Niebezpieczne?

General chemistry. Wszystko co związane z chemią ogólną.

Moderator: #Chemia

Niebezpieczne?

Postprzez Zielony-w-temacie » 3 lip 2019, o 21:17

Czy zmieszanie się perchydrolu z acetonem i amoniakiem może powodować niebezpieczne skutki lub powstanie wybuchowego związku?
Zielony-w-temacie

Re: Niebezpieczne?

Postprzez mrtimelord007 » 4 lip 2019, o 20:27

Tak. Lepiej tego nie rób. W wyniku reakcji acetonu z perhydrolem może powstać nadtlenek acetonu, który jest wybuchową substancją. Natomiast co może się stać, gdy dodamy amoniaku - nie jest pewny.

Najlepiej nie mieszać utleniaczy z substancjami organicznymi, gdy nie wiemy co chcemy zrobić. Istnieje prawdopodobieństwo, że w wyniku reakcji może powstać nadtlenek organiczny, który może mieć właściwości wybuchowe i spowoduje dużo problemów.
Wiem, że nic nie wiem.
mrtimelord007

Postprzez Xyzabcvmc » 4 lip 2019, o 21:09

Tak z ciekawości, czemu chcesz to mieszać?
Im dłuższy lont,tym dłuższe paluszki
Xyzabcvmc

Postprzez Czyslawik » 5 lip 2019, o 13:49

mrtimelord007 napisał(a):Tak. Lepiej tego nie rób. W wyniku reakcji acetonu z perhydrolem może powstać nadtlenek acetonu, który jest wybuchową substancją. Natomiast co może się stać, gdy dodamy amoniaku - nie jest pewny.

Najlepiej nie mieszać utleniaczy z substancjami organicznymi, gdy nie wiemy co chcemy zrobić. Istnieje prawdopodobieństwo, że w wyniku reakcji może powstać nadtlenek organiczny, który może mieć właściwości wybuchowe i spowoduje dużo problemów.

Do powstania nadtlenku potrzebny jest jeszcze kwas. Kwas solny powoduje powstanie dimeru nadtlenku acetonu, kwas siarkowy powoduje powstanie trimeru CTAP a chlorek cyny tetrap u. Samo wymieszanie perhydrolu z acetonem chyba nic nie da, a jak by było z amoniakiem tego też nie wiem bo on zasadowy
Czyslawik

Powrót do Chemia Ogólna