Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Wysalanie wody z roztworu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 14 lut 2012, o 14:26
Posty: 2
Post Wysalanie wody z roztworu
Czytal na zagranicznym forum, ze jesli dodamy odpowiednio duza ilosc jakiejs soli (np. NaCl) do roztworu wody z alkoholem (np. izopropanolem), doprowadzimy do powstania dwoch faz, co da nam mozliwosc oddzielenia wiekszosci wody od reszty roztworu. Mam zamiar przeprowadzic synteze metyloaminy opisana tutaj http://vmc.org.pl/articles.php?id=164. Niestety przy wiekszych ilosciach etap odparowywania zajmuje nawet kilkanascie godzin. Do glowy wpadl mi taki pomysl:

po przeprowadzonej syntezie mamy roztwor skladajacy sie glownie z wody i w mniejszej czesci z etanolu, zawierajacy chlorowodorek metyloaminy i smieci (resztki nieprzereagowanej urotropiny, HCl, dimetyloamine, polimery...). Co gdyby podgrzac to do temperatury wrzenia alkoholu (w celu zwiekszenia w nim rozpuszczalnosci chlorowodorku metyloaminy), nasycic K2CO3 (do dzielenia roztworow wody i etanolu, na fazy wodna i alkoholowa, weglan potasu nadaje sie najlepiej). Czesc weglanu reaguje z HCl, powstaly KCl rozpuszcza sie w wodzie tak samo jak weglan potasu. Zmniejsza to rozpuszczalnosc w wodzie chlorowodorku metyloaminy, ktory przechodzi do etanolu. Dochodzi do wydzielenia sie dwoch faz. Oddzielona faza alkoholowa zawiera wiekszac metyloaminy i nie wymaga tyle odparowywania. Mozna ja ewentualnie wymrozic.

Moje pytania:
1. Czy to w ogole ma jakies szanse powodzenia?
2. Czy K2CO3 moze wejsc w reakce z chlorowodorkiem metyloaminy?
3. Ma ktos jakies namiary na stronki ze szczegolowymi danymi na temat rozpuszczalnosci zwiazkow w roznych rozpuszczalnikach i temperaturach, a takze w roztworach wodnych roznych soli?


23 lut 2012, o 15:45
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2005, o 22:33
Posty: 608
Lokalizacja: Poznań
Post Re: Wysalanie wody z roztworu
1. Daj sobie spokój; z takim poziomem Twojej wiedzy skończy się to w najlepszym wypadku podtruciem.
2. K2CO3 + 2 CH3NH2*HCl -> 2CH3NH2 + CO2 +H2O + 2KCl; wszystko pójdzie "w komin". Metyloaminę o wiele łatwiej będzie wyizolować z mieszaniny tak, jak amoniak, czyli oddestylowując ją z zalkalizowanego NaOH roztworu z kolby z chłodnicą zwrotną, i rozpuszczając wydzielony gaz np. w zimnym metanolu lub chloroformie. Z tego roztworu łatwo strącisz sól wprowadzając do niego gazowy HCl lub dodając po kropli stęż. H2SO4 i odparowując wszystko do sucha.
3. JAKICH związków?

_________________
Chemik nie upija się, tylko zwiększa labilność konformacyjną.

A poza tym wszystko jest dla ludzi... z głową!


24 lut 2012, o 15:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..