Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Forma kwasowa związków amfoterycznych 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 24 lis 2020, o 13:01
Posty: 1
Post Forma kwasowa związków amfoterycznych
Cześć. To mój pierwszy post więc, przepraszam jeśli namieszałem i wstawiłem coś tam gdzie nie trzeba.

Podczas omawiania związków amfoterycznych napotkałem się na następujące równości:

Al(OH)3 = H3AlO3 = H2O* HAlO2

Udało mi się zrozumieć, że H3AlO3 to forma kwasowa tego amfoterycznego wodorotlenku.

Czy ktoś mógłby wytłumaczyć mi kiedy stosuje się każdą z form?
Dlaczego one istnieją, jaki jest mechanizm ich powstawania?

Dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam!


24 lis 2020, o 13:10
Zobacz profil

Dołączył(a): 15 lut 2019, o 18:20
Posty: 75
Post Re: Forma kwasowa związków amfoterycznych
Obydwa zapisy oznaczają tę samą strukturę. H3AlO3 czasem używa się w reakcji z zasadami, żeby podkreślić amfoteryczność glinu +3 (reagowanie jak kwas z zasadami, jak zasada z kwasami)

Kwas H3AlO3, zasada NaOH:
Np. H3AlO3 + NaOH --T --> NaAlO2 + 2H2O
lub Al(OH)3 + NaOH --> Na[Al(OH)4] --T--> 2H2O + NaAlO2 (metaglinian sodu)

***

Al(OH)3 jest bardziej konwencjonalnym zapisem, zawsze pisze się tak w reakcjach z kwasami.

Zasada Al(OH)3, kwas HCl
Np. Al(OH)3 + 3HCl --> AlCl3 + 3H2O

***
Czasem jeszcze pisze się H3AlO3 w takiej reakcji: (żeby zaznaczyć wypieranie słabszego kwasu przez mocniejszy kwas)

2Na[Al(OH)4] + CO2 --> Na2CO3 + H2O + H3AlO3


25 lis 2020, o 15:18
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: Forma kwasowa związków amfoterycznych
Al(OH)3 jest wodorotlenkiem, ale nie jest zasadą. Zapis Al(OH)3 definiuje (tradycyjną) nazwę, ale nie właściwości !. Równie dobrze można zapisywać SO2(OH)2 zamiast H2SO4, czy Cl(OH) zamiast HClO, dość często można spotkać zapis B(OH)3 zamiast H3BO3.
Dla początkujących wprowadza się jakieś "formy kwasowe" i "formy zasadowe" tego samego związku tylko po to, aby wyjaśnić (czy raczej zobrazować) przebieg reakcji - jest to merytorycznie błędne i stwarza iluzję jakiś odmiennych struktur przechodzących jedna w drugą. Jest to zupełnie inna sprawa niż realnie występujące, izomeryczne formy kwasowe np. nitrozwiązków.
Generalnie, chemiczny termin "zasada" powinien tyczyć się tylko rozpuszczalnych wodorotlenków pierwiastków I i II grupy ukł.okr. (z wyjątkami które tutaj są nieistotne). Swoją drogą ciekawe jest pochodzenie słowa "zasada" i jego związek ze słowem "alkalia"... do poszukania w internecie.


26 lis 2020, o 02:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..