Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Rozdzielenie koloidu ZnS lub zmiana strącanej frakcji, help 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 8 lis 2022, o 14:26
Posty: 10
Post Rozdzielenie koloidu ZnS lub zmiana strącanej frakcji, help
Witam,

Chciałem sobie zrobić trochę Siarczku Cynku z soli cynku (ZnSO4 + Na2S) i wszystko jest super , tylko ZnS strąca się tak drobny, że tworzy roztwór koloidalny, emulsję nie do rozdzielenia :( :(

Próbowałem przez lejek Buchnera + 2 stopniowa pompa vacum i to jest nie do oddzielenia.

Co zrobić aby strącała się większa frakcja (ph ? szybkość wlewania roztworów ? ) , jest jakiś patent na zmianę frakcji strącanego osadu ?

Ewentualnie czy jest jakiś patent na filtrację koloidów ?

Będę wdzięczny za pomoc :) :)


7 lut 2024, o 03:23
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 00:04
Posty: 484
Lokalizacja: xXx
Post Re: Rozdzielenie koloidu ZnS lub zmiana strącanej frakcji, h
A nie możesz tego zrobić inną metodą? Może warto spróbować bezpośrednio z cynku i siarki?

A co do tej metody, to warto spróbować różnych stężeń roztworów (taki sam stosunek, ale bardziej rozcieńczone lub stężone roztwory). Z różnymi pH strącania też warto popróbować w ramach eksperymentatorskiej ciekawości.

Pozdrawiam


7 lut 2024, o 16:54
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: Rozdzielenie koloidu ZnS lub zmiana strącanej frakcji, h
Primo, odczyn roztworu podczas reakcji powinien być cały czas kwaśny, pH około 2 (czyli kwas octowy itp.), strącanie na ciepło ~50 C, roztwory nie powinny być zbytnio rozcieńczone, musi być lekki nadmiar H2S, mieszaninę poreakcyjną zostawić na 1-2 doby (najlepiej w cieple).
Secundo, jeżeli Na2S jest stary i utleniony, to najpewniej podczas reakcji powstanie również koloidalna siarka (mleko).


7 lut 2024, o 17:53
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 lis 2022, o 14:26
Posty: 10
Post Re: Rozdzielenie koloidu ZnS lub zmiana strącanej frakcji, h
Zakwasić powiadasz :)

No właśnie , tylko czym - nie chciał bym dodać kwasu który zareaguje z substratami lub zmieni wynik reakcji. Czy podawany tu kwas octowy to tylko przykład, czy mogę użyć go w tej konkretnej reakcji ? Octowy posiadam tylko w postaci octu w kuchni.. , z typowej chemii posiadam siarkowy 98%, azotowy stężony, solny 34%, borowy czysty, i chyba mrówkowy lub mlekowy.

W nadmiarze Na2S to będzie ciężko, bo wlewany do roztworu siarczku cynku to jego struga zachowuje się jak by się odcinała od siarczku, jak by w gęsty klej się zamienia, który się ścina, nie wiem jak to opisać..

Wlewać Siarczek do siarczanu ? Czy może odwrotnie a ja źle to robię ?

Może trzeba powoli dozować mieszając ? Jak to zrobić poprawnie aby znów nie powstał koloid który będzie do wiecie czego :(

Jest też metoda spaleniowa, ale widzę po filmikach , że niewiele zostaje z kopczyka reagentów, reakcja jest tak gwałtowna i tak egzotermiczna, że większość substratów odparowuje w biały obłok i tyle :(


7 lut 2024, o 23:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..