Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 
Nazewnictwo 
Autor Wiadomość
Post Nazewnictwo
Nigdzie nie mogę znaleźć jak się poprawnie nazwa (systemem Stock'a) związki, w których jeden z pierwiastków występuję z dwoma różnymi wartościowościami.
Np. Pb3O4, Fe3O4
Jedyne co znalazłam to następującą formę:
Cytuj:
tlenek dwużelaza(III) i żelaza(II)

Czy to jest poprawnie? Proszę też o u ogólnienie nazewnictwa takich związków.

Drugi problem nazwenictwa dotyczy soli zasadowych (hydroksosoli)
Spotkałam się z dwoma odmiennymi sposobami nazewnictwa np.
CaOHCl - chlorek hydroksywapnia
CaOHCl - hydroskochlorek wapnia
CaOHCl - chlorek wodorotlenek wapnia
Jak poprawie powinno nazywać się hydroksosole? Mile widziany uogólniony wzór nazewnictwa. Z góry dzięki.


17 wrz 2006, o 08:18
Post 
Właściwie Fe3O4 to o ile wiem jest to samo co:

Fe2O3 • FeO

no więc wypadałoby: tlenek żelaza III - tlenek żelaza II no ale w tym przypadku nie mam pewności. Ba... trudno tu mówic o jakiejkolwiek pewności :)

Co do drugiego przypadku: CaOHCl - chlorek wodorotlenek wapnia - to jest poprawna nazwa. Tak samo jak NaHCO3 to powinno się nazywać wodorowęglanem sodu, tak samo: MgOHNO3 (nie wiem czy są potrzebne nawiasy) należałoby nazwać azotan(V) wodorotlenek magnezu...


17 wrz 2006, o 12:04
Post 
wg systemu Stock'a np. Fe<sub>3</sub>O<sub>4</sub> nazywa się tlenek żelaza (II) dwużelaza (III) czyli tak jak napisałeś

Co do CaOHCl to poprawne są dwie ostatnie nazwy czyli chlorek wodorotlenek wapnia oraz hydroksochlorek wapnia. dawniej stosowało się jeszcze hydroksychlorek wapnia.


Ostatnio edytowano 17 wrz 2006, o 12:57 przez Anonymous, łącznie edytowano 1 raz



17 wrz 2006, o 12:06
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lis 2005, o 18:48
Posty: 507
Post 
chciałeś chyba CaOHCl napisać

_________________
"Uderzenie kolbą o zlew powoduje jej stłuczenie"
Obrazek


17 wrz 2006, o 12:09
Zobacz profil
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
jak dla mnie CaOHCl to chlorek hydroksowapnia :)

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


18 wrz 2006, o 20:24
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 19:30
Posty: 693
Lokalizacja: Grudziądz / Gdańsk
Post 
a dla mnie to hydroksychlorek wapnia, analogicznie jak wodorowęglan sodu etc. tak mnie uczyli i tak piszę w literaturze której się chwytałem :) A tak pozatym po długim czasie wakcyjnej demencji wracam na forum :)

_________________
Dumny student Politechniki Gdańskiej i jej wspaniałego wydziału Chemicznego na kierunku Biotechnologia !


GG:3716505


19 wrz 2006, o 18:53
Zobacz profil

Dołączył(a): 9 gru 2005, o 20:59
Posty: 40
Post 
Hmmm... u mnie na wykładzie profesorek stwierdzi, jakoby każdy chemik wie najlepiej jak sie nazywa zwiazki Ja sie z tym nie zgadzam :twisted: Jak juz mamy konwencje jakies to po cos one sa a nie zeby tylko byly i miejsce w ksiazkach znajdowaly:D Mnie uczyli o chlorku wodorotlenku wapnia :)

_________________
Plus usus sine doctrina, quam citra usum doctrina valet.


9 paź 2006, o 09:50
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 wrz 2006, o 22:13
Posty: 57
Lokalizacja: miasto na 2 litery
Post 
Z tego co wiem (a przynajmniej tak moja żona uczy - wg nowych konwencji) to wg Stocka tlenek żelaza(III) żelaza(II) i rzeczywiście chlorek wodorotlenek wapnia.
Mnie jednak jako "starej daty" chemika szlag trafia na te wszystkie nowości. Mimo wszystko wiekszość chemików w przemysle i innych dziedzinach jedzie po staremu - z siarczynami (a nie siarczanami(IV), solami kwaśnymi lub zasadowymi itd.
Zresztą w wielu katalogach - choćby Mercka nadal stosuje sie nazwy zwyczajowe - nadtlenek (peroxid), siarczyn (sulphite), azotyn (nitrite), azotan (nitrate) itepe itede


