Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Ampułki z wykrywaczami trucizn lotnych 
Autor Wiadomość
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sty 2010, o 01:56
Posty: 191
Lokalizacja: Łódź
Post Ampułki z wykrywaczami trucizn lotnych
Jakiś czas temu wątek był w chemii dla zaufanych, ale ponieważ nie uzyskałem odpowiedzi i uzyskałem pozwolenie na napisanie w ogólnodostępnym dziale, zapytam tutaj, nie uważam, żeby informacje komukolwiek mogły zaszkodzić, bo to tylko wykrywacze obecności trucizn, a nie one same. :)

Ostatnimi czasy wszedłem w posiadanie starych ampułek z substancjami służącymi do wykrywania różnych lotnych trucizn, tlenku węgla, sarinu czy iperytu. Ciekawi mnie zawartość takich ampułek, a przede wszystkim to, czy można z nich coś ciekawego uzyskać. Są produkcji radzieckiej i polskiej i mają po około 40 lat, posiadam ich kilkanaście. Są zapakowane w papierek z instrukcją wskazującą na używanie do tego jakiejś pompki.

Z tego, co widzę/udało mi się zaobserowować:

W ampułce z substancją czuła na CO jest biała krystaliczna substancja, po rozbiciu obu stron i wdmuchaniu powietrza (z płuc) fiolka nagrzewa się (pewnie pod wpływem wody z oddechu), a drugą stroną wylatuje biały dym, podobny do papierosowego, jednak cięższy. Przepuszczając przez ampułkę dym z papierosa można zaobserwować niebieskie zabarwienie substancji, co według instrukcji oznacza obecność tlenku węgla, więc nic się nie przeterminowało.

Ampułka z substancjami do wykrywania sarinu i somanu (obu naraz) zawiera dwie krystaliczne białe substancje oddzielone pręcikami szklanymi oraz dwie zatopione ampułki z cieczami - jedną żółtą, drugą przezroczystej barwy. Niestety nie ma na opakowaniu instrukcji, także nie wiem, jakie są pozytywne wyniki testu.

Kolejna ampułka, z substancjami do wykrywania samego sarinu zawiera dwie ampułki z przezroczystymi cieczami, jedna jest minimalnej barwy słomkowo-żółtej. Dodatkowo jest też biała, krystaliczna substancja.

Ostatnia ampułka zawiera substancje czułe na obecność iperytu. Są to pomarańczowe kryształy. Nie wiem, czy kolor pomarańczowy powinien tutaj być od nowości, bo na instrukcji jest wskazane, że fiolka powinna mieć odczynnik koloru żółtego, a w przypadku obecności iperytu, substancja powinna w zależności od stężenia, w mniejszym lub większym stopniu robić się czerwona.

Nie ukrywam, że to dość ciekawe znalezisko i chętnie dowiedziałbym się, czy może mi do czegoś posłużyć.

Jeśli znajdą się osoby zainteresowane, mogę dodać zdjęcia, chociaż szczerze wątpię w to, że nie widzieliście takiego ustrojstwa jeszcze. :P

_________________
Przypominam o stosowaniu 2.4.3. punktu regulaminu!

Pisać posty komunikatywne, zgodne z przyjętymi zasadami ortografii i gramatyki.
Jak się wkurzę - zacznę wywalać posty.

Nabijania postów też nie lubię, drażnią mnie goście, wcinają się wszędzie nie mając naprawdę nic ciekawego do powiedzenia.


16 maja 2015, o 22:04
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Ampułki z wykrywaczami trucizn lotnych
Myślę, że trzeba poczytać sporo chemii "analiza fotometryczna". W Tadeuszu Dutkiewiczu znajduje się sporo takowych reakcji.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


17 maja 2015, o 21:45
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 gru 2010, o 00:26
Posty: 613
Lokalizacja: z VMC
Post Re: Ampułki z wykrywaczami trucizn lotnych
Rurki o które pytasz stosowane są od dawna w postaci barwnej diagnostyki par i gazów substancji
niebezpiecznych czyli od lat 60-siątych, jest wiele firm które oferują obecnie w ofercie tego typu rurki
pomiarowe diagnostyczne w zakresie zmieniającej się barwy.

