Cześć, zastanawiam się dlaczego, z chemicznego punktu widzenia, DEET zastosowany na skore nie uszkadza jej, a wylany np. na buty czy inne ubranie uszkadza je albo rozpuszcza farbę? Wiem, o co mniej więcej chodzi, substancja nie będzie reagować ze wszystkim, ale zależy mi ma tym żeby dokaldnie zrozumieć dlaczego DEET działa właśnie tak.
12 maja 2018, o 13:22
MałyFanatyk
Dołączył(a): 11 maja 2018, o 21:49 Posty: 28
Re: DEET działanie - na ubrania vs skórę
DEET zarówno u owadów, jak i u ssaków powoduje zablokowanie działania niezwykle ważnego enzymu ośrodkowego układu nerwowego, a więc acetylocholinesterazy (AChE). Esteraza acetylocholinowa aktywnie uczestniczy w reakcji hydrolizy acetylocholiny (jeden z podstawowych neuroprzekaźników, związków uczestniczących w transporcie impulsów nerwowych w mózgu), czyli powoduje jej rozkład na octan oraz cholinę. Taki mechanizm działania pozwala wyciągnąć wniosek, iż ubocznym efektem działania DEET jest neurotoksyczność. Wnioskując - DEET jest szkodliwe dla skóry, ale nasza jest po prostu zbyt dobrze chroniona. Według niektórych źródeł (łącznie z dyrektywą europejską) nie powinno się stosować środków z DEET na noworodków i małe dzieci. Pozdrawiam.
13 maja 2018, o 11:51
kno3
Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03 Posty: 275
Re: DEET działanie - na ubrania vs skórę
Widocznie DEET, a bardziej mieszanina DEET - rozpuszczalnik organiczny rozpuszcza barwniki lub materiał z którego wykonany jest ubiór. Tu najczęściej nie ma reakcji, jest tylko rozpuszczanie, na zasadzie podobne lubi podobne.
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników