Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Kintetyka 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 23 maja 2021, o 14:00
Posty: 3
Post Kintetyka
Dzień dobry, mam pytanie do osoby znającej się na temacie: Jak wiadomo szybkość reakcji to ujemna pochodna stężenia po czasie. Dla reakcji pierwszego rzędu wzór na stałą szybkości to(jak w załączonym równaniu). Czy odnosi się to jednak tylko do reakcji pierwszego rzędu? Co jednak dla reakcji drugiego rzędu? Bo w zbiorze(red.Alfred Śliwa) mam tylko wzór na wymiar takiej stałej.


I jeszcze jedno poboczne: Znowu jak w załączniku: Jest tam rozwiązanie równania i ciśnienie jest w atmosferach. Czemu wydaje mi się, że powinno być w paskalach? W sensie wiem, że jest dobrze(w końcu to podręcznik), ale są na to reguły?


Załączniki:
img_20220121_162421253(1).jpg
img_20220121_162421253(1).jpg [ 984.6 KiB | Przeglądane 1050 razy ]
forum.png
forum.png [ 1.62 KiB | Przeglądane 1050 razy ]
21 sty 2022, o 17:35
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: Kintetyka
Cytuj:
Dzień dobry, mam pytanie do osoby znającej się na temacie: (...)

Odpowiedź na to pytanie nie wymaga żadnej wiedzy, poza umiejętnością wklepania odpowiedniej frazy do googla lub przeglądnięcia innej książki (np. H. Całus -Podst. obl. chem.)
Wszelkie reguły ustala oczywiście IUPAC, a przynajmniej je rekomenduje (literatura na ten temat jest za darmo na ich stronie). Swoją drogą, wszystkie problemy z wymiarami stałych szybkości reakcji lub równowagi znikają kiedy operuje się ułamkami molowymi/aktywnościami/ciśnieniami parcjalnymi.
W tym przypadku, stała szybkości reakcji ma zawsze wymiar 1/s, a stała równowagi jest zawsze bezwymiarowa, a nie jakieś atmosfery przez mole do kwadratu itp.


22 sty 2022, o 03:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..