Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
CuSO4- problem przy otrzymywaniu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 29 paź 2008, o 22:03
Posty: 11
Post CuSO4- problem przy otrzymywaniu
Witam
Mam mały problem z otrzymywaniem siarczanu miedzi, a mianowicie:
Po nalaniu kwasu siarkowego(rozcieńczonego bo stężonym nie dysponuję) do probówki, włożeniu do niej 2 elektrod miedzianych(drut miedziany używany w elektryce) i włączeniu prądu zaczęły się dziać dziwy :) . Przez pierwszą sekundę na anodzie odkładał się gaz(zakładam że wodór) i to bardzo gwałtownie. Po tym czasie anoda zrobiła się ciemno brązowa, katoda wyjaśniała, a elektroliza zwolniła do ledwo zauważalnego tępa. Dziwiłem się co jest i zamieniłem bieguny(katoda stała się anodą, a anoda, katodą). Przez ok sekundę bąbelki leciały jak głupie, wokół obecnej anody powstało lekkie niebieskie zabarwienie, które po chwili zniknęło; obecna anoda zrobiła się ciemna, a obecna katoda jasna. Po jakiś 5 minutach elektroliza lekko przyśpieszyła.
Wydaje mi się że to miedź atomowa ze świeżo powstałego CuSO4 "oblepiła" anodę, ale nie rozumiem czemu reakcja zwolniła tępa. Wesprzyjcie amatora w potrzebie.
P.S. Używam prostownika 12V, Przy pełnym zwarciu 4A


8 mar 2009, o 21:48
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2569
Lokalizacja: Krakow
Post 
jesli jest to probowka, czyli jakies 10ml roztworu do tego druty miedziane, druciki bym powiedzial nawet to 4A jest zdecydowanie za duza wartoscia, to samo 12 V ;)

w ten sposob otrzymanie siarczanu miedzi bedzie dla Ciebie dosc trudne, bo miedz bedzie migrowala z jednej elektrody an druga, a przy takich gestosciach pradowych bardzo szybko odwodronisz roztwor

lepsza metoda jest metoda po kilka krotnie opisywana na forum - roztwarzanie Cu w roztworze H2SO4.... dlugotrwale roztwarzanie
wiecej przepisow znajdziesz w e-booku "supniewski - preparatyka nieorganiczna"

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


8 mar 2009, o 22:12
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 paź 2008, o 22:03
Posty: 11
Post 
dzięki wielkie, nie jestem zbyt cierpliwy dlatego:
czy gdybym obniżył napięcie bądź natężenie otrzymałbym bym siarczan miedzi?
A jeśli można wiedzieć czemu reakcja po jakimś czasie zanika. Faktycznie ta miedź osadza się na anodzie ale dosyć wolno, czym to jest spowodowane.
a tak z innej beczki:
da się otrzymać w warunkach domowych metaliczny sód?


8 mar 2009, o 22:33
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2569
Lokalizacja: Krakow
Post 
wosio napisał(a):
czy gdybym obniżył napięcie bądź natężenie otrzymałbym bym siarczan miedzi?

nie
pomijam ilosci sladowe, o ktore pewnie Ci nie chodzi

Cytuj:
A jeśli można wiedzieć czemu reakcja po jakimś czasie zanika.

moze wcale nie zanika, tylko efektow nie widac ;)
na samym poacztku miedz sie pasywuje i oczyszcza z tlenkow

Cytuj:
Faktycznie ta miedź osadza się na anodzie ale dosyć wolno, czym to jest spowodowane.

na anodzie ? jestes pewien ? ;]
wazyles druty przed i po aby stwierdzic ze wolno czy szybko ?
dla ulatwienia m = k * i * t

Cytuj:
da się otrzymać w warunkach domowych metaliczny sód?

zalezy co uwazasz za domowe, ja w swoich warunkach "domowych" bylbym w stanie, ale jest to niebezpieczne dla poczatkujacych

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


8 mar 2009, o 22:38
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 paź 2008, o 22:03
Posty: 11
Post 
ok dzięki za treściwe odpowiedzi
już więcej nie męczę:)


8 mar 2009, o 22:49
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2006, o 08:37
Posty: 611
Lokalizacja: Średniowiecze
Post 
Ja swego czasu otrzymywałem to w podobny sposób. Tylko że jedna z elektrod była grafitowa (nooo ta z ołówka) a druga z miedzi. Po jakimś czasie miałem ładny niebieski r-r. Cu podłączałem do anody, a grafit do katody.

Pozdrawiam Alchemik

_________________
ALCHEMICZNA KRUCJATA
Sapentiam, prudentiam et scientiam.
Z rtęcią reaguje dusza...

Obrazek

Eksperyment prowadzi do poznania. Teoria do wiedzy. Synteza tej pary - mądrością staje się w głowach najwytrwalszych.


9 mar 2009, o 17:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 wrz 2008, o 21:44
Posty: 30
Lokalizacja: Opolskie
Post 
Czyli elektroliza kwasu siarkowego (VI) z katoda grafitowa i anoda miedziana jest dobrym sposobem na otrzymanie siarczanu miedzi ?? Chciałem otrzymać siarczan miedzi w reakcji miedzianej rurki/drutu w roztworze kwasu siarkowego (VI) i azotanu potasu..


27 mar 2009, o 12:18
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2569
Lokalizacja: Krakow
Post 
ale po Co Ci tam azotan potasu ?
dodajesz sobie zanieczyszczenia w postaci azotanow + moga sie wydzielac tlenki azotu

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


27 mar 2009, o 13:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 wrz 2008, o 21:44
Posty: 30
Lokalizacja: Opolskie
Post 
gdzies widziales taki przepis na siarczan miedzi, sam sie dziwilem po co ten KNO3


27 mar 2009, o 15:49
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2569
Lokalizacja: Krakow
Post 
Ramirez Lolex napisał(a):
gdzies widziales taki przepis na siarczan miedzi, sam sie dziwilem po co ten KNO3


źródło, bo gdzieś coś to ja tez wiele widziałem ;)
należy dane niepewne weryfikowac

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


27 mar 2009, o 17:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2008, o 17:11
Posty: 74
Post 
pewnie HNO3 pomyliło ci się z KNO3

jest taki przepis że robisz mieszankę dwóch kwasów i wrzucasz do tego roztworu metaliczną miedź i powstaje siarczan miedzi z wydzieleniem tlenku azotu :D

_________________
Polska na węglu leży i przez węgiel leży :)


27 mar 2009, o 23:38
Zobacz profil

Dołączył(a): 9 gru 2008, o 13:03
Posty: 12
Post 
Macie na myśli mój post:
http://forum.vmc.org.pl/viewtopic.php?t=13922&highlight= ??

To nie był pisany przepis na siarczan miedzi, lecz pod kątem CuO.
Wg podręcznika "Chemia dla licealistów" K. Pazdro:
"Stężony kwas siarkowy roztwarza miedź i srebro [...]":

Cu + 2 H2SO4 --> CuSO4 + SO2 + 2 H2O

Jeśli chce się otrzymać tylko sól CuSO4, może warto tym sposobem?

Pytacie wiec po co KNO3? A po to, gdyż Cu łatwiej roztwarza się w kwasie azotowym (mieszaninie kwasów A i S) niż w siarkowym. Ponadto reakcja zachodzi w temperaturze otoczenia a i zajdzie też w niezbyt stężonym roztworze. W tym sposobie otrzymuje się mieszaninę soli, co jest mało istotne, gdyż ważne są jony Cu2+, które można strącić i otrzymać w ostateczności CuO (patrz: podany link).
Chociaż muszę się przyznać, że z roztworu wykrystalizowały mi niebieskie, ładne, duże kryształy. Prawdopodobnie CuSO4, ale czy i w jakim stopniu były zanieczyszczone innymi jonami nie jestem w stanie stwierdzić. Piszę, że prawdopodobnie, gdyż sugeruję się wyłącznie wyglądem.

Elektroliza jest bez sensu. Raz, że mało wydajna, a dwa to to, iż - jak już chyba ktoś wspomniał - z roztworu przy pewnym stężeniu zacznie się na katodzie osadzać miedź. W zasadzie jest to więc raczej elektrorafinacja miedzi a nie metoda otrzymywania CuSO4. Zapomnijcie więc o tym sposobie.

Innym sposobem może być rozpuszczenie CuO w H2SO4 hehe :lol: :wink:

Zerknąłem do książki Gałeckiego:
"Chemicznie czysty CuSO4*5H2O. Do 200 g elektrolitycznej miedzi
w postaci drutu lub wiórów wlewa się 125 ml H2SO4 (1,84; cz. d. a.). Mieszaninę ogrzewa się do temp. 70 - 80 °C i ostrożnie, gdyż ciecz pryska, wlewa 40 ml HNO3 (1,4; cz. d. a.) porcjami po 4 - 5 ml. Gdyby w czasie tej czynności zaczęły się wydzielać kryształy CuSO4*5H2O, dodaje się wody (do 100 ml). Gdy reakcja przebiegnie do końca, zlewa się ciecz znad nieprzereagowanej miedzi, odparowuje do początku krystalizacji i chłodzi. Następnego dnia odsącza się kryształy i przemywa małą ilością wody. Otrzymane kryształy rozpuszcza się w gorącej wodzie (3 ml na każde 2 g soli), sączy, odparowuje do początku krystalizacji i chłodzi. Aby otrzymać preparat eh. cz. trzeba sól przekrystalizować jeszcze 2 - 3 razy"

Chyba wszystko już jasne...


28 mar 2009, o 02:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..