
Metoda trwałej redukcji dwutlenku węgla CO2 z atmosfery
Redukcja CO2 w atmosferze
Aby zredukować zawartość dwutlenku węgla CO2 w atmosferze, należy przeprowadzić kilka etapów:
1. Reaktor chemiczny wypełniony wodą należy podgrzać do temperatury większej, niż temperatura wrzenia stężonego kwasu solnego, czyli większej, niż 51 °C dla 37% stężenia Hcl w wodzie.
2. Następnie należy nasycić wodę w reaktorze chlorowodorem Hcl do stężenia 37% HCL w wodzie.
3. Następnie należy nasycić wodę chlorkiem sodu NaCl i należy stale utrzymywać nasycenie chlorkiem sodu NaCl wody w reaktorze, przez dodawanie nowych porcji chlorku sodu NaCl do roztworu.
4. Następnie należy przepuszczać dwutlenek węgla CO2, pobierany z atmosfery, przez wodę w reaktorze.
W reaktorze zajdą nastepujące reakcje chemiczne:
CO2 + H2O ---> H2CO3 ---> 2 * H+ + CO3 2-;
2 * NaCl + H2CO3 ---> Na2CO3 + 2 * Hcl;
2 * Na+ + 2 * Cl- + 2 * H+ + CO3 2- ---> Na2CO3 + 2 * Hcl;
Kwas węglowy H2CO3 jest słabym i nietrwałym kwasem, więc reakcja chemiczna w reaktorze powinna przebiegać pod zwiększonym ciśnieniem. Każda cząsteczka kwasu węglowego H2CO3 reaguje z dwoma cząsteczkami chlorku sodu NaCl i w wyniku reakcji powstaje cząsteczka węglanu sodu Na2CO3 i dwie cząsteczki chlorowodoru Hcl. Reakcja przeprowadzana jest we wrzącym kwasie solnym Hcl, co powoduje odparowanie każdej nowej cząsteczki chlorowodoru z wody. Po przekroczeniu maksymalnego stężenia węglanu wapnia Na2CO3 w wodzie, nastąpi krystalizacja węglanu wapnia Na2CO3 w postaci dużych bezbarwnych kryształów. W wyniku powyższych reakcji z dwutlenku węgla CO2 i chlorku sodu NaCl powstaje węglan sodu Na2CO3 i chlorowodór Hcl. Dwutlenek węgla CO2 jest trwale wiązany w węglanie sodu Na2CO3. Węglan sodu Na2CO3 jest minerałem, który może być bezpiecynie wyrzucony do środowiska lub może być wykorzystany do wyrobu szkła, papieru, mydła i środków piorących. Węglan sodu Na2CO3 może być również stosowany do zmiękczania wody. Kwas solny Hcl i gazowy chlorowodór Hcl może być szeroko wykorzystany w przemyśle chemicznym, ponieważ powyższe reakcje chemiczne produkcji kwasu solnego i chlorowodoru są bardzo tanie. Dwutlenek węgla mamy za darmo z powietrza, woda jest tania i chlorek sodu jest szereokodostępnym, tanim związkiem chemicznym. Do przeprowadzenia reakcji w temperaturze powyżej 51 °C nie trzeba dużych ilości energii, więc koszt energii elektrycznej będzie mały. Powyższe reakcje chemiczne mogą być prawdopodobnie zrealizowane przy użyciu soli morskich odparowanych z wody morskiej, tylko wtedy zajdzie więcej reakcji chemicznych dla różnych soli.
Jeśli w powietrzu będzie tlenek siarki SO3 i tlenek azotu N2O5, to po przepuszczeniu tych tlenków przez wodę w reaktorze, powstaną kwas siarkowy H2SO4 i kwas azotowy HNO3, według reakcji:
SO3 + H2O ---> H2SO4
N2O5 + H2O ---> 2 * HNO3
Następnie zajdą reakcje:
H2SO4 + 2 * NaCl ---> Na2SO4 + 2 * Hcl
HNO3 + NaCl ---> NaNO3 + Hcl
Tlenek siarki SO3 zostanie trwale związany w siarczanie sodu Na2SO4. Tlenek azotu N2O5 zostanie trwale związany w azotanie sodu NaNO3. Dodatkowo powstanie kwas solny Hcl i gazowy chlorowodór Hcl. Jeśli powstanie w wodzie kwas azotowy HNO3, to temperatura reacji musi być mniejsza, niż 84 °C, żeby kwas azotowy HNO3 nie odparował z roztworu. Dopiero po reakcji kwasu azotowego HNO3 z chlorkiem sodu NaCl powstanie chlorowodór Hcl, który wyparuje z roztworu w temperaturze większej, niż 51 °C i mniejszej, niż 84 °C.
Nie patentuję tego sposobu redukcji CO2 w atmosferze i daję ten sposób redukcji CO2 bez żadnych opłat patentowych do użytku komercyjnego i niekomercyjnego.
Szczegóły na
http://alusigma.pl/index2.html Pozdrawiam