Dołączył(a): 21 mar 2014, o 23:04 Posty: 111 Lokalizacja: Kraków
Re: Reakcja szkła wodnego z etanolem. Co powstaje?
W tamtym doświadczeniu chodzi o coś zupełnie innego, a mianowicie o kontrolowaną hydrolizę ortokrzemianu z wytworzeniem żelu krzemionkowego, który w zasadowym środowisku ma tendencję do ulegania kondensacji. W takim przypadku, po pierwsze ortokrzemian hydrolizuje z wydzieleniem krzemionki i NaOH, w którego to środowisku krzemionka tworzy bardzo duże aglomeraty. Następuje typowy proces żelowania.
W takich warunkach jak przedstawione, etanol raczej nie ma szans reagować z krzemionką. Szczerze wątpię w to, że wystąpią tam połączenia grup etylowych bezpośrednio z krzemem.
Poza tym, gdyby można było otrzymywać silikony taką metodą, to dawno by już tak robiono. Proces otrzymywania silikonów jest dużo bardziej złożony.
Otrzymany żel najprawdopodobniej po wysuszeniu albo się rozsypie, lub bardzo silnie stwardnieje.
Pozdrawiam.
26 gru 2015, o 12:27
NaOH+Al
Dołączył(a): 26 lis 2015, o 18:34 Posty: 175 Lokalizacja: Pod krzesłem
Re: Reakcja szkła wodnego z etanolem. Co powstaje?
@tęczowy twardnieje i to jak . Kiedyś go zostawilem trochę w zlewce i potem miał prawie taką samą twardość jak szkło. Zlewka poleciała do wyrzucenia. Nie radzę również rzucać nim zbyt mocno o podłogę, bo wbrew pozorom taki mocny nie jest.
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników