Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
krystalizacja KClO3 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 wrz 2008, o 21:44
Posty: 30
Lokalizacja: Opolskie
Post krystalizacja KClO3
Czy da sie wykrystalizować coś fajnego z chloranu potasu ?? Ostatnio udało mi się uzyskać ładny kryształek z siarczanu miedzi :roll: a teraz bym spróbował czegoś nowego, a że chloran mam pod ręką..


25 mar 2009, o 20:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 mar 2008, o 20:21
Posty: 48
Lokalizacja: Wrocław
Post 
nie jestem pewien, ale z chloranu potasu wyjdą Ci długie, wąskie kryształy które będą przeźroczyste.

_________________
" Chemik jest jak saper... myli się tylko raz"


25 mar 2009, o 21:20
Zobacz profil

Dołączył(a): 22 kwi 2008, o 17:23
Posty: 235
Post 
Chloran(V) potasu jest bardzo słabo rozpuszczalny w wodzie więc nic z tego nie wyjdzie.


25 mar 2009, o 23:39
Zobacz profil
Post odp.
Do uzyskania ciekawych kryształków raczej używaj soli barwnych takich jak, FeCl3, (NH4)2Cr2O7, itp.
krystalizacja soli KClO3 jest mało ciekawa i bardzo pracochłonna z uwagi na rozpuszczalność w wodzie , oczywiście krystalizacja może odbywać się w innych rozpuszczalnikach niż woda jednak ceny innych rozpuszczalników są bardziej wysokie :cry:
pzdr.
eko


26 mar 2009, o 02:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2008, o 17:11
Posty: 74
Post 
mam fajny przepis na kryształki lecz nie wiem czy będziesz posiadał te odczynniki ale na stronie głównej tego portalu jest sposób otrzymania chlorku cynku :D
a to doświadczenie wygląda następująco:

Jeż morski
Sprzęt i odczynniki: zlewka 250 ml, roztwór chlorku cyny II (SnCl2), kawałek cynku, nitka.
Umocuj kawałek cynku na nitce. Nalej do zlewki roztworu i zawieś w nim cynk. Po kilkunastu minutach zostanie otoczony cyną w postaci igiełek lub blaszek dając fantazjne kształty.
SnCl2 + Zn ==> ZnCl2 + Sn

przepis nie jest pisany przeze mnie jest on skopiowany(bodajże z książki Plucińskiego lecz nie jestem pewien ponieważ mam wszystkie doświadczenia w jednym pliku tekstowym) :D

_________________
Polska na węglu leży i przez węgiel leży :)


26 mar 2009, o 16:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 wrz 2008, o 21:44
Posty: 30
Lokalizacja: Opolskie
Post 
Nie pomyślałem, że chloran potasu może być słabo rozpuszczalny w wodzie.. Mam zamiar otrzymać octan miedzi według tego poradnika klik tylko nurtuje mnie co w końcowej fazie stanie się z jonami sodu ?? wykrystalizuje się pod postacią octanu z solą miedzi czy co.. :roll:


26 mar 2009, o 18:47
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 21:04
Posty: 267
Lokalizacja: z Marsa
Post 
kiedyś krystalizowałem siarczan miedzi zanieczyszczony azotanem potasu i wychodziły mi takie bezkształtne bryłki o kolorze jasnoniebieskim.Dopiero pod mikroskopem widziałem że składają się one z drobnych kryształków obu soli. Możliwe że w Twoim przypadku będzie to samo. Jeśli nie będzie to dla Ciebie zbyt pracochłonne, możesz strącić z roztworu wodorotlenek miedzi, który rozłoży się do tlenku miedzi II a następnie przesączyć roztwór i przemyć na sączku i ponownie zalać kwasem octowym. Ale nie wiem czy w ogóle jest sens to produkować zwłaszcza jeżeli chcesz otrzymywać kryształy w większych ilościach. Siarczan miedzi jest zdecydowanie lepszy do krystalizacji.


26 mar 2009, o 20:08
Zobacz profil

Dołączył(a): 25 lut 2009, o 19:16
Posty: 30
Lokalizacja: Wiśniew
Post 
jony sodu zostaną w roztworze (wodorotlenek sodu)

_________________
http://change.menelgame.pl/change_please/4570083/


26 mar 2009, o 20:14
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 21:04
Posty: 267
Lokalizacja: z Marsa
Post 
no tak ale po przesączeniu na sączku pozostanie CuO, który jest osadem i nie będzie tam żadnych Na+


26 mar 2009, o 20:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..