Czym innym jest zakres militarny zastosowany na gazy bojowe i tego typu czynniki, i zupełnie inne są
obecne stosowane indykatory rurkowe chemiczne barwne które można zakupić w wilelu ofertach w
necie krajowych i zagranicznych na podstawowe lotne związki gazy i pary, odsyłam do google
znajdziemy tam krajową firmę Faser która produkuje tego typu identyfikatory rurkowe, lub Drager
mający wiele więcej pozycji w ofercie jest tego zbyt wiele by wymieniać wszystkie możliwe.

Militarne stosowane identyfikatorów rurkowych były właśnie nastawione na identyfikację gazów
bojowych podstawowych typu : sarin,iperyty,adamsyt, luizyt, etc. stosowano wtedy podstawową
wersje przyrzadu jednak świetnie sprawdzająca sie w terenie, modyfikacja aparatury to lata 80-siąte to typowa wojskowa aparatura diagnostyczna typu PChR-54M

Rurki sa to identyfikatory barwne wojskowe i cywilne nastawione na zmiane barwy stosujemy je jedynie w pomieszczeniach zamkniętych jako cywilne, inaczej działają obecnie stosowane nowoczesne detektory elektroniczne, dawne stare wojskowe detektory rurkowe pozwalajace wykryć wszystko na co sa nastawione idą do lamusa, obecnie stosowane elektroniczne pozwalają uzyskać wynik w ppm.

W starych i kilku obecnych rurkach detektorowych nastawionych na zabarwienie jako wskażnik, wewnątrz znajdują się mniejsze pojemniczki szklane z cieczą takie łódeczki które silnym potrząśnięciem trzeba rozbić przed pomiarem, budowa pojemniczków sprzyja rozbiciu jeden o drugi wewnętrznie co jest konieczne do uzyskania zmieszania płynów celem uzyskania dokladnego wyniku pomiaru

Wojskowy przyrząd PChR-54M nie jest tak wrażliwy jak obecne detektory elektroniczne bowiem jego czynnikiem było zastosowanie odpowiedniej rurki diagnostycznej w tym celu na polu walki, mamy od lat wiele zacofania militarnego nie do odrobienia przez następnych 25-lat.
Dawna armia Radziecka obecnie Rosyjska posiada zbyt wiele własnych wypracowanych technologii oraz ukladów wykrywających gazy bojowe zupełnie inną technologią z znacznie dalszej odległości nawet te obecnie archiwalne są wiele kroków przed nami, tym bardziej o któtych nam /Polaczkom/ nawet sie nie śniło że istnieją gdy wozy militarne okupanta SA inaczej USSR takowe posiadały na stanie i stosowały na Naszym terenie.

Z orgomnym zaciekawieniem dotarły do nas do Kraju w latach póżniejszych nowinki typu komputer wszelkie Atari czy Comodore , nikt juz tego nie pamięta bo to historia taka sama jak bazy wojskowe na terenie kraju pod znakiem ZSSR.

Pakt NATO jest sensowny wtedy gdy główny partner jest zainteresowany wsparciem militarnym i technologicznym, niestety ropy i gazu u nas brak dla tego wsparcia brakuje my nie Kuwejt.... a Rosja sąsiadem...
potomnym... eko osiem


Załączniki:
PChR-54M..JPG
PChR-54M..JPG [ 149.03 KiB | Przeglądane 3900 razy ]
PChR-54M...JPG
PChR-54M...JPG [ 148.27 KiB | Przeglądane 3900 razy ]
PChR-54M....JPG
PChR-54M....JPG [ 188.5 KiB | Przeglądane 3900 razy ]
18 maja 2015, o 00:15
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 mar 2017, o 13:25
Posty: 1
Post Re: Ampułki z wykrywaczami trucizn lotnych
Witam
Mam pytanie a co zawieraja te rurki wskaźnikowe co za substancje lub gdzie takie informacje moge znaleźć?


12 mar 2017, o 13:27
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 15 sty 2008, o 23:07
Posty: 392
Lokalizacja: Białystok
Post Re: Ampułki z wykrywaczami trucizn lotnych
mieszankę substancji które reagują z czynnikiem wykjrywanym zmieniająć barwę lub stan i za pomocą okreslenia procentowego zmiany barwy wskaznika okresla sie zawartości danej trucizny..


24 lip 2017, o 18:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..