Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Problem z chłodzeniem 
Autor Wiadomość
Post Problem z chłodzeniem
Na stronie http://chemik.vitnet.pl/articles.php?id=49&page=2 napisane jest, że po zmnieszaniu NaCl z lodem w proporcjach wagowych 1:3 uzyskamy temperaturę -21*C jeżeli temperatura wyjściowa wynosiła 15*C.
Postapiłem zgodnie w powyższą instrukcją i usykałem temperaturę ok. -5*C.
Dlaczego niewyszło ??


Na tej samej stronie napisane jest, że po zmieszaniu CaCl2 z lodem w proporcjach wagowych 3:2 uzyskamy temperaturę -50*C.
To również robiłem i wyszło jeszcze gorzej niż z lodem. Uzyskałem temperaturę ok. 0*C.
Dlaczego tak się stało ??


24 cze 2005, o 15:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2005, o 20:06
Posty: 64
Post 
mi też zdaje sie że te temp są zaniżone :x


24 cze 2005, o 16:27
Zobacz profil
Post 
Ale mimo wszystko chlorek wapnia powinien chłodzić lepiej niż NaCl.


24 cze 2005, o 16:28
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, o 20:11
Posty: 230
Post 
Nie jestem pewnien ale moze przyczyna byc to ze woda z ktorej zrobiles lud nie byla czysta (mam tu namysli, ze uzyles wody z kranu) i zanieczyszczenia znajdujace sie w niej tez przereagowaly. Moze powinienes uzyc wody dystylowanej.

_________________
ViValdis


24 cze 2005, o 16:29
Zobacz profil
Post Re: Problem z chłodzeniem
maciekb9 napisał(a):
Na stronie http://chemik.vitnet.pl/articles.php?id=49&page=2 napisane jest, że po zmnieszaniu NaCl z lodem w proporcjach wagowych 1:3 uzyskamy temperaturę -21*C jeżeli temperatura wyjściowa wynosiła 15*C.
Postapiłem zgodnie w powyższą instrukcją i usykałem temperaturę ok. -5*C.
Dlaczego niewyszło ??


Na tej samej stronie napisane jest, że po zmieszaniu CaCl2 z lodem w proporcjach wagowych 3:2 uzyskamy temperaturę -50*C.
To również robiłem i wyszło jeszcze gorzej niż z lodem. Uzyskałem temperaturę ok. 0*C.
Dlaczego tak się stało ??
Jestem ciekaw jakiego CaCl2 uzyles ... bezwodnego czy 6-wodnego ... ?


24 cze 2005, o 17:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2005, o 20:06
Posty: 64
Post 
i tu jest pies pochowany :twisted: :?


24 cze 2005, o 17:56
Zobacz profil
Post 
Używałem CaCl2 techniczny (nie bezwodny).
Po rozpuszczeniu CaCl2 w wodzie roztwór robi się ciemnozielony.


24 cze 2005, o 21:18
Post 
maciekb9 napisał(a):
Używałem CaCl2 techniczny (nie bezwodny).
Po rozpuszczeniu CaCl2 w wodzie roztwór robi się ciemnozielony.
A jaki efekt cieplny towarzyszy rozpuszczeniu tej technicznej soli w wodzie ?


24 cze 2005, o 21:41
Post 
Zawsze przy rozpuszczaniu ciała stałego w cieczy temperatura spada.
Dokładnie nie mierzyłem o ile stopni spada w tym przypadku.


24 cze 2005, o 21:44
Post 
maciekb9 napisał(a):
Zawsze przy rozpuszczaniu ciała stałego w cieczy temperatura spada.
Dokładnie nie mierzyłem o ile stopni spada w tym przypadku.
Wlasnie nie zawsze ... lepiej sprawdz ...


24 cze 2005, o 21:45
Post 
OK, jutro sprawdzę (jak znajdę trochę czasu).


