Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Matowanie, barwienie szkła/szyby/ 
Autor Wiadomość
Post Matowanie, barwienie szkła/szyby/
witam. potrzebuje cos takiego zeby pomalowac w taki sposob szybe aby otrzymala matowy kolor. wiecie moze czym i w jaki sposob to zrobic? ktos wczesniej mi mowil ze kwasem siarkowym? za pomoc z gory dzieki!


28 mar 2007, o 18:46
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2006, o 15:46
Posty: 233
Lokalizacja: Łódź
Post 
zeby szklo wygladalo na matowe wystarczy szklo piaskowac... kwas siarkowy szkła nie ruszy... chyba... :oops:

_________________
gg 1616087... Powrót księcia ciemności, który uroczyście przysięga nie pisać siana i gromić off-top!
Obrazek


28 mar 2007, o 19:03
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2570
Lokalizacja: Krakow
Post 
marcin57 ktos pomylil H2SO4 (kwas siarkowy(VI) ) z HF (kwas fluorowodorowy) ktory trawi szklo, a tym samym moze go zmatowic - ale jest dosc szkodliwy - iwec zalecam ostroznosc przy uzytkowaniu

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


28 mar 2007, o 19:59
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
Wątpię żeby z HF to ładnie wyszło, on jest dobry to grawerowania na szkle..
A jakby to wyglądało jakby drobnym papierem ściernym się pobawić?


28 mar 2007, o 20:34
Zobacz profil

Dołączył(a): 9 lut 2006, o 22:50
Posty: 95
Post 
Już lepsze chyba byłoby piaskowanie..ale wiesz jeśli chcesz to próbuj z papierem ściernym...tylko,żeby to ładnie wyszło to musisz je dokładnie tym papierem oszlifować..


28 mar 2007, o 20:37
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
No i nie z ręki, tlyko owiń papierem jakiś klocek drewniany zeby się dobrze trzymało. Ewentualnie szlifierka


28 mar 2007, o 20:47
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2006, o 15:46
Posty: 233
Lokalizacja: Łódź
Post 
szlifierka za duze drgania i popeka

_________________
gg 1616087... Powrót księcia ciemności, który uroczyście przysięga nie pisać siana i gromić off-top!
Obrazek


28 mar 2007, o 21:48
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1504
Lokalizacja: SRC
Post 
Heh. trzeba bardzo drobnym papierem ściernym pocierać (podcierać) szybę, a podczas całej tej operacji po matowanej powierzchni winna spływać woda. Ale będziezz slifował pół roku, więc chyba lepsze będzie piaskowanie lub poprostu kupienie matorej szyby

//Gdzieś w sklepie widziałem zestaw sprayów do szkła, było tam coś do metalizowania, efektu mrozu i matowania...a do tego jakieś pasty którymi smaruje sie eszkło, potem piecze się je w piekarniku

_________________
Obrazek


28 mar 2007, o 22:14
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 lut 2007, o 15:38
Posty: 46
Post 
Przeczytaj sobie rozdział o szkle z książki Stefana Sękowskiego "Moje laboratorium II"


28 mar 2007, o 22:29
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 maja 2006, o 12:53
Posty: 497
Lokalizacja: Pułtusk/Warszawa
Post 
myślę ze NaOH mógłby pomóc - rozpuszcza szkło - w jakimś pojemniku robisz roztwór NaOH wstawiasz to szkło i czekasz jak będzie odpowiednio zmatowione wyjmujesz. Nie wiem czy szkło lab. różni się bardzo od zwykłego[o ile się wogóle różni] ale stopiony NaOH ładnie mi zmatowił zlewke i trochę wyżarł dno...[wierzcie sprzedawcą że zlewka wytrzyma elektrolize stopionych wodotlenków :evil:]

_________________
Obrazek
Noł fjuczer!


28 mar 2007, o 22:43
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2570
Lokalizacja: Krakow
Post 
$13rg1ej napisał(a):
myślę ze NaOH mógłby pomóc - rozpuszcza szkło - w jakimś pojemniku robisz roztwór NaOH wstawiasz to szkło i czekasz jak będzie odpowiednio zmatowione wyjmujesz. Nie wiem czy szkło lab. różni się bardzo od zwykłego[o ile się wogóle różni] ale stopiony NaOH ładnie mi zmatowił zlewke i trochę wyżarł dno...[wierzcie sprzedawcą że zlewka wytrzyma elektrolize stopionych wodotlenków :evil:]


nie bede nawet sie staral komentowac proby podgrzewania NaOH do ponad 300 stopni w zlewce, tym bardziej wiedzac ze stezone r-ru NaOH maja prawo trawic szklo przez reakcje z krzemianami zawartymi w szkle, a co dopiero stopiony wodorotlenek kiedy reakcja zachodzi duzo szybciej i bardziej gwaltownie :|

a szklo lab sie rozni skladem chemicznym od szkla np. okiennego
szklo okienne to szklo sodowe
szklo lab. to chlo boro-krzemianowe
[ nie chce mi sie zaglebaiac bardziej w temat. ale w skrocie roznia sie wlasciwosciami chemicznymi i fizycznymi)

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


28 mar 2007, o 22:55
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 maja 2006, o 12:53
Posty: 497
Lokalizacja: Pułtusk/Warszawa
Post 
Sulik napisał(a):
nie bede nawet sie staral komentowac proby podgrzewania NaOH do ponad 300 stopni w zlewce, tym bardziej wiedzac ze stezone r-ru NaOH maja prawo trawic szklo przez reakcje z krzemianami zawartymi w szkle, a co dopiero stopiony wodorotlenek kiedy reakcja zachodzi duzo szybciej i bardziej gwaltownie :|


wiem o tym że NaOH trawi szkło i dlatego pytałem się w chemicznym o "naczynie"[nie zlewke tylko naczynie !! ] w któym można przeprowadzać tą elektrolizę, zdałem się na wiedze sprzedawcy która okazała się niestety zbyt mała...


