Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Otrzmymywanie miedzi 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 25 maja 2017, o 14:36
Posty: 1
Post Otrzmymywanie miedzi
Cześć. To jest mój pierwszy post więc nie wiem trochę jak się do tego zabrać.
Chciałbym w domu uzyskać trochę miedzi i chcę do tego wykorzystać reakcję siarczanu(VI) miedzi(II) z żelazem w proszku(pożyczyłem trochę z laboratorium :P ).
Moje pytanie brzmi: czy w tej reakcji wytworzy się siarczan(VI)żelaza(II) czy siarczan(VI)żelaza(III)?
Czy są jakieś przeciwwskazania do robienia tego w domu?(typu coś wybuchnie albo silnie się ogrzeje)
Chcę to zrobić w domu i ważne jest dla mnie bezpieczeństwo.
Z góry dziękuję. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: gimnazjalista


25 maja 2017, o 15:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 gru 2008, o 21:32
Posty: 284
Lokalizacja: Tiutiurlistan
Post Re: Otrzmymywanie miedzi
1. Siarczan (VI) żelaza (II) głównie, na powietrzu może zachodzić dalsze utlenianie. Obecność jonów Fe2+ i Fe3+ możesz łatwo stwierdzić sam, dodając to próbki pobranej z roztworu odpowiednio roztworu heksacyjanożelazianu (III) potasu (żelazicyjanek, czerwone kryształy; z Fe2+ strąca niebieski osad) lub heksacyjanożelazianu (II) potasu (żelazocyjanek, żółte kryształy; z Fe3+ strąca niebieski osad).
2. Nie wybucha, nie grzeje się, o ile nie zjesz/nie wetrzesz sobie w oczy/umyjesz ręce po wszystkim to jest bezpieczne.

Porada - skoro żelazo masz z laboratorium (podejrzewam, że szkolnego), to warto by stamtąd zaczerpnąć też wsparcia merytorycznego w postaci nauczyciela :)

_________________
Terz chcem gwiasdke.


8 cze 2017, o 18:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..