Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie czemu właściwie jest "zakaz" lania wody do kwasu.
Podstawową sprawę którą dowiadujemy się dość szybko po tym, że nie wolno tego robić jest: egzotermiczność reakcji, tzn. wytwarza się ciepło przy mieszaniu tych 2 cieczy, bardziej szczegółowo mówiąc wytwarza się bardzo dużo ciepła. No i tutaj pojawia się drobny problem, ponieważ w zależności od substancji mieszanych będzie więcej lub mniej tego ciepła, jedne będą miały np. 10 stopni C więcej inne będą miały np. 80 stopni więcej - to trzeba by było sprawdzać w tablicach chemicznych.
Z doświadczenia powiem Ci, że mieszanie np. kwasu solnego z wodą daje dość niskie temperatury, ale już mieszanie kwasu siarkowego z wodą osiąga temperatury wrzenia wody.
O egzotermice już wiesz, a teraz prawdziwy powód czemu wlewanie wody do niektórych kwasów jest bardzo niebezpieczne: różnica gęstości.
W przypadku wlewania gęstej cieczy do rzadkiej która ciągle się miesza masz sytuację taką, że ciecz gęsta opada na dno zbiornika, jeżeli reakcja egoztermiczna zachodzi to ciepło rozchodzi się po całej objętości cieczy dzięki i mieszaniu mechanicznemu całości oraz dzięki temu, że gęste idzie na dno, co oznacza, że są niższe szanse na wystąpienie lokalnych przegrzań.
Teraz wyobraź sobie lanie oleju do wody - olej ma niższą gęstość od wody, więc pozostanie na powierzchni wody - to samo działoby się w przypadku np. kwasu siarkowego(VI) i wody, woda wlana na powierzchnię kwasu siarkowego ma niższą od niego gęstość, więc pozostałaby na jego powierzchni.
Teraz łączymy 2 fakty: egzotermika reakcji oraz różnice gęstości. Dajesz wodę na powierzchnię kwasu siarkowego, woda zaczyna wrzeć, ale tylko na styku kwasu z wodą, woda jest za mało gęsta aby opaść na dno, więc pozostaje na górze, temperatura tej reakcji jest na tyle wysoka, że woda zaczyna się gotować, powstaje poduszka powietrza z rozgrzanej pary wodnej, powietrze ma niższą gęstość od wody, więc próbuje wydostać się do góry, ale nie może bo jest pokryte wodą, rośnie ciśnienie, temperatura rośnie jeszcze bardziej następuje wystrzał rozgrzanej wody, w której są tej cząsteczki kwasu i to wszystko trafia na np. twarz laboranta.
Więc odpowiedzią na Twoje pytanie jest "to zależy"
Ale oczywiście lepiej lać ciecze bardziej gęste do mniej gęstych i wtedy nie będzie na pewno żadnego problemu, jeżeli tylko samo mieszanie będzie wystarczająco dynamiczne.