Sulik napisał(a):
a szklo lab sie rozni skladem chemicznym od szkla np. okiennego
szklo okienne to szklo sodowe
szklo lab. to chlo boro-krzemianowe
[ nie chce mi sie zaglebaiac bardziej w temat. ale w skrocie roznia sie wlasciwosciami chemicznymi i fizycznymi)


dlatego zaznaczyłem że nie wiem czy się różni, dzięki za info
___
ale wracając do tmt to chyba powinno zmatowieć, Sulik to Ty jesteś specem od szkła :P ??

_________________
Obrazek
Noł fjuczer!


28 mar 2007, o 23:08
Zobacz profil
Post odp.
Może poprostu taniej kupic i wstawic szybe matową niż bawić się w matowanie szkła ktore w postaci matowanej szyby nie jest drogie !!

NaOH co oczywiste na nic sie nie zda tak jak HF w roztw. wodnym !!

Ogólna opinia rozpuszczalności szkła przez HF jest szłuszna tyle że w przypadku 40% roztworow wodnych bardzo długotrwała .
Matowienia zwykłej szyby przez użycie wodnego roztworu HF totalnie odradzam z racji zw. powstających gazowych i silniej toxycznych niz użyty HF !!
, pamietajmy że w zwykłych szybach wystepuje szkło o dużej zawartości Si !! !!
Dla amatora chcącego zmatowic szybe od wlasnego pokoju polecam plakaty :wink:
Nie bawić się w matowienie za pomoca HF w koncu to silna trucizna widniejaca na wszystkich wykazach i mało osiągalna dla amatora !!

P.S. Jesli temat bedzie ciągniety i pojawiac bedzie sie dalej HF do matowania szyb :arrow: poleci do smieci
eko.


28 mar 2007, o 23:51
*****

Dołączył(a): 9 mar 2006, o 13:13
Posty: 234
Lokalizacja: Wrocław
Post 
Odrobina teorii i receptur (niestety z HF):
http://www.amatorskie.witraze.dmkhost.net/matowanie.htm
Mam w zasobach archiwalnych książeczkę "Amatorskie zdobienie szkła". Jeżeli Eko nie zamknie tematu, to po południu postaram się czegoś poszukać :P


29 mar 2007, o 07:22
Zobacz profil
*****

Dołączył(a): 9 mar 2006, o 13:13
Posty: 234
Lokalizacja: Wrocław
Post 
Na wstępie pragnę podziękować moderatorowi za łaskawość, a teraz garść cytatów z "Amatorskiego zdobienia szkła" Aleksandry i Stefana Sękowskich WN-T 1988 r.:
...Wbrew powszechnemu mniemaniu do matowania szkła metodą chemiczną nie stosuje się samego czystego kwasu fluorowodorowego, lecz jego sole, czyli fluorki. Sam kwas fluorowodorowy nie tylko szkla nie matuje, ale przeciwnie - wygładza je i poleruje...
...NH4F daje mat gruboziarnisty szorstki, NaF daje mat średnioziarnisty, KF daje mat drobnoziarnisty, NH4HF daje mat bardzo drobnoziarnisty, jedwabisty.

Teoria jest zawsze miło widziana i ładnie to napisałes :wink: /eko.


29 mar 2007, o 21:49
Zobacz profil
Post 
wlasnie o takie cos by mi chodzilo... gdzie mozna sie pytac o takie cos?


30 mar 2007, o 19:14
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1504
Lokalizacja: SRC
Post 
Od matowanaia chemicznego (w warunkach domowych) jest chyba jednak piaskowanie, albo te farby o ktorych pisałem wcześniej. Można jeszcze przykleić na szybę specjalną folię.


U mnie w szkole w zwykłych szkalnych kolbach miarowych stoją r-ry NH4F, KF, NaF. Szkło wygląda całkowicie normalnie (nie ma zadnych widocznych gołym okiem skutków reakcji z tymi solami).


Jak to jest z wodorofluorkiem amonu? Pochodzi on of HF, kwasu jednoprotonowego, nam w szkole mówili że takie kwasy nie tworzą wodorosoli, no ale może mam niekompetentnych nauczycieli...

_________________
Obrazek


Ostatnio edytowano 30 mar 2007, o 22:56 przez raymundo, łącznie edytowano 2 razy



30 mar 2007, o 21:29
Zobacz profil
Post odp.
Czytaj uważne raymundo :arrow: przeciesz to dwa różne zw. ...NH4F , NH4HF !! !! :cry:
eko.


30 mar 2007, o 22:33
*****

Dołączył(a): 9 mar 2006, o 13:13
Posty: 234
Lokalizacja: Wrocław
Post 
Ha !! Błąd. Skonfrontowałem Wasze wypowiedzi z Gałeckim i katalogiem Alfy-Aesara. Gałecki wspomina, że roztwory fluorków amonu można przechowywać w naczyniach szklanych, ale oparafinowanych wewnątrz. Natomiast wodorofluorek amonowy to NH4HF2, czyli NH4FxHF. U Sękowskich musi być błąd, który za nimi i ja powtórzyłem. Próbowałem poszukać o matowaniu w googlach i rzeczywiście, przeważają metody mechaniczne :P


2 kwi 2007, o 07:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..