10 paź 2006, o 23:41
Zobacz profil
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
emek napisał(a):

Mnie jednak jako "starej daty" chemika szlag trafia na te wszystkie nowości. Mimo wszystko wiekszość chemików w przemysle i innych dziedzinach jedzie po staremu - z siarczynami (a nie siarczanami(IV), solami kwaśnymi lub zasadowymi itd.


Bo prawda jest taka że UPAC tylko zaleca "nowe" nazewnictwo, a nie nakazuje za wszelką cenę jego stosowania. To tylko u nas w Polsce chcą być bardziej papiescy niż papież i przeginają w drugą stronę.
Niby to pod pozorem upadabniania polskiego nazewnictwa do angielskiego - tylko pytam po kiego... A jak widzę rzeczy typu ditlenek węgla to norrrmalnie dostaję skrętu kiszek - ludzie przecież to aż razi. Kiedyś mnie uczono że są siarczany oraz siarczyny, azotany oraz azotyny i jakoś nie miałem problemów z rozróżnieniem, który jest który. Teraz pod pozorem upraszczania komplikujemy sobie tylko życie, bo przecież o ile łatwiej jest powiedzieć siarczyn sodu niż siarczan cztery sodu, czy też siarczan miedziowy niż siarczan sześć miedzi dwa.

PS
Były propozycje żeby na siłę zmienić termin amoniak na azan :szok:
Ale jak to mówią życie sobie, a przepisy i zasady sobie - i dobrze.

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


11 paź 2006, o 17:14
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
Dokładnie. Na uczelni i tak nikt nie zwróci na to uwagi [może młodsza kadra, no ale kto tam się nimi przejmuje ;) ] czy mówisz azotan minus jeden potasu plus jeden [system bassetta jest chyba zupełnie pogrzany tak swoją drogą] czy azotan (III) potasu (I), azotyn potasu czy po prostu saletra ;)

_________________
Obrazek


12 paź 2006, o 16:41
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lis 2005, o 18:48
Posty: 507
Post 
nie no ciekawy ten azan jest ja już nie wyrabiam. macie racje polskie nazwewnictwo jest wporzo znałem je już w 3 klasie podstawówki (fajnie co?) ale szlag mnie trafia gdy na wikipedii muszę napisać (a jak) 2,4,6-trinitrotoluen
nazwa trójnitrotoluen bardziej do mnie trafia.
tak samo wolę trójnitrotoluen niż trotyl

PS. a na chemii babka każe mówić tlenek węgla cztery
wg mnie powinno się znać obydwa sposoby (siarczan sześć i siarczan) a używać tego komu jak wygodniej.

Ja sam przyjmuję i tłumacze ojcu osohoziwtejreakcji przy pomocy tradycyjnego nazewnictwa ale jak w szkole tłumaczę koleżankom to oczywiście (IV) i (II) i nawet (DCLXVI) żeby później sie jej babka nie czepiała. ot tyle z mojej strony



Ditlenek wengla żondzi
Ditlenek węgla rządzi (!) /matey23

_________________
"Uderzenie kolbą o zlew powoduje jej stłuczenie"
Obrazek


12 paź 2006, o 19:17
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lis 2005, o 12:55
Posty: 524
Lokalizacja: z daleka
Post 
spotkałem się już ze wzorem amoniaku H3N, który teoretycznie jest poprawny z powodu elektroujemności pierwiastków.

