Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
CaOH2 CaCO3 mieszanina zmiana pH 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 21 gru 2016, o 17:20
Posty: 1
Post CaOH2 CaCO3 mieszanina zmiana pH
Cześć,

jestem nową osobą na forum. Badam karbonatyzację betonu. W wyniku tej reakcji dwutlenek węgla penetruje przez pory betonu i reaguje z rozpuszczonym w wodzie wodorotlenkiem wapnia tworząc węglan wapnia. Powoduje to zmianę pH betonu z około 12,5 do 8,3.

Moje pytanie jest następujące. Chcę zbadać zmianę pH w zależności od zwiększającej się ilości węglanu wapnia i zmniejszającej się ilości wodorotlenku wapnia w cieczy porowej betonu (powstałej z odwiertu np. do głębokości 5 mm sproszkowanego betonu i wody destylowanej w stosunku 1:10).

Na chwilę obecną mam dostęp do małej llości zarówno weglanu jak i wodorotlenku więc przeprowadziłem eksperyment.

Do 50ml wody destylowanej dodałem 0,5g czystego węglanu wapnia , zbadałem pH. Dodając po 1mg wodorotlenku sprawdzałem zmiany pH roztworu.

Pytanie moje brzmi w jaki sposób odwzorować zmiany pH w betonie aby wiedzieć że np. dla pH wynoszącego 9 musi występować dany stosunek wagowy wodorotlenku wapnia do weglanu wapnia ?

Problem też polega na tym że weglan jest okolo 100 razy mniej rozpuszczalny niz wodorotlenek. W zdrowym betonie jest glownie wodorotlenek wapnia i weglan powstaje dopiero w wyniku procesu karbonatyzacji.

P.S Przepraszam z góry za błędy merytoryczne w moim myśleniu, ponieważ nie jestem chemikiem.


21 gru 2016, o 17:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..