Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Chlorek kobaltu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 1 mar 2020, o 10:07
Posty: 3
Post Chlorek kobaltu
Witam, jest to mój pierwszy post na tym forum mam nadzieję że w odpowiednim dziale, chemik ze mnie żaden.
Poszukuje pomocy właśnie z chlorkiem kobaltu. Zaczynam produkcje ceramiki i jest tam etap zwany chlorkowaniem tzn. rozrobiony z z wodą chlorek kobaltu nakłada się na glinę po czym wypala w piecu. Problem mam taki,że nie wiem którego kobaltu użyć, podobno chodzi o bezwodny i tu moje pytanie jaka jest różnica pomiędzy bezwodnym a 6 wodnym i czy to w ogóle ma w moim przypadku znaczenie?


1 mar 2020, o 10:24
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 lip 2019, o 19:52
Posty: 75
Post Re: Chlorek kobaltu
Rozrabiasz sól kobaltu z wodą, więc niezależnie czy użyłeś bezwodnego chlorku kobaltu czy uwodnionego to i tak otrzymasz roztwór CoCl2 w wodzie. Jedyna różnica jest w masie molowej dla soli bezwodnej M=130 g/mol, a dla soli sześciowodnej M=238 g/mol. Więc jeśli w przepisie masz podaną ilość soli bezwodnej a użyjesz uwodnionej lub na odwrót to musisz zmienić liczbę gram soli.
Na 1 g soli bezwodnej bierzesz 1,83 g soli uwodnionej, a na 1 g soli uwodnionej 0,55 g soli bezwodnej.

_________________
"Aut inveniam viam aut faciam”


1 mar 2020, o 15:08
Zobacz profil

Dołączył(a): 1 mar 2020, o 10:07
Posty: 3
Post Re: Chlorek kobaltu
Serdecznie dziękuję za odpowiedz, właśnie o to mi chodziło.


1 mar 2020, o 16:08
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2007, o 19:13
Posty: 454
Lokalizacja: [*]
Post Re: Chlorek kobaltu
Jeśli też ma to znaczenie w roztworze który używasz (ścisłe proporcje), to gdy stosujesz sól uwodnioną, musisz sobie odliczyć wodę, którą już masz zawartą w soli. Inaczej uzyskasz zbyt rozcieńczony roztwór. Podejrzewam, że ma to znaczenie dla końcowego produktu. Jednak to też jest do wybadania zależnie co chcesz uzyskać.


7 mar 2020, o 18:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..