Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Zapłon. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 10 gru 2017, o 00:43
Posty: 1
Post Zapłon.
Moi drodzy mam do Was pytanie. Mam styczność w zakładzie pracy z alkoholem "neoform K Spray : Dr. Weigert". Jest on mieszaniną propanolu i etanolu. W 100g jest 35g propan-1-ol i 25g etanolu. Karty charakterystyk tych alkoholi w kwestiach temperatury zapłonu mówią że bezpieczna temp. użytkowania to max. 25 st. C. Od 10 lat pracuje w zakładzie w którym dochodzi do zgrzewania folii form. w temp 230-260 st. C. Zdarza się że taka folia się zerwie i ubrudzi rolkę, którą trzeba wyczyścić. Sięgam wtedy po celulozowy papier w rolce i nasączam go tym środkiem (dowoli), by następnie wyczyścić nim dokładniej rolkę. Od 10 lat tak postępuję przynajmniej 10 razy w tyg. Podczas takiego czyszczenie nie doszło nigdy do jakiegoś zapłonu, wybuchu?????. Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić dlaczego. Czy jest to bezpieczne?????.


10 gru 2017, o 01:05
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Zapłon.
Temperatura zapłonu a temperatura samozapłonu to dwie różne rzeczy.
Przykładowo aby dana substancja zapaliła się od innego źródła ognia lub iskry musi być wcześniej podgrzana do temperatury zapłonu, aby zapaliła się od samej temperatury to musi osiągnąć temperaturę samozapłonu.

W tym wypadku pewnie masz sytuację, że produkt szybciej odparowuje niż może nastąpić samozapłon, problemem mogą być np. opary które mogą zapalić się od jakiejś iskry np. elektrostatycznej.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


10 gru 2017, o 12:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..