Wiazania C-O sa spolaryzowane w strone tlenu taki sam kierunek wektora(i zwrot) wyznaczaja zsumowane 3 wiazania jakie tworzy kazdy wegiel z wodorem. Tlen ma ~
tetraedryczna(~bo sila oddzialywania wolnych par elektronowych i wiazan nie sa rowne, tetraedryczna struktura ulega wiec pewnym deformacjom)
konfiguracje przestrzenna, to oznacza ze wiazania C-O nie leza naprzeciw siebie lecz tworza kat rozny od 180stopni ich udzialy nie znosza sie. Moment dipolowy bedzie wiec niezerowy.
analogicznie suma 3wiazan C-H skierowana jest zgodnie z kierunkiem wiazania C-O, zwrot w strone O. Nalezy zsumowac wypadkowy wektor z wektorem wiazania O-H ktore tworza ~tetraedryczny kat.
Niezerowy moment dipolowy, wektor skierowany "miedzy" atomy chloru.
Poniewaz atom fluoru jest bardziej elektroujemny wektor skierowany "miedzy" atomy fluoru.
Skierowany w kierunku wolnej pary elektronowej, zwrot "od atomu N".
CiekawskiJest to nieprawda, nierownomiernosc nie jest warunkiem dostatecznym a jedynie koniecznym. Jesli czasteczka podsiada srodek symetrii lub niektore inne elementy symetrii to udzialy z nierownomiernego rozlozenia ladunku poszczegolnych jej fragmentow znosza sie do 0.
Musi wiec dodatkowo byc to czasteczka wykazujaca ograniczona symetrie.
Zdarza sie tez tak ze moment dipolowy zalezy od konformacji np. jesli podstawimy w eterze dimetylowym wodor chlorem to kierunek wekitora bedacego wypadkowym wiazan 2xC-H + C-Cl zalezec bedzie od konformacji. Bywa ze jedne konformacje sa z tego powodu korzystniejsze energetycznie od innych.