Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
odzyskiwanie złota z elektroniki 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 6 paź 2022, o 22:05
Posty: 12
Post odzyskiwanie złota z elektroniki
witam.
Temat był już na pewno dużo razy poruszany, ale muszę się spytać..
Obecnie mieszkam w Holandii i chciałem się hobbistycznie zająć odzyskiwaniem złota i srebra z elektroniki. Nazbierałem dużo różnego rodzaju elektroniki ale w tym kraju co jestem, jest problem z dostępem do stężonych kwasów. (uznają tutaj to jako prekursor do produkcji narkotyków).
otóż mam 10% kwas solny i 37% kwas siarkowy.
czy za pomocą tych kwasów jest możliwość odzyskania tych metali? jeśli tak, to proszę o przepis.


9 paź 2022, o 11:10
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lis 2009, o 22:18
Posty: 244
Post Re: odzyskiwanie złota z elektroniki
Zmartwię Cię, ale sprawa z kwasami wygląda tak samo w całej unii, tzn. albo prekursory do narkotyków, albo materiałów wybuchowych.
Nie mając znajomości, kwasy o większym stężeniu trudno jest zorganizować.


9 paź 2022, o 22:06
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 paź 2022, o 22:05
Posty: 12
Post Re: odzyskiwanie złota z elektroniki
wiem że ciężko.
Ale pytanie brzmi czy za pomocą kwasu solnego 10% coś można zdziałać?
kwas azotowy można kupić tutaj maksymalnie 3 %, to chyba sok z kapusty kiszonej ma większe stężenie :)


10 paź 2022, o 09:54
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lis 2009, o 22:18
Posty: 244
Post Re: odzyskiwanie złota z elektroniki
Za pomocą solnego 10% co najwyżej cynę lub żelazo możesz wytrawić.
Mając siarkowy 37% i azotan sodu lub potasu (chyba legalne w Holandii), możesz pokusić się o otrzymanie kwasu azotowego. Nie będzie zbyt stężony, ale miedź, mosiądz i srebro roztworzy.


12 paź 2022, o 20:06
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 paź 2022, o 22:05
Posty: 12
Post Re: odzyskiwanie złota z elektroniki
tak azotan sodu można kupić. to ten kwas azotowy mniej więcej jakie będzie miał stężenie? i czy można prosić o przepis :)
dzisiaj skontaktowałem się z firmą, napisali mi że mogę u nich kupić HCI 30% bez papierologi. przy tym kwasie można już coś zdziałać? pytam, bo mam trochę tego złotka z elektroniki, gdzieś około 10 kg.


13 paź 2022, o 09:56
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: odzyskiwanie złota z elektroniki
Proponuję najpierw może poczytać na temat działania kwasów na konkretne metale, a nie zabierać się od tyłka strony za coś co jest kilka poziomów wyższej pod względem Twojej wiedzy i umiejętności.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


13 paź 2022, o 17:05
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 paź 2022, o 22:05
Posty: 12
Post Re: odzyskiwanie złota z elektroniki
czytam dużo, dużo filmów ogladam o tej tematyce. wszędzie jest jedno tak ogólnikowo. np. że kwas solny i woda utleniona w stosunku 3:1 itd. itd. ale nie ma mowy o tym jakie stężenie kwasu? dlatego pytam się czy stężenie kwasu 30% jest wystarczające? i kolega GBEYO tutaj na forum podsunął mi temat że z kwasu siarkowego i azotanu sodu można stworzyć kwas azotowy. dlatego zainteresowałem się tym i poprosiłem o wskazówki. przecież to nic złego w pogłębianiu swojej wiedzy. Może ta wiedza nie jest wystarczająco duża ale się uczę i chce wykonać to doświadczenie.


13 paź 2022, o 18:36
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: odzyskiwanie złota z elektroniki
gdybyś czytał np. książki o tematyce chemicznej, czy też to forum (viewtopic.php?f=40&t=25045&hilit=elektroniki) to byś wiedział jakie stężenie kwasu i jaki kwas należy zastosować do trawienia konkretnych metali.
W momencie kiedy nie wiesz co znaczy w przepisie stosunek 3:1, to odradzam pracę ze stężonymi kwasami dla Twojego własnego bezpieczeństwa.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


13 paź 2022, o 19:50
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 paź 2022, o 22:05
Posty: 12
Post Re: odzyskiwanie złota z elektroniki
kolego @sulik, dziękuję za troskę o moje bezpieczeństwo. uwierz mi, że robię wszystko żeby wykonywać coś-robić to bezpiecznie. tak więc w tym momencie czekam na konstruktywną odpowiedź od doświadczonych kolegów, czy kwas solny 30% się nada do odzyskania złota z elektroniki? I także czekam na "przepis" jak otrzymać kwas azotowy z kwasu siarkowego. dziękuję jeszcze raz.


14 paź 2022, o 12:44
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lis 2009, o 22:18
Posty: 244
Post Re: odzyskiwanie złota z elektroniki
Polecam poczytać "Drugi bazar chemiczny" S. Sękowskiego.
Od strony 168 jest o możliwości zatężania kwasów w warunkach amatorskich.
Książka do ściągnięcia za darmo z internetu, np. na "docer".

Jeśli zatężysz sobie siarkowy, to jego stężenie możesz oznaczyć bez miareczkowania, poprzez pomiar gęstości.
Podobnie z azotowym, który otrzymasz przez destylację NaNO3 z H2SO4.
Tabele gęstości bez problemu do znalezienia w sieci.
Ewentualna destylacja wyłącznie w aparaturze szklanej na szlif.

Plus poczytaj to co podesłał Sulik - tam jest naprawdę sporo wiedzy.


14 paź 2022, o 20:25
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 paź 2022, o 22:05
Posty: 12
Post Re: odzyskiwanie złota z elektroniki
dziękuję panowie za cenne wskazówki. naprawdę dużo się dowiedziałem(dla laika to super kompendium wiedzy)
zaczelem doświadczenie wg. instrukcji jakie są podane na tej stronie :
https://mennicazielona.com/3341-2/

może nie jest to idealna metoda, ale biorąc pod uwagę ograniczony dostęp do odczynników-zdaje mi się być optymalnym rozwiązaniem.
wstawiłem 3 zdjęcia sloikow na których jest napis:18;19;21
w słoiku z numerem 18 znajdują się głównie piny, blaszki i elementy płytek drukowanych. i 300ml kwasu solnego 30% i 159 ml wody utlenionej 3%

w słoiku z numerem 19 znajdują się elementy płytek drukowanych i taśmy (końcówki Pozłacane) i 300 ml kwasu solnego 30% i 150 ml wody utlenionej 3%
w słoiku 21 są elementy płytek i taśmy i oczywiście 300 ml kwasu i 150 ml wody.
już minęło kilka dni od pierwszego "utopienia materiału" w roztworze i trochę niepokojimnie różnica koloru pomiędzy słoikami. bo 18 jest przezroczyste(czyli znaczy że było mało złota?)
19 jest ciemna i 21 też ciemna.
powie mi ktoś skąd taka różnica?
zaznaczam że nie jestem wybitny z chemii, ale mam chęć do nauki i każda waszą wskazówka jest dla mnie bardzo cenna.
dziekuje


23 paź 2022, o 19:34
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 paź 2022, o 22:05
Posty: 12
Post Re: odzyskiwanie złota z elektroniki
zdjęcia do poprzedniego postu. jako podglądowe. ze względu na możliwość dodania o określonym rozmiarze, musiałem dużo "przyciąć" oryginalne zdjęcia. ale mam nadzieję że coś widać.


Załączniki:
Komentarz: 21
21 października_edit_195764443603460.jpg
21 października_edit_195764443603460.jpg [ 75.8 KiB | Przeglądane 2955 razy ]
Komentarz: 19
19 października_edit_195866485074277.jpg
19 października_edit_195866485074277.jpg [ 82.59 KiB | Przeglądane 2955 razy ]
Komentarz: 18
18 października_edit_195732860643569.jpg
18 października_edit_195732860643569.jpg [ 85.44 KiB | Przeglądane 2955 razy ]
23 paź 2022, o 19:49
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: odzyskiwanie złota z elektroniki
danielsc1 napisał(a):
już minęło kilka dni od pierwszego "utopienia materiału" w roztworze i trochę niepokojimnie różnica koloru pomiędzy słoikami. bo 18 jest przezroczyste(czyli znaczy że było mało złota?)

nawet na stronie zalinkowanej przez Ciebie pisze: "Roztwór będzie przyjmował coraz ciemniejsze zabarwienie wraz z upływem czasu, a „złote płatki” odpadną od metalicznych podzespołów i będą unosić się na powierzchni" więc nie powinieneś interesować się kolorem, a pływającymi "płatkami", inna sprawa, że jak złocenie zostało dobrze zrobione to bez mielenia ta metoda nie ma sensu.
Kolor roztworu natomiast pochodzi od miedzi.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


24 paź 2022, o 16:46
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 paź 2022, o 22:05
Posty: 12
Post Re: odzyskiwanie złota z elektroniki
Sulik napisał(a):
danielsc1 napisał(a):
już minęło kilka dni od pierwszego "utopienia materiału" w roztworze i trochę niepokojimnie różnica koloru pomiędzy słoikami. bo 18 jest przezroczyste(czyli znaczy że było mało złota?)

nawet na stronie zalinkowanej przez Ciebie pisze: "Roztwór będzie przyjmował coraz ciemniejsze zabarwienie wraz z upływem czasu, a „złote płatki” odpadną od metalicznych podzespołów i będą unosić się na powierzchni" więc nie powinieneś interesować się kolorem, a pływającymi "płatkami", inna sprawa, że jak złocenie zostało dobrze zrobione to bez mielenia ta metoda nie ma sensu.
Kolor roztworu natomiast pochodzi od miedzi.


Dziekuje za konkretne wytłumaczenie.
jutro będę filtrował pierwszy słoik i zobaczę.
czy ten kwas z wodą utleniona można użyć jeszcze raz? czy to już będzie tylko bezwartościowy "ściek"?


25 paź 2022, o 11:15
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 paź 2022, o 22:05
Posty: 12
Post Re: odzyskiwanie złota z elektroniki
więc panowie. odfiltrowalem pierwszy słoik "18" nie wiele tego było, ale też roztwór był prawie przezroczysty. więc nie spodziewałem się cudów. materiały które były w tym kwasie, co niektóre nadal mają złocenia, więc teraz za wskazówka szanownego kolegi Sulik, resztę tego zmiele i jeszcze raz poddam pod działanie kwasu solnego i wody utlenionej.
Na sam koniec jak odfiltrowalem już wszystko postanowiłem dodać pirosiarczan sodu, żeby jeszcze związało trochę złota. (taki eksperyment). Tylko że firma co zamawiałem chemię i nich, zamiast pirosiarczan sodu wysłali mi tiosiarczan sodu.:/ Ale cóż... Jak już mam to spróbuję dodać i zobaczę co będzie...
wyszło z tego bardzo brązową ciecz o zapachu... hmmm - szamba :0 ale nic. odfiltrowalem I zostawiłem do wyschnięcia.
Jutro następny słoik będę filtrował, tym razem ciemna ciecz... mam nadzieję że z tego już będzie coś więcej..


26 paź 2022, o 17:36
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 paź 2022, o 22:05
Posty: 12
Post Re: odzyskiwanie złota z elektroniki
przefiltrowalem 3 sloiki. jest tych "płatków" nawet sporo. zastanawiam się, bo mam tutaj problem żeby dostać stężony kwas solny (max mogę mieć 30%) po tygodniu widzę że nie wszędzie złoto zeszło, więc może zastosować kwas solny 30% I wodę utlenioną 11%? wtedy rozcieczyl bym np. 300 ml kwasu i 50 ml wody. panowie ma to sens? czy macie może jakieś inne pomysły?


30 paź 2022, o 21:17
Zobacz profil

Dołączył(a): 25 lip 2023, o 11:00
Posty: 2
Post Re: odzyskiwanie złota z elektroniki
danielsc1 napisał(a):
przefiltrowalem 3 sloiki. jest tych "płatków" nawet sporo. zastanawiam się, bo mam tutaj problem żeby dostać stężony kwas solny (max mogę mieć 30%) po tygodniu widzę że nie wszędzie złoto zeszło, więc może zastosować kwas solny 30% I wodę utlenioną 11%? wtedy rozcieczyl bym np. 300 ml kwasu i 50 ml wody. panowie ma to sens? czy macie może jakieś inne pomysły?

30 proc. to normalne stężenie. Ten kwas nie ma stężenia 100% :)

Kombinując metodą HCL + woda utleniona (ta słabiutka z apteki) najlepiej jest wsadzić do słoika aerator (może być np. akwariowy) i trzeba czekać min. tydzień. Jak nie wszystko odpadło to dodać świeżego roztworu i jeszcze zaczekać.
Natomiast, jak nie ma kwasu azotowego, to można do siarkowego dodać saletry amonowej (nawóz), następnie solnego i mamy taką pseudo wodę królewską AR, następnie proces toczy się jak w klasycznej metodzie z AR.


25 lip 2023, o 11:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..