Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
OCZYSZCZANIE 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 11 sty 2009, o 16:31
Posty: 44
Post OCZYSZCZANIE
To pytanie dręczy mnie już od kilku tygodni,mianowicie:
Po zmieszaniu chlorku sodu+siarczan miedzi=chlorek miedzi+siarczan sodu.Wychodzi taki zielonkawy roztór zapewne chlorku miedzi no i właśnie tu się pojawia to trudne pytanie-jak te zw.chemiczne od siebie oddzielić?
Próbowałem już krystalizacji ale wyszły takie ziolonkawe kryształy ale tych dwóch substancji a mi chodzi by został tylko chlorek miedzi!
Dziękuje za wszystkie odpowiedzi!!!


14 sty 2009, o 22:19
Zobacz profil
Nauczyciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2007, o 21:59
Posty: 963
Lokalizacja: Katowice
Post 
Wytrąć Cu(OH)2 za pomocą r-ru NaOH, odsącz i przemyj osad. Zadaj wodorotlenek miedzi(II) kwasem siarkowym(VI) lub solnym, w zależności od tego, co chcesz uzyskać ;)
Trudno będzie oddzielić NaCl od Na2SO4.

_________________
<wyk> Państwo się nie martwią że brakuje miejsc, tylko wykład wszyscy mają w jednej sali, konkurs będziecie pisać w warunkach normalnych.
<g>Wolałbym w standardowych, kurtkę zostawiłem w szatni.


14 sty 2009, o 22:27
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 sty 2009, o 16:31
Posty: 44
Post 
że ja na to nie wpadłem,cóż.A zadam dodatkowe pytanie-jak oddzielić od siebie-NaCl i KNO3?


14 sty 2009, o 22:33
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
Dużo łatwiej niż całkowite rozdzielenie jest wyciągnąć z tego tylko jeden składnik. Nie muszę chyba dodawać że dla tych dwóch konkretnych substancji w żadnym wypadku nie będzie to opłacalne ze względu na ich cenę.. Można co najwyżej teoretycznie rozważyć ten problem, sztuka dla sztuki..

moja fantazja na temat wyciągnięcia stamtąd potasu:
strącić go chloranem VII sodu z dodatkiem alkoholu, odsączyć, przepłukać alkoholem, wyprażyć (rozkłada się do chlorku), zadać chloranem I potasu i kwasem azotowym. Wygotować by pozbyć się chloru i krystalizować. (nie jestem tylko pewien czy to synpryporcjonowanie zajdzie z azotowcem, bo to już trochę wodę królewska jest..)

azotanów z pierwotnego roztworu pozbyć się przez redukcję do amoniaku cynkiem w środowisku zalkalizowanym NaOH,wygotowac, następnie zakwasić by wytracić Zn(OH)2, przefiltrować i krystalizować NaCl

sposób II:
sód strącić sześciohydrokyantymonianem potasu, chlorki azotanem srebra. zostaje KNO3

sposób III:
przynieść z kuchni trochę soli kuchennej. Mamy NaCl. W zlewce obok zobojętnić wodorotlenek sodu kwasem solnym, uwaga na stężenia, wodę odparować :lol:

nudzi mi sie po nocach, ide spac..


15 sty 2009, o 01:22
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 sty 2009, o 16:31
Posty: 44
Post 
Faktycznie jest to nieopłacalne ale gdy zdobęde odczynnik to spróbuje.
Niechce zakładać nowego tematu więc się pytam:
50groszówke zalałem kwasem solnym i powstał zielony roztwór,a na dnie ciemny osad.Dolałem troche wody i roztwór zrobił się błękitny.Myśle że powstał chlorek niklu i miedzi,ale jak je od siebie oddzielić?
To doświadczenie ma tylko na celu troch chlorku niklu


15 sty 2009, o 09:49
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2005, o 22:33
Posty: 608
Lokalizacja: Poznań
Post 
50-groszówki są zrobione ze stopu NiCu, jeśli potraktujesz to HCL to roztworzysz nikiel, bo miedź w tym kwasie się nie roztworzy i podejrzewam że to właśnie bardzo rozdrobniona miedź (+ zanieczyszczenia z dodatków stopowych) tworzy ten ciemny osad jaki masz w naczyniu. Roztwórz to lepiej w rozc. HNO3, strąć węglanem metale, osad rozpuść w H2SO4 i dodaj sporo NH4Cl. Strąci się niebieskofioletowy [Ni(NH3)6]Cl, który odsączasz, przemywasz stężonym r-rem NH4Cl i osad prażysz w 450st.C (ciemny żar, zanik zapachu NH3). Uzyskasz w miarę czysty, bezwodny NiCl2 (żółty proszek). Jeśli chcesz hydrat to rozpuść NiCL2 w wodzie z dodatkiem HCl i odparuj do sucha.

_________________
Chemik nie upija się, tylko zwiększa labilność konformacyjną.

A poza tym wszystko jest dla ludzi... z głową!


15 sty 2009, o 19:15
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 sty 2009, o 16:31
Posty: 44
Post 
Tak ale ten osad po zmieszaniu się rozpuścił,odparowałem kwas i powstał zielony proszek czyżby to był chlorek miedzi i niklu?


16 sty 2009, o 20:17
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 sty 2009, o 16:31
Posty: 44
Post 
Jak te chlorki od siebie oddzielić ???


17 sty 2009, o 15:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..