_________________
To nowa era robi ci z mózgu szlam,
Za swoje ruchy ty odpowiadasz sam


12 paź 2006, o 20:27
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lis 2005, o 18:48
Posty: 507
Post 
no jest poprawny ale niepraktyczny
wyobraża sobie ktoś
H4NNO3 (NH4NO3)
albo H4N2O3


ps melon TNT to trójnitrotoluen a nie trinitrotoluen :D

EDIT

no spoko widze. to tak dla żartu było

_________________
"Uderzenie kolbą o zlew powoduje jej stłuczenie"
Obrazek


Ostatnio edytowano 13 paź 2006, o 13:26 przez Panzerfaust_PL, łącznie edytowano 2 razy



12 paź 2006, o 21:07
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lis 2005, o 12:55
Posty: 524
Lokalizacja: z daleka
Post 
to dlatego napisałem o tym amoniaku. a poprawny to on (H3N) też nie jest przynajmniej wg IUPAC.
PS: usunąłem ten podpis żeby ci błędów nie wytykać :wink: poza tym był już stary i śmierdzący :lol:

_________________
To nowa era robi ci z mózgu szlam,
Za swoje ruchy ty odpowiadasz sam


Ostatnio edytowano 17 paź 2006, o 20:45 przez melon, łącznie edytowano 1 raz



12 paź 2006, o 21:49
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
Tylko NH3 jest poprawny, tzn piszą że zgodnie z systematyką powinno być [ale nie jest] H3N, ale ze względu na tradycję poprawną nazwą jest NH3.

PS: Może by tak skończyć temat ? Nazewnictwo jest jakie jest a każdy i tak używa takiego jakiego mu wygodnie używać ;P

_________________
Obrazek


13 paź 2006, o 19:17
Zobacz profil
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
NVX napisał(a):


PS
Były propozycje żeby na siłę zmienić termin amoniak na azan :szok:
Ale jak to mówią życie sobie, a przepisy i zasady sobie - i dobrze.


mnie to nazywanie czegoś ditlenkiem też razi, a poza tym to w rurach mamy teraz oksydan nie wodę :roll:

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


15 paź 2006, o 23:20
Zobacz profil

Dołączył(a): 5 lut 2006, o 13:51
Posty: 134
Post 
w sumie ja byłem uczony nowym systemem i co jak co ale H3N to ja nie spotkalem... :D ja sie przerzucę chyba na nie wiem, na rolnictwo jak ma tak sie chemia rozwijac... :D:D


16 paź 2006, o 20:29
Zobacz profil
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Po prostu stare zgredy z PTC nie mają co robić. BTW IUPAC z tego co wiem zaleca nazwy typu siarczyn, azotyn itp., to PTC jest porąbane. Ciekawe kiedy wymyślą żeby na wybielaczach i środkach do czyszczenia rur pisać "zawiera monooksochloran(I) sodu".
Wracając do poprzednich zagadnień to nazwa hydroksychlorek wapnia jest zła, bo sugeruje, że grupa OH jest związana z chlorem, co oczywiście jest bzdurą.

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


17 paź 2006, o 20:08
Zobacz profil
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
Tweenk napisał(a):
Wracając do poprzednich zagadnień to nazwa hydroksychlorek wapnia jest zła, bo sugeruje, że grupa OH jest związana z chlorem, co oczywiście jest bzdurą.


otóż to!!! jesli już to chlorek hydroksywapnia, takie nazewnictwo jest poprawne niezaleznie czy związek jest organiczny czy nieorganiczny

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


18 paź 2006, o 23:44
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 paź 2006, o 18:30
Posty: 9
Post 
Tak samo jak z amoniakiem NH3 jest z metanem CH4


28 sty 2007, o 22:00
Zobacz profil
Post odp.
duce napisał(a):
Tak samo jak z amoniakiem NH3 jest z metanem CH4

Tylko gdzie tu sens wzoru :roll:

Nazewnictwo jest do przyjecia lecz wole starą szkolę typu para meta itd.
co nie znaczy że bawią mnie wzory podawane jako przyjete w unii :wink:
pozatym nazewnictwo tzw. nowe jest mało Polskie i bardziej obce od literatury arch. i nazwa np. PH4J okreslana jako iodofosforan H4IP drazni mnie bardzo :?
Mysle że nic na siłe a zapobiegliwośc w dązeniu do unii pozbawi nowe pokolenia odczytania dawnych wspaniałych dziel wydanych czytelnie i jasno w wielu tomach w dawnym nazewnictwie !!
pozdro.
eko


2 lut 2007, o 03:35
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..