Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Zatężanie H2SO4 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 29 gru 2018, o 13:39
Posty: 6
Post Zatężanie H2SO4
Witam, mam do zatężenia kwas do akumulatota (34%). Robie to poprzez odparowanie wody. Jak policzyć, ile powinno zostac kwasu 95%. Chodzi mi o praktykę.
Na przykład
250 ml - 100%
x ml - 34%
x=85ml
Więc teoretycznie po osiągnięciu przez ciecz poziomu 85ml w kolbie powinienem wyłączyć grzanie, ale w rzeczywistości w ten sposób powstał mi kwas około 84%. Czy istnieje jakiś wzór, albo ktoś z doświadczenia wie jaki mniejwięcej procent produktu jest stracony? Jeśli tak to wielkie dzięki!

(Nie byłem pewien czy dodać post tutaj czy w chemii nieorganicznej, mam nadzieje ze dobrze wybrałem :D )


30 gru 2018, o 19:28
Zobacz profil

Dołączył(a): 28 lip 2018, o 21:22
Posty: 137
Post Re: Zatężanie H2SO4
Myślałem że ktoś inny odpowie. Trzymaj kwas na ogniu do momentu pojawienia się gęstego białego dymu. Z obliczeń jestem średni :cry:

_________________
Im dłuższy lont,tym dłuższe paluszki


31 gru 2018, o 11:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 gru 2008, o 21:32
Posty: 284
Lokalizacja: Tiutiurlistan
Post Re: Zatężanie H2SO4
No, nie do końca tak to się liczy. Musisz znać gęstość roztworu początkowego, żeby przeliczyć z objętości na masę (stężenie procentowe H2SO4 jest podawane wagowo, m/m).
Przykładowo - masz 200g kwasu o stężeniu 34%, czyli czystego H2SO4 jest w nim (200g*0,34) 68g. Chcesz mieć kwas 95%, czyli powinieneś odparowywać wodę do momentu, gdy zostanie ci ~72g roztworu kwasu. W praktyce może być ciężko uzyskać dokładnie 95%. Na pewno zalecane ostrożne ogrzewanie, grzać nie więcej niż 1/3 objętości kolby ze względu na możliwość gwałtownego wrzenia, używać kamyków wrzennych, pracować pod sprawnym wyciągiem, mieć przygotowany sprzęt na wypadek awarii aparatury - duża ilość /bieżąca woda do zmycia z siebie kwasu, obowiązkowo okulary i rękawice.

_________________
Terz chcem gwiasdke.


31 gru 2018, o 12:07
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 gru 2018, o 13:39
Posty: 6
Post Re: Zatężanie H2SO4
Masz racje, w obliczeniach sie *troche* rozpędziłem z tymi mililitrami. Chodzilo mi o gramy.

Rzecz jest w tym, że w rzeczywistosci to co paruje przed osiagnięciem tych 95% jest po części kwasem, a pytałem sie o to jak policzyć (mniejwięcej)- ile tego kwasu ucieknie przed osiagnięciem oczekiwanego stężenia?

Środki bezpieczeństwa znam, wszystko robie na zewnątrz, kawałki potluczonego szkła siedzą w kolbie. Chyba o rekawicach i okularach nie musze wspominać.


3 sty 2019, o 17:06
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 cze 2021, o 18:28
Posty: 13
Post Re: Zatężanie H2SO4
Zadam może dziwne pytanie ale gdzie zakupić kwas siarkowy?


16 sie 2021, o 22:50
Zobacz profil

Dołączył(a): 2 sty 2017, o 20:39
Posty: 41
Post Re: Zatężanie H2SO4
Teraz jest problem nawet z akumulatorowym - jedynie autozłom?


23 sty 2022, o 00:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..