Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Ph roztworu CaCl2 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 19 lut 2020, o 21:21
Posty: 3
Post Ph roztworu CaCl2
Witajcie, mam pytanie, czy teoretycznie roztwór chlorku wapnia powinien miec pH neutralne? Jeżeli tak, to czemy mierząc pH 10% roztworu (sól w postaci hydratu plus woda) otrzymuję ph kwaśne ?
Drugie pytanie, dlaczego ten roztwor jest drażniący dla skóry? Jaki jest mechanizm-czyli co dokładnie drażni i w jaki sposób? Wiem że większe koncentracje moga powodować poparzenia.


19 lut 2020, o 21:30
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: Ph roztworu CaCl2
Wszystkie rozcieńczone roztwory soli mocnych kwasów i mocnych zasad powinny mieć pH=7.
10% r-r kwalifikuje się jako "stężony" i nie stosuje się do niego ta prosta reguła., w dodatku ma znaczenie czym dokonuje się pomiaru pH takiego stężonego roztworu.
Poza tym Ca(OH)2 nie jest zbyt mocną zasadą (w porównaniu np. do NaOH) i r-r CaCl2 może być w jakimś stopniu zhydrolizowany.
Jeszcze jedna sprawa. Handlowy CaCl2 praktycznie nigdy nie jest zbyt czysty, nawet typu czda czy AR.
Kiedyś na pewnym forum ktoś napisał , że POCH-owski CaCl2 czda, taki prosto ze słoika, po rozpuszczeniu w wodzie daje lekki męt oraz niewielką ilość osadu.
Okazało się, że normy na ten CaCl2 dopuszczają taką sytuację !
Czystość może być 95-97% i to jest dobry produkt, ale zanieczyszczenia mogą w znaczący sposób wpłynąć na pH roztworu.
Można dodać odrobinę Ca(OH)2 lub CaO (nie CaCO3) i zobaczyć czy ma to jakiś większy wpływ na odczyn.


22 lut 2020, o 11:43
Zobacz profil

Dołączył(a): 19 lut 2020, o 21:21
Posty: 3
Post Re: Ph roztworu CaCl2
Dziękuję ci bardzo za wyjaśnienie.
Super, dzięki za wyjaśnienie
"10% roztwór kwalifikuje się jako stężony" - ogólnie od ilu procent min. możemy zakwalifikować roztwór jako stężony?
P.S. pomiar robiłam za pomocą podręcznych papierków lakmusowych.


24 lut 2020, o 10:32
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: Ph roztworu CaCl2
Słowo "stężony" znaczy wszystko i nic, bo zależy od kontekstu w jakim zostało użyte.
Ja pisałem o nim w kontekście oddziaływań międzycząsteczkowych/międzyjonowych.
Dokładność obliczeń np. pH, pogarsza się już dla roztworów o stężeniach > 0.1 M czy nawet 0.01 M.
Zależy to od wielu czynników np. typu soli (1-1, 1-2 itp).
W innym znaczeniu "stężony" to roztwór > 50%, jeszcze w innym to bliski granicy nasycenia.
W przypadku r-rów CaCl2 można dojść do wysokich stężeń procentowych, ale z doświadczenia wiem że taki roztwór ma znikomy wpływ np. na skórę palców. Oczywiście efekt ekspozycji zależny jest od czasu, nie wiem co się stanie po 5 godzinach moczenia dłoni w takim roztworze.
Z ciekawości grzebnąłem w necie i znalazłem podobne problemy, tzn. pH r-rów CaCl2 znacząco odbiegające od 7.
Z resztą, Sigma podaje pH 4.0-6.0 dla ~1 M roztworu CaCl2. Granice dość kosmiczne, bo daje to aż 100-krotną dopuszczalną wariację w stężeniu [H3O]+.


26 lut 2020, o 18:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..