24 cze 2005, o 21:46
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 kwi 2005, o 17:37
Posty: 202
Lokalizacja: Radom
Post 
Nie wiem czyt mój tok rozumowania jest dobry: dodatek soli do lodu obniża temperaturę topnienia lodu( np do -20*C) Jeżeli do lodu o temperaturze -25*C dodamy soli, to lód ogrzeje się do temp. -20*C i zacznie się topić, pochłaniając ciepło z otoczenia.Jeżeli natomiast damy lód o temperaturze -5*C, to lód ten będzie się topił w temperaturze -5*C, więc temperatura mieszniny do momentu stopienia się lodu będzie wynosić -5*C.
PS podobno z mieszniny lód+NaHCO3 można otrzymać w ten sposób temperaturę -46*C

_________________
Obrazek


25 cze 2005, o 13:37
Zobacz profil
Post 
ethernity napisał(a):
Jeżeli do lodu o temperaturze -25*C dodamy soli, to lód ogrzeje się do temp. -20*C i zacznie się topić, pochłaniając ciepło z otoczenia.Jeżeli natomiast damy lód o temperaturze -5*C, to lód ten będzie się topił w temperaturze -5*C, więc temperatura mieszniny do momentu stopienia się lodu będzie wynosić -5*C.

Temperatura czystego lodu jest stała i wynosi 0*C !!


25 cze 2005, o 14:07
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2005, o 16:49
Posty: 437
Lokalizacja: Poznań
Post 
Po co się tak męczycie ??
Ja robie r-r przesycony NaCl wkładam do zamrażarnka i mam ok -20*C
Pozdrawiam
2Pio

_________________
Pozdrawiam
2pio


25 cze 2005, o 14:29
Zobacz profil
Post 
Rozpuściłem trochę CaCl2 w wodzie o temperaturze 25*C i temperatura wzrosła do 53*C !!
Co się dzieje ??


25 cze 2005, o 14:30
Post 
maciekb9 napisał(a):
Rozpuściłem trochę CaCl2 w wodzie o temperaturze 25*C i temperatura wzrosła do 53*C !!
Co się dzieje ??
Masz CaCl2 czesciowo bezwodny i efekt hydratacji jest energetycznie wiekszy niz efekt endotermicznego zaburzenia struktury wody przez jony ... musisz miec CaCl2x6H2O wtedy bedziesz mial T~-52 C ... konkretniej jest dalej :wink:

ethernity napisał(a):
Nie wiem czyt mój tok rozumowania jest dobry: dodatek soli do lodu obniża temperaturę topnienia lodu( np do -20*C) Jeżeli do lodu o temperaturze -25*C dodamy soli, to lód ogrzeje się do temp. -20*C i zacznie się topić, pochłaniając ciepło z otoczenia.Jeżeli natomiast damy lód o temperaturze -5*C, to lód ten będzie się topił w temperaturze -5*C, więc temperatura mieszniny do momentu stopienia się lodu będzie wynosić -5*C.
PS podobno z mieszniny lód+NaHCO3 można otrzymać w ten sposób temperaturę -46*C
Temp topnieniea lodu jest w warukach T,P stala , dla warunkow "naturalnych" 273K ... Efekt obnizenia temperatury jest zwiazany z efektem endotermicznego rozbicia sieci krystalicznej lodu przez jony soli , dzieje sie tak poniewaz jony z sieci krystalicznej np CaCl2 rozpuszczajac sie koordynuja wokol siebie czasteczki rozpuszczalnika porzadkujac , albo niszczyc ta nie do konca nieuporzadkowana strukture wody , a poniewaz sypiac sol na lod(-1 C nie mamy wody) jony soli stykajac sie z lodem wyrywaja czasteczki wody z sieci krystalicznej wody tworzac roztwor elektroloitu( + efekt pobrania energii do rozpuszczenia lodu ) ktorego temperatura spada badz rosnie w zaleznosci od sumy efektow energetycznych poszczegolnych reakcji-przemian-fizykochemicznych wystepujacych w ukladzie ...


