Mam pytanie odnośnie toksycznych gazów, typu tlenek węgla czy dwutlenek siarki. Czy jeśli przeprowadzę doświadczenie np spalanie siarki w tlenie, to czy dwutlenku siarki wydzieli się na tyle dużo że może mi się coś stać ? Tak samo z węglem.
Ilość powstałego dwutlenku siarki zależy od ilości spalanej siarki. Oto wzór który pozwoli obliczyć ilość powstałego dwutlenku siarki: mSO2 = (mS*64)/32
gdzie: mSO2 to masa powstałego dwutlenku siarki mS masa spalonej siarki
Stężenie SO2 w powietrzu 400 - 500 mg/m3, jest niebezpieczne dla życia przy wdychaniu przez 0,5 - 1 h Stężenie SO2 w powietrzu 1400 - 1700 mg/m3, może zakończyć się zgonem przy wdychaniu przez 0,5 - 1 h Zapach SO2 jest wyczuwalny przy stężeniu 8 - 12 mg/m3, a kaszel występuje przy 20 - 30 mg/m3. Jednak gdy się spala małą ilość siarki w dobrze wentylowanym pomieszczeniu (lub na dworze) nie powinno się nic stać. Jak spala się siarkę w tlenie to cały SO2 powinien zostać w kolbie, w której był tlen. Należy jednak pamiętać żeby długo nie wdychać SO2.
Z tlenkiem węgla ( CO ) sytuacja jest nieco inna. Gdyż przy spalaniu węgla w dostatecznej ilości tlenu powstaje dwutlenek węgla ( CO2 ), który nie jest specjalnie toksyczny (oprócz momentu gdy stanowi on większość wdychanego powietrza, ale wtedy jest to niebezpieczne ze względu na brak tlenu) Jednak gdy będziemy spalać węgiel w małej ilości tlenu powstaje tlenek węgla (czad), jest to wtedy bardzo niebezpieczne gdyż jest on bezwonny i bardzo toksyczny (bardziej niż dwutlenek siarki). Dlatego przy spalaniu węgla należy uważać by był stały dopływ tlenu/powietrza 9nie należy spalać węgla w zamkniętym małym naczyniu.
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników