Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Zjawisko "krwawej felgi" (Związki kompleksowe żelaza) 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 sty 2009, o 13:39
Posty: 53
Post Zjawisko "krwawej felgi" (Związki kompleksowe żelaza)
Witam, w branży autodetailingowej używa się preparatów nazwanych "deironizerami" w celu usunięcia zanieczyszczeń metalicznych z felg i lakieru samochodowego. Nazwa "krwawa felga" wywodzi się z koloru, jaki przybiera preparat po kontakcie z pyłem metalicznym(chociaż według mnie kolor jest bardziej fioletowy niż krwisty). Moje pytanie jest takie, cóż to może być za związek nazywany deironizerem? Domyślam się że jest to substancja, która po kontakcie z żelazem tworzy barwny związek kompleksowy, jednak na myśl przychodzi mi jedynie reakcja z jonami rodankowymi, ale kolor jakby się nie zgadza. Bardzo prosiłbym o pomoc w ustaleniu co to może być za związek. Dodam, że moja chęć ustalenia substancji używanej jako deironizer wynika z czystej ciekawości i dowiedzenia się czy aby producenci kosmetyków samochodowych nie sprzedają jakiejś pospolitej soli jako magicznego środka.


20 lut 2018, o 19:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 sty 2009, o 13:39
Posty: 53
Post Re: Zjawisko "krwawej felgi" (Związki kompleksowe żelaza)
Dodam jeszcze, że zapach owych preparatów kojarzy się z zapachem zgniłych jaj, co może sugerować obecność związków siarki.


20 lut 2018, o 19:23
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Zjawisko "krwawej felgi" (Związki kompleksowe żelaza)
Nie udało mi się znaleźć sds żadnego, ale z tego co wiem, to są zobowiązanie udostępnić kartę charakterystyki. Może trzeba do nich napisać, jakbyś zdobyć, to też chętnie zobaczę czego używają


20 lut 2018, o 23:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 gru 2008, o 21:32
Posty: 284
Lokalizacja: Tiutiurlistan
Post Re: Zjawisko "krwawej felgi" (Związki kompleksowe żelaza)
Google-fu is strong in this one!
https://cdn.karfa.is/files/1210/3992D-C ... ONIZER.pdf

Tym smierdzacym cosiem jest - jak slusznie podejrzewales - zwiazek siarki, merkaptooctan sodu (inna nazwa: tioglikolan sodu). Reszta to srodki powierzchniowo czynne.

_________________
Terz chcem gwiasdke.


21 lut 2018, o 19:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 sty 2009, o 13:39
Posty: 53
Post Re: Zjawisko "krwawej felgi" (Związki kompleksowe żelaza)
Ooo, dziękuję bardzo. Co prawda szukałem w google, ale jakoś nie wpadłem na szukanie w anglojęzycznym zbiorze. Jak widzę jednak po cenach kwasu tioglikolowego to zabawa w robienie własnego płynu do felg mija się z celem. Jednakże zawsze warto wiedzieć, choćby dlatego że firmy produkujące te preparaty trzymają w tajemnicy składnik którego używają(chociaż jak koledzy dobrze wykombinowali, na kartach charakterystyki i tak muszą podać skład)


22 lut 2018, o 00:38
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Zjawisko "krwawej felgi" (Związki kompleksowe żelaza)
Ech, nie wpadłem na to, aby poszukać środka innej marki. Thank you my master.

Wszystko zależy od ilości, jakbyś zamówił tonę z alibaby, to pewnie miałbyś za kilkanaście złotych/kilogram


22 lut 2018, o 10:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 sty 2009, o 13:39
Posty: 53
Post Re: Zjawisko "krwawej felgi" (Związki kompleksowe żelaza)
Oczywiście że w hurcie taniej, ale chodzi mi raczej o produkcję w celu prywatnego zapotrzebowania. Gdybym przygotowywał konkurencję dla producentów chemii samochodowej, to kto wie :) Ale wiedza o składzie pozwala też zaoszczędzić, ponieważ marek takich preparatów jest masa i zakres cenowy różni się dosyć znacznie, a jeśli w składzie występuje dana substancja w zbliżonych stężeniach to myślę że nie ma sensu przepłacać.


22 lut 2018, o 13:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..