Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
węglik wolframu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 19 lis 2017, o 14:40
Posty: 17
Post węglik wolframu
hej,
Na wstepie chciałbym zaznaczyc, że nie jestem idiotą tylko jestem ciekawy :)
A mianowicie, jak wiekszosćć pewnie wie to kulka od długopisu jest zrobiona z węglika wolframu tak jak i niektóre narzędzia z resztą. Tutaj nasuwa mi się pytanie jakim reduktorem dałoby się zredukować WC do czystego wolframu?
Tak, wiem, że nie opłacalne bla, bla, bla :) ale sztuka dla sztuki :D Pomyślałem nad tym ze względu, że mam masę nie działajacych długopisów, a tata firme gdzie używają narzędzi takowych, które co jakis czas wymieniaja. I tu moje wątpliwości czy takie np. wiertło jest całe z WC czy to tylko powłoka na czubku? Dzieki za wszystkie odpowiedzi :D


27 sie 2018, o 17:28
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lis 2009, o 22:18
Posty: 244
Post Re: węglik wolframu
Kulki do długopisów z reguły robi się ze stali hartowanej, WC tam nie uświadczysz. Może w jakichś droższych Parkerach tak, ale w typowej masówce nie.
Wiertła zawierające WC to te do betonu. W nich z węglika jest tylko ta płytka na końcu.
Najwięcej węglika jest w płytkach skrawających do noży tokarskich, głowic frezarskich itp.
Musisz też mieć na uwadze, że oprócz WC jest tam spoiwo, najczęściej kobalt.

Zredukować WC chyba się nie da.
Aby otrzymać metaliczny W, ja bym spróbował roztworzyć WC w jakimś utleniającym kwasie a dopiero po przeprowadzeniu w WO3 (lub kwas wolframowy) działać dalej.


27 sie 2018, o 18:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..