Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Która substancja jest rakotwórcza? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 sie 2008, o 19:18
Posty: 515
Lokalizacja: Lubelskie
Post Która substancja jest rakotwórcza?
Jakiś czas temu brałem udział w konkursie biologicznym i w jednym z zadań należało podkreślić substancje rakotwórcze (3).

Do wyboru było: benzopiren, chlorek sodu, azbest, tlenki siarki, nadtlenek wodoru.

Na pewno benzopiren i azbest i nie byłem pewien czy tlenki siarki czy nadtlenek wodoru, nigdy nie słyszałem aby tlenki siarki czy H2O2 były rakotwórcze, w wiki też nic nie jest napisane... ostatecznie podkreśliłem H2O2...(antyoksydanty zmniejszają ryzyko zachorowania na raka, H2O2 jest utleniaczem i tak se skojarzyłem :P) W konkursie w części pisemnej miałem ex aequo pierwsze miejsce a w dogrywce ustnej przegrałem i ostatecznie miałem 2 miejsce. Do teraz mnie gnębi to pytanie, bo być może nie musiał bym brać udziału w dogrywce :P


26 kwi 2009, o 19:04
Zobacz profil

Dołączył(a): 22 kwi 2008, o 17:23
Posty: 235
Post 
H2O2 nigdy nie był i nie będzie rakotwórczy. Jest tylko silnym utleniaczem.


26 kwi 2009, o 19:10
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2570
Lokalizacja: Krakow
Post 
Garet obawiam, sie ze moglo byc blednie zadane pytanie ;P
bo z wymienionych przez Ciebie 2 sa rakotworcze ;)

co prawda w oznaczeniach rakotworczosci jest jeszcze cos takiego, ze rakotworzcze substancje oznacza sie za pomoca znaczka Xi lub T, ale dodatje sie tez zwrot bezpieczenstwa R 40 lub R45
tych zwrotow nie ma ani H2O2, ani SO3 i SO2, ale za to SO2 ma znaczek T (ale nie ma zwrotu rysyka R 40 lub R45), wiec mozliwe ze ktos kto ukladal pytania troche sie zamotal ;)

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


26 kwi 2009, o 19:39
Zobacz profil

Dołączył(a): 20 sty 2009, o 13:07
Posty: 488
Lokalizacja: Katowice
Post 
Swoją drogą, ciekaw jestem, ile osób zaznaczyło Chlorek Sodu. ;D

Co do pytania, to niewiele można dodać. Jedynie tyle, że H2O2 nie byłby używany w medycynie na tak szeroką skalę gdyby był kancerogenny.

_________________
Zbijcie mnie jak znowu zacznę gadać głupoty :roll:


27 kwi 2009, o 22:55
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
Ale to jest biologia i oni nie pytają o znaczki toksyczności na odczynnikach.
Co jest przyczyną nowotworów? Przede wszystkim mutacje i zaburzenia w ekspresji genów odpowiedzialnych za wzrost i podziały komórki.
Cytuj:
Induced mutations on the molecular level can be caused by:

* Chemicals
o Hydroxylamine NH2OH
o Base analogs (e.g. BrdU)
o Alkylating agents (e.g. N-ethyl-N-nitrosourea) These agents can mutate both replicating and non-replicating DNA. In contrast, a base analog can only mutate the DNA when the analog is incorporated in replicating the DNA. Each of these classes of chemical mutagens has certain effects that then lead to transitions, transversions, or deletions.
o Agents that form DNA adducts (e.g. ochratoxin A metabolites)[5]
o DNA intercalating agents (e.g. ethidium bromide)
o DNA crosslinkers
o Oxidative damage
o Nitrous acid converts amine groups on A and C to diazo groups, altering their hydrogen bonding patterns which leads to incorrect base pairing during replication.
* Radiation
o Ultraviolet radiation (nonionizing radiation). Two nucleotide bases in DNA – cytosine and thymine – are most vulnerable to radiation that can change their properties. UV light can induce adjacent thymine bases in a DNA strand to pair with each other, as a bulky dimer.
o Ionizing radiation
* Viral infections[6]


Czynniki utleniające czynią niezłe spustoszenie w komórce i powodują również uszkodzenia DNA. Do poczytania: stres oksydacyjny.

Natura już dawno zorientowała się, że nadtlenek wodoru, którego w komórkach powstaje całkiem sporo nie jest dobry i wypracowała nawet specjalne organella - peroksysomy, zawierające enzymy m.in. katalazę, służące do unieszkodliwiania nadtlenku wodoru (nasza wątroba korzysta z okazji i używa ich do detoksykacji, np. utleniania etanolu). Zatem dobrze zaznaczyłeś Garet :wink:

btw: http://www.uni-regensburg.de/Fakultaeten/nat_Fak_IV/Organische_Chemie/Didaktik/Keusch/D-ice_cream-e.htm


27 kwi 2009, o 23:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 sie 2008, o 19:18
Posty: 515
Lokalizacja: Lubelskie
Post 
Dzięki jaozyrys :D

Swoją drogą ładny koktajl w filmiku ;)


28 kwi 2009, o 14:12
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 01:16
Posty: 456
Lokalizacja: /dev/random
Post 
@offtopic: Tu wersja bardziej soczysta: http://www.youtube.com/watch?v=LlxKfSbpoX0


28 kwi 2009, o 21:54
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, o 00:29
Posty: 703
Lokalizacja: behind enemy line
Post 
Osobiscie zaznaczyłbym nadtlenek wodoru jako źródło wolnych rodników działających mutagennie...

_________________
Obrazek

Studentem jestem i nikt, kto ma wódkę, nie jest mi obcy.


29 kwi 2009, o 10:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..