Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Rakcja kwas cytrynowy + H2O2 + NaCl 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 26 lis 2020, o 19:19
Posty: 9
Post Rakcja kwas cytrynowy + H2O2 + NaCl
Istnieje sposób wytrawiania płytek PCB za pomocą kwasu cytrynowego + H2O2 (3%) oraz soli kuchennej. Nie mogę znaleźć reakcji jaka zachodzi podczas wytrawiania miedzi. Czy ktoś może pomóc?


27 lis 2020, o 16:25
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 lip 2019, o 19:52
Posty: 75
Post Re: Rakcja kwas cytrynowy + H2O2 + NaCl
Zapewne będą zachodzić dwa etap, w pierwszym nadtlenek wodoru z wody utlenionej utlenia miedź:
Cu + H2O2 --> CuO + H2O

A w drugim kwas cytrynowy reaguje z kwaskiem dając role, nie pisze równania gdyż mogą powstać rożne związki zależnie od stechiometrii. Sól kuchenna służy nadaniu całości odpowiedniej konsystencji (z tego co kojarzę to pasta). Podobnej mieszanki (Sól + kwasek cytrynowy, zarobione octem na pastę) można używać do usuwania patyny.

_________________
"Aut inveniam viam aut faciam”


27 lis 2020, o 16:44
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 lis 2020, o 19:19
Posty: 9
Post Re: Rakcja kwas cytrynowy + H2O2 + NaCl
to nie jest pasta. Jest to roztwór h202. 100 ml wody utlenionej + 30 g kwasu cytrynowego + 5 g soli.


27 lis 2020, o 17:11
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 lis 2020, o 19:19
Posty: 9
Post Re: Rakcja kwas cytrynowy + H2O2 + NaCl
najbardziej zastanawiający mnie jest dziwny zapach podczas wytrawiania.


27 lis 2020, o 17:13
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: Rakcja kwas cytrynowy + H2O2 + NaCl
Wiałem już dziesiątki przepisów na trawienie miedzi z płytek. Ten z kwasem cytrynowym to taki bieada-roztwór, ale działa, jak chyba wszystko co zawiera kombinację kwas+utleniacz+NaCl.
Akurat ten roztwór ma tą wadę, że kwas cytrynowy ulega degradacji - utlenieniu i chlorowaniu. Nie umrze się od par tych produktów, ale po co się truć.... Ja używam HCl jako kwasu i taki roztwór można trzymać sobie w butelce i używać wiele razy. Jak za wolno trawi - trochę ogrzać. Pół litra takiej mikstury starcza na lata - serio.


28 lis 2020, o 15:36
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 lis 2020, o 19:19
Posty: 9
Post Re: Rakcja kwas cytrynowy + H2O2 + NaCl
problem z kwasem jest taki, że opary kwasu powodują silną korozję elementów metalowych w pomieszczeniu. Opary kwasu solnego mogą też przedostawać się z mało szczelnej nakrętki.
Osobiście uważam, że chlorek żelaza jest najlepszy, ale z czystej ciekawości zainteresowałem się alternatywami. Co myślisz o CuCl2?


12 gru 2020, o 15:46
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: Rakcja kwas cytrynowy + H2O2 + NaCl
CuCl2 działa, ale jest do kitu z uwagi na tworzący się CuCl, który jako osad powoduje często niedotrawienie. W wersji "bieda" to roztwór CuSO4 i NaCl, sam CuCl2 jest po prostu znacznie droższy. Niedotrawieniu można zapobiec przez ciągłe mieszanie, widziałem też taki patent, że płytka jest co jakiś czas poruszana przez urządzonko działające na zasadzie elektromagnesu.... Zabawa. Z tego co widziałem ostatnio, bardzo dobre efekty daje nadsiarczan (jakiś), kolega kiedyś przyniósł taką wytrawioną płytkę pod elementy SMD - byłem pod wrażeniem.
Co do kwasu solnego, oczywista sprawa, opary są niesamowicie korozyjne i większe stężenia są z tego względu niepraktyczne. Ja mam "wieczny" roztwór, który oryginalnie był roztworem FeCl3 z dodatkiem HCl. Konserwacja polega na dodawaniu co jakiś czas wody utlenionej, tak że mój roztwór to mieszanina FeCl3, CuCl2 i HCl i jest już brudno-zielonej barwy. Nie mniej jeszcze działa, a jak mi się śpieszy to ją wcześniej ogrzewam do ~50 C i stosuję manualne mieszanie w plastikowej miseczce. Może raczej nie chodzi o mieszanie czymś, tylko o ręczne wprawianie miski (i roztworu z płytką) w ruch wirowy. To co zazwyczaj wytrawiam, jest gotowe w ciągu mniej niż 1 godziny, łącznie z umyciem płytki po całej zabawie.
Wszystko zależy też od trwałości powłoki ochronnej, są roztwory bardziej lub mniej agresywne, co może skończyć się podtrawieniem lub przetrawieniem ścieżki. Ja wolę wolniej ale bez niespodzianek :mrgreen:


13 gru 2020, o 00:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..