Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Mechanika precyzyjna bardzo cienki film olejowy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 14 gru 2022, o 00:22
Posty: 3
Post Mechanika precyzyjna bardzo cienki film olejowy
Witam, zajmuję się mechaniką precyzyjną głównie zegarmistrzostwo.
Od paru miesięcy próbuję znaleźć olej w którym mógłbym nasmarować spasowane części poprzez zanurzenie ich w odpowiednim oleju który po odwirowaniu (osuszeniu) pozostawił by jedynie bardzo cienki wręcz niewidoczny gołym okiem film olejowy.
Znam szkołę zegarmistrzowską mówiącą o smarowaniu łożyskowań dedykowanymi olejami lecz niektóre elementy mechaniki precyzyjnej nie tylko zegarkowej nie nadają się do rozebrania natomiast wymagają smarowania.
Jestem po bardzo wielu próbach i z moich spostrzeżeń wynika iż najlepsze efekty dają bardzo rzadkie środki smarne o niskiej lepkości po odwirowaniu pozostawiające film olejowy ale zbyt gruby.
Testowałem :
oleje/ smary do mechaniki precyzyjnej,
Olej silikonowy
Olej parafinowy
I masę różnych dostępnych w sklepach środków smarnych
Najlepsze efekty otrzymałem po użyciu marketowego NIRGIN hybrydowy smar następnie go odwirowując z metalowych przedmiotów niestety film olejowy jeszcze jest zbyt gruby a olej wydaje się być jeszcze za gęsty mimo iż wygląda jak woda.
I na tym etapie niestety utknąłem i proszę o pomoc pasjonatów.
Może ktoś z Was jest mi w stanie polecić jakiś środek smarny za wszelkie rady bardzo dziękuję


14 gru 2022, o 00:39
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1503
Lokalizacja: SRC
Post Re: Mechanika precyzyjna bardzo cienki film olejowy
Próbowałeś rozcieńczyć olej/smar w jakimś rozpuszczalniku- alkoholu, benzynie ekstrakcyjnej, acetonie?
Jakby w takim roztworze zanurzyć element wymagający smarowania, następnie odparować rozpuszczalnik powinna zostać cieńsza warstwa.

_________________
Obrazek


14 gru 2022, o 20:06
Zobacz profil

Dołączył(a): 14 gru 2022, o 00:22
Posty: 3
Post Re: Mechanika precyzyjna bardzo cienki film olejowy
Tak również idąc tym samym tokiem myślenia próbowałem rozcieńczyć olej parafinowy benzyną ekstrakcyjną faktycznie stał się bardziej płynny lepiej penetrujący natomiast film olejowy nie był spójny, miałem wrażenie iż olej nie połączył się z benzyną ekstrakcyjną lecz po niej "spełzał" na ranty przedmiotu .... możliwe że benzyną ekstrakcyjna nie jest dobrym rozcieńczalnikiem dla tego typu oleju i tu właśnie brakuje mi fachowej wiedzy aczkolwiek pomysł uważam za bardzo trafiony


14 gru 2022, o 23:03
Zobacz profil

Dołączył(a): 14 gru 2022, o 00:22
Posty: 3
Post Re: Mechanika precyzyjna bardzo cienki film olejowy
Dodaję zdjęcie z mikroskopu gdzie film olejowy wygląda jakby przerwany


Załączniki:
rsz_img-20221215-wa0000.jpg
rsz_img-20221215-wa0000.jpg [ 44.91 KiB | Przeglądane 1336 razy ]
15 gru 2022, o 12:42
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: Mechanika precyzyjna bardzo cienki film olejowy
Patrząc na tę fotografię, mam wrażenie że powierzchnia smarowana jest po prostu brudna w każdym znaczeniu a przez to dość porowata
Cienkie warstwy smarne mają grubość zaledwie kilku cząsteczek "smarowidła", jak rozumiem o to z grubsza chodzi.
Przede wszystkim pow. smarowana powinna być maksymalnie pozbawiona brudu, czyli kąpanie w izpopropanolu i następnie w czymś chlorowanym: DCM, tri, tetrachloroetylen... etc. Następnie bardzo ważna rzecz - dokładne suszenie w strumieniu gorącego powietrza, tyle ile można otrzymać/ile wytrzyma mechanizm. Od razu po dokładnym suszeniu (jeszcze ciepłe) można zaryzykować kąpiel w jakimś rozcieńczonym smarowidle i skontrolowaniu efektów. Woda na pow. smarowanej adsorbuje się z powietrza zawsze i mocno, zwłaszcza w zakamarkach "brudu" z których naprawdę trudno ją wydostać (czasem i 200 C jest za mało)
U mnie w fabryce środków smarnych jest cale multum, gęste, rzadkie, syntetyki, a wszysko w kilku odmianach.
Nie ma zamiaru się wymądrzać w temacie mechanizmów lekko zgandziałych zegarków, ale można popróbować. Jeżeli coś spełza na brzegi, znaczy że jest tego o dużo za dużo i dodatkowo prawdopodobnie smarowidło nie jest odpowiednie lub/i pow. nie jest wystarczająco czysta (wbrew optycznym pozorom).


20 gru 2022, o 11:52
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: Mechanika precyzyjna bardzo cienki film olejowy
Zapomniałem dodać - jeżeli to możliwe, rewelacyjne efekty można uzyskać w myjce ultradźwiękowej w rozcieńczonym smarowidle (benzyną lakową lub naftą), na małej mocy. Nie wiem czy to dopuszczalne dla mechanizmów j/w, ale kto wie. Należy liczyć się z wygarnięciem znacznej ilości szlamu, płukanie i to kilkukrotne może być niezbędne.


20 gru 2022, o 12:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..