Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Stopnie utlenienia 
Autor Wiadomość
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, o 20:11
Posty: 230
Post Stopnie utlenienia
Otóż: Mam problem z okresleniem stopni utlenienia. Mam zadanie gdzie trzeba okreslic stopnie utlenienia azotu w zwiazkach NH3, NO2-, N2O i za bardzo tego nie kapuje. W odpowiedziach podaja ze NH jest na -III, NO2- jest na III a N2O jest na I stopniu utlenienia. Moze mi to ktos wyjasnic. Dzięki

_________________
ViValdis


23 lip 2005, o 17:45
Zobacz profil
Post 
No dobra, spróbuję :)

Ogólnie rzecz biorąc stopień utlenienia pierwiastka wchodzącego w skład jakiejś substancji to liczba ładunków elementarnych, jakie przypisalibyśmy atomom pierwiastka, gdyby miały budowę jonową.
Po polsku: Każdy pierwiastek w związku dąży do tego, żeby mieć zamkniętą, całkowicie pokrytą elektornami walencyjnymi ostatnią powłokę. I tylko od jego właściwości zależy, czy w tym celu odda część swoich elektronów, stając się "mniejszy" ale mając zabudowane mniej powłok, czy też zabiera innemu pierwiastkowi, tym samym stając się większy i zapełniając sobie tą, którą miał niekompletną. Mówię oczywiście o związkach jonowych.
Tak czy siak, biorąc pod uwagę Twoje przykłady:
w NH3: wiesz, że wodór jest na +1 stopniu utleniena, bo sam oddaje swój jeden elektron, wiesz też, że cała cząsteczka jest elektyrcznie obojętna (nie ma + czy - więc nie jest jonem), tym samym ilość plusów musi byc równa ilości minusów, skoro masz 3 wodory, to one łącznie oddadzą 3 elektorny, które azot przygarnie do siebie i swojej powłoki, czyli będzie miał swoje elektorny plus 3. Skoro w cząsteczce azot jest tylko jeden, czyli te trzy elektrony muszą należeć tylko do niego, zatem jego stopień utlenienia to -3 (minus, bo elektrony są ujemne, a on ma je w nadmiarze ;))

Dalej: NO2-
to jest jon, jednoujemny, skoro wiesz, że tlen jest na -2 stopniu utlenienia, a tych tlenów jest 2, czyli w sumie przyłączają one aż 4 elektrony, ale tu UWAGA, to jest jon - czyli jeden elektorn należy do całej cząsteczki i nie jest z niczym "wyrównany", stąd całość elektronów którą musi oddać azot jest równa 3. Skoro oddaje, sam staje się dodatni, a że jest jeden, to jego stopień utlenienia wynosi +3.

I w końcu: N20
cząsteczka obojętna, czyli wszystko sparowane, tlen na -2 stopniu utlenienia, skoro jest jeden to musiał dwóm azotom zabrać 2 elektrony, co w prostym rachunku pokazuje, ze każdy azot oddał jeden elektron, więc azot tutaj jest na +1 stopniu utlenienia.

Trochę pogmatwane, ale starałam się najprościej jak umiałam :)
Życzę powodzenia.


23 lip 2005, o 18:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2004, o 16:29
Posty: 128
Post 
a ja dodam iz stopien utlenienia (Boze, jak ja bym chcial, zeby poprawnie bylo "utleniAnia") bardzo czesto jest rowny wartosciowosci jaka przyjmuje dany pierwiastek w zwiazku, z ta roznica, ze dodajemy plusik lub minusik ;) zapamietaj, ze stopien utlenienia wodoru jest zawsze rowny +1 (wyjatek - wodorki //litowców i berylowców - -1, np. wodorek litu, LiH), stopien utlenienia tlenu zawsze rowny jest -2 (wyjatek, OF2 - +2, nadtlenki, ponadtlenki, ozonki, gdzie wynosi kolejno -1, -1/2 i -1/3), fluoru zawsze, ale to zawsze, ale to zawsze zawsze i juz na zawsze tak pozostanie -1 (w koncu najbardziej elektroujemny skurczybyk ;] ), metali z pierwszej grupy, +1, metali z drugiej grupy +2, a reszty to sie naucz :) aha i to sie tyczy tylko zwiazkow chemicznych bo wolne pierwiastki zawsze maja stopien utlenienia 0!!! jesli masz czasteczke skladajaca sie z dwoch pierwiastkow to musisz wiedziec, iz logicznie jeden z nich bedzie mial stopien utlenienia na plusie a drugi na minusie. jesli nie wiesz, ktory jak ma to zerknij do tablic chemicznych, ktory z nich ma wieksza elektroujemnosc. ten, ktory ma wieksza elektroujemnosc bedzie mial stopien utlenienia ujemny. nie dotyczy to jonow! no to teraz kilka przykladow Ci dam, zebys sobie latwiej mogl to przyswoic

H2O - woda

tlen jak pisalem wyzej ma -2, wiec suma atomow wodoru musi miec +2, aby laczny ladunek czastki byl 0. poniewaz sa dwa atomy wodoru w wodzie dzielimy +2 przez 2 i otrzymujemy +1 ! niesamowite! (a tak poza tym to pisalem, ze wodor ma prawei zawsze +1)

HCl - quas solny

no wodor ma +1. a chlor? no -1, chyba wiadomo dlaczego :)

H2SO4 - quas siarkowy

tu sprawa nieco sie komplikuje, gdyz mamy do czynienia, az z trzema atomami... no ale sprobujemy ze wskazoowkami, ktore podalem wyzej... wodor ma +1, a tlen ma -2... sprobujmy zsumowac ladunki... wodory sa 2... 2* +1 = +2... tlenow jest 4... 4* -2 = -8... +2+-8=-6. no i z tego wynika, ze siarka musi miec +6, aby przeciwstawic sie ladunkowi, ktory tworza tlen z wodorem :P

to sa proste przyklady, mam nadzieje, ze do czegos sie przydalem... kiedy bedziesz okreslal elektroujemnosci pierwiastkow w trudniejszych zwiazkach mozesz natrafic na takie cos ze w stosunku do jednego atomu atom 'centralny' moze miec ladunek dodatni, a w stosunku do drugiego ujemny. ale to przyszlosc... pozdrawiam


24 lip 2005, o 04:50
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 lip 2005, o 00:40
Posty: 13
Post 
Po dodaniu do siebie stopni utlenienia poszczególnych pierwiastków w związku chemicznym ich suma musi wynosić zawsze 0, natomiast w jonach suma ta musi być równa ładunkowi jonu. I dzięki tej zasadzie określanie stopni utlenienia nie jest trudne.


24 lip 2005, o 18:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..