Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Odzyskiwanie srebra i synteza azotanu srebra 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 12 kwi 2023, o 19:26
Posty: 1
Post Odzyskiwanie srebra i synteza azotanu srebra
Witam,

Mam około 20kg stopu Cu 95% i Ag 5%. Chcę to ustrojstwo przerobić na czysty azotan srebra. Mam ochotę zalać w kilku turach zalać to kwasem azotowym stężonym, następnie strącić chlorek srebra i po odsączeniu ponownie zalać stężonym HNO3 delikatnie podgrzewając, aby reakcja przebiegła szybciej i odparowała woda.

1. Jakie inne pomysły macie? Kwas azotowy mam w ilości z 30-40l także ekonomicznie wszystko się spina.
2. Zależy mi na najwyższej czystości azotanu srebra => wykorzystany potem do srebrzenia/ fotografii.
3. Fajnie jakby udało się zredukować miedź jakoś w miarę tanio i sprawnie ew. macie jakieś ciekawe zastosowanie dla azotanu miedzi ;)
4. Dygestoria mam, kwestie BHP są mi znane.


12 kwi 2023, o 19:41
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lis 2009, o 22:18
Posty: 245
Post Re: Odzyskiwanie srebra i synteza azotanu srebra
Oczywiście klasyczna metoda, czyli roztworzenie stopu w HNO3 i wytrącenie AgCl zda egzamin, tylko jest to stop niskoprocentowy, więc ja bym spróbował dla obniżenia kosztu zastosować tańszy kwas.
Nie wiem czy zdałoby to egzamin, ale spróbowałbym roztworzyć stop w H2SO4 z dodatkiem katalitycznej ilości HNO3.
Tak jak często otrzymuje się CuSO4 ze złomu miedzi.
Jeśli reakcja by zaszła, to powinien powstać roztwór CuSO4, a srebro o ile by się roztworzyło, powinno wypaść w postaci słabo rozpuszczalnego Ag2SO4 (albo zostanie nieroztworzone jako czarny osad).
Jako produkt uboczny powstałby roztwór praktycznie czystego CuSO4, który można zostawić do samoczynnego odparowania i otrzymać kryształy CuSO4*5H2O.

Gdybyś jednak szedł w stronę roztwarzania stopu w HNO3, to powstały roztwór Cu(NO3)2 bardzo trudno krystalizuje.

A do przeróbki wydzielonego Ag2SO4 lub AgCl polecam metodę, którą stosuję z powodzeniem od dłuższego czasu: zadanie nadmiarem NaOH i redukcja formaliną.


15 kwi 2023, o 12:10
Zobacz profil

Dołączył(a): 25 lip 2023, o 14:25
Posty: 1
Post Re: Odzyskiwanie srebra i synteza azotanu srebra
Dzięki za radę, spróbuję, dam znać jak poszło.


25 lip 2023, o 14:45
Zobacz profil

Dołączył(a): 25 lip 2023, o 11:00
Posty: 2
Post Re: Odzyskiwanie srebra i synteza azotanu srebra
Przy takich proporcjach czy nie lepiej elektrolizą wysadzić miedź na katodzie, następnie srebro w postaci szlamu przerobić na azotan?


25 lip 2023, o 16:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..