25 cze 2005, o 16:04
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2005, o 19:18
Posty: 251
Post 
acetate, wielkie dzięki, w końcu zrozumiałem z grubsza o czemu mimo, że nie zachodza reakcje, zmienia się temperatura :lol:
jeszcze nad tym posiedzę i będzie luuz :wink:

_________________
Cytuj:
A teraz ucieramy kryształki NI3 w moździerzu, by pojedyńcze cząsteczki miały jak największą powierzchnię rea...

Idioci ciągle od nas odchodzą...


25 cze 2005, o 18:57
Zobacz profil
Post 
Moge jeszcze dodac , ze z mojego punktu widzenia rzucajacym sie w oczy motorem tej "reakcji" jest rosnaca entropia S ...

PS Nie dodalem jeszcze ze efekt rozerwania krystalicznej struktury soli na jony(tworzenie elektrolitu) jest takze endotermiczny ...


25 cze 2005, o 19:59
Post 
Tak, zmiana stanu z krystalicznego (uporządkowania) w stan o zwiększonym nieuporządkowaniu, czyli zwiększenie entropii. Zgadzam się.


25 cze 2005, o 21:08
Post 
Natomiast to jaką się osiągnie temperaturę zależy przede wszystkim od rozdrobnienia substratów. Jeśli lód będzie gruby, to i spadek temp nie będzie duży. Ale np. jeśli zmieszać sól ze świeżo spadłym śniegiem, efekt jest b. szybki, niemal natychmiast ma się poniżej -20. Sprawdzone.

Aby układ osiągnął stan równowagowy (czyli temperatura, jakiej się spodziewamy) trzeba umożliwić odpowiednie szybkie dochodzenie do tego stanu. Jeśli efekt energetyczny wynikły z szybkości topnienia jest porównywalny w szybkością absorbcji ciepła z otoczenia (gruby lód), to spadek temp. będzie mniejszy.


25 cze 2005, o 22:05
Post 
To też, jak najbardziej prawda, ale w tym wypadku zadecydowały względy chemiczno-strukturalne :)


25 cze 2005, o 22:08
Post 
Może tak, jeśli chodzi o CaCl2. Ale z solą to chyba tylko rozdrobnienie substratów. Może jakby to zrobić w termosie (zaniedbywalnie mała adsorpcja ciepła), to po dłuższym czasie i z gruboziarnistego lodu i soli można zejść poniżej -20.


25 cze 2005, o 22:13
Post 
Tak, tak się stanie. A co do CaCl2, i podobnych, to zależy od obecności wody w kryształach. No i od rozdrobnienia.


25 cze 2005, o 22:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2005, o 20:06
Posty: 64
Post 
maciekb9 napisał(a):
ethernity napisał(a):
Jeżeli do lodu o temperaturze -25*C dodamy soli, to lód ogrzeje się do temp. -20*C i zacznie się topić, pochłaniając ciepło z otoczenia.Jeżeli natomiast damy lód o temperaturze -5*C, to lód ten będzie się topił w temperaturze -5*C, więc temperatura mieszniny do momentu stopienia się lodu będzie wynosić -5*C.

Temperatura czystego lodu jest stała i wynosi 0*C !!


ja bym miał wątpliwości. a jak zamrozisz wode w ciekłym azocie i zamrażarce to na peno ta z zamrażarki szybciej sopnieje. 0*C to temp. topnienia lodu a nie jego temp.

jak sie myle to mnie poprawcie :roll:


26 cze 2005, o 13:00
Zobacz profil
Post 
Woda zamrożona ciekłym azotem stopnieje tak samo szybko jak woda z zamrażarki.
W obydwu przypadkach temperatura lodu wynosi 0*C.


26 cze 2005, o 13:02
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..