Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 
Diamenty z węgla 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 14 lis 2005, o 15:15
Posty: 98
Lokalizacja: Łódź
Post Diamenty z węgla
Słyszałem kiedyś o metodzie wytwarzania diamentów z węgla kamiennego prasując go w duzym ciśnieniu. Zna ktoś dokładnie ten proces(ciśnienie itd.) Węgiel kamienny i siament to praktycznie to samo ale w innej postaci.


15 mar 2006, o 20:59
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 20 sie 2004, o 09:48
Posty: 1084
Lokalizacja: /dev/nul
Post 
W specjalnych komorach detonuje się RDX zmieszany z węglem. :)


15 mar 2006, o 21:19
Zobacz profil
Post 
pierwsze sztuczne diamenty otrzymano w 1887r, ogrzewając do czerwonego żaru w zalutowanych rurach mieszaninę węglowodorów, oleju kostnego i litu. Metoda była trudna, rury pękały (wytrzymały 3 na 8 ), a w 1893r, w piecu elektrycznym przez rozpuszczenie grafitu w stopionym żelazie, te przy krzepnięciu kurczyło sie i wywierało ogromne cisnienie takie że wytwarzały sie diamenciki, natomiast w 1957r, otrzymano diamenciki srednicy powyżej 1mm w komorach cisnieniowych utrzymujących przez długie godziny bez przerwy cisn. powyżej 100000atm i temp. powyżej 2000C, pożniej bo w 1961r otrzymano tą metodą 1 karatowe (200mg)diamenciki półprzewodnikowe stosując 1% dodatek boru, berylu lub glinu i katalizator, przy cisnieniu 70000atm, temp.1100C
to była historia a tu masz coś współczesnego:
http://www.jubiler.pl/synt/diamenty.html

generalnie to taniej ci wyjdzie pojechać do ruskich i sobie wykopać :wink:
z tego co wiem to w 1t bloku skały diamentonośnej jest ich kilka od 1-3 :wink:


15 mar 2006, o 21:26
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
W Niemczech jest nawet taka firma która przerabia zwłoki na diamenty ;) Dostarczasz im prochy, oni je prasują i dostajesz "pamiątkę" - no cóż, niektórzy może by tak chcieli, koszt takiej operacji to chyba 200000 dolarów, w cenie ejst wprawienie diamentu w pierścionek lub jakiś wisior, a sam diament będzie miec kolor od przeźroczystego do niebieskiego w zależności od zawartości jakiegoś tam pierwiastka w organiźmie..


15 mar 2006, o 21:56
Zobacz profil
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
nie tylko w Niemczech, na to pierwsi wpadli Amerykanie :)

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


15 mar 2006, o 22:02
Zobacz profil
Post 
no właśnie zapomniałem dodac ten ciekawy wątek....
ciekawa jest cena tej usługi :lol:
ale na ile można sie spodziewać po Amerykanach to pewnie znajdą sie tacy którzy chcą nosic swojego byłego pupilka w postaci naszyjnika, bo babcie.. hmmm....

a tak poważnie to o ile pamiętam w Polsce znaleziono kiedyś kilka naturalnych diamencików ale mizernych i z żóltym odcieniem, lepiej było już w Czechach...
skała w której występują to kimberlit oraz pikryty, "kominy" wulkaniczne na płd-zach Polski...


16 mar 2006, o 00:47

Dołączył(a): 18 lis 2010, o 19:28
Posty: 6
Lokalizacja: Szczecin/włocławek
Post diament
Można otrzymać tą odmianę alotropową przez detonację RDX i nawet
amonowo-saletrzanych MW ale diamentu otrzymuje się tam 30 mg na 1 tone użytego MWK więc nie jest to wogóle opłacalne. kiedyś na pogromcach mitów prubowali otrzymać w ten sposób diament.

// ort! będą warny

_________________
Rzeźźźźnikkk


21 lis 2010, o 17:35
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2008, o 12:16
Posty: 338
Post 
Dlatego nie stosuje się metod z MW tylko metodę CVD (Chemical Vapor Deposition) oparta jest na tej samej technologii co przy produkcji mikroprocesorów. Polega ona na wzroście kryształów w plazmie w wysokiej temperaturze pod obniżonym ciśnieniem (krystalizacja z fazy gazowej). W ten sposób powstają stosunkowo małym kosztem bardzo duże, bezbarwne, czyste monokryształy. Pod względem właściwości fizycznych i chemicznych jak i z wyglądu nie różnią się praktycznie od kamieni naturalnych. Diament wyprodukowany metodą CVD jest dokładnie takim samym kamieniem jak ten naturalny, często przewyższają je czystością czy wielkością i co wazne - cena, diamenty syntetyczne są o wiele tańsze od naturalnych.


27 lis 2010, o 12:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lip 2007, o 21:36
Posty: 43
Lokalizacja: Piła
Post 
Diament w wysokiej temperaturze ulega grafityzacji czyli zamienia się w grafit, więc może z grafitu można to jakoś cofnąć :lol:


22 gru 2010, o 21:42
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 paź 2003, o 15:38
Posty: 514
Post 
poranny posiłek zmienia się w wieczorną kupę. może to też da się jakoś cofnąć.

_________________
nihil novi sub sole

"zadajmy sobie pytanie czy musiało do tego dojść?
skoro doszło to znaczy, że musiało!"


23 gru 2010, o 00:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lip 2007, o 21:36
Posty: 43
Lokalizacja: Piła
Post 
No niby tak, ale diament i grafit to to samo tylko o innej strukturze.
Wszedłem w googla i znalazłem
"Bezpośrednie przejście grafitu w diament zachodzi w temperaturze ok. 2800oK i pod ciśnieniem rzędu 12000 MPa. "

Z tego co dalej pisze to zbudowanie aparatury było by bardzo trudne, ale nie niemożliwe. To powodzenia :D


23 gru 2010, o 19:19
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 sty 2011, o 22:51
Posty: 28
Lokalizacja: Adis Abeba
Post 
Ja na Discovery słyszałem że grafit praży się beztlenowo w 150C i pod olbrzymim ciśnieniem.


17 sty 2011, o 22:53
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 lut 2011, o 15:33
Posty: 85
Lokalizacja: z piekła rodem
Post 
W programie brainiac to słyszałeś, zgadza się? Tak pod olbrzymim ciśnieniem czyli tym podanym w poście nad twoim i temp. podanej również w tym poście. Często można tam usłyszeć różne lipne dane bo to program rozrywkowy, od wysadzania w powietrze wszystkiego co się nawinie, nie specjalistyczny.

_________________
Bum, headshot!
Zasady są po to żeby neutralizować kwasy.
Nie materiały wybuchowe lecz chęć szczera zrobi z ciebie kalekę.


3 lut 2011, o 23:02
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 sty 2011, o 22:51
Posty: 28
Lokalizacja: Adis Abeba
Post 
Na pewno nie w "Brainiacu" ponieważ nie toleruję Hammonda. Prędzej w "Jak to jest zrobione" Ale nie pamiętam dokładnie.


3 lut 2011, o 23:26
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 lut 2011, o 15:33
Posty: 85
Lokalizacja: z piekła rodem
Post 
Może niedoprecyzowałem, diamenty można prażyć w 150 C ale to będzie trwało dużo dłużej niż w kilku tysiącach, a że podgrzewanie nie jest jakimś problemem w skali wytwarzania diamentów to nie opłaca się tego robić w niższych temp.

_________________
Bum, headshot!
Zasady są po to żeby neutralizować kwasy.
Nie materiały wybuchowe lecz chęć szczera zrobi z ciebie kalekę.


4 lut 2011, o 12:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2009, o 15:02
Posty: 30
Post 
Diament otrzymywane w niższych temperaturach nigdy, z tego co wiem nie będą bezbarwne.


4 lut 2011, o 14:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 wrz 2009, o 16:15
Posty: 123
Lokalizacja: Kraków
Post 
Syntetyczne diamenty mają barwy różne w zależności od temperatury. W najniższych temperaturach powstają czarne, w wyższych zielone oraz żółte bodajże a w najwyższych można uzyskać bezbarwne ale i tak są wykorzystywane tylko przemysłowo a nie w jubilerstwie.

Przy obecności katalizatorów przemiana grafitu w diament zachodzi w temperaturze 1500-2700*C i ciśnieniu 6-12 GPa.


6 lut 2011, o 13:53
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2005, o 20:10
Posty: 608
Lokalizacja: Kraków
Post 
Oprócz metody wysokociśnieniowej jest jeszcze metoda niskociśnieniowa.

Przy wysokociśnieniowej stosuje się temp. 1800 *C i ciśnienie 70 kbar, natomiast przy niskociśnieniowej rozkłada się metan na powierzchni (nie wiem niestety czego, bo tego na wykładzie nie było :) ). W obu przypadkach otrzymuje się bardzo drobny diament nadający się tylko do materiałów, z których wytwarza się potem szlifierki itp.


6 lut 2011, o 19:17
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 paź 2004, o 17:32
Posty: 775
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
Specjalną komorę wypełnia się mieszaniną azotu i metanu pod niskim ciśnieniem. W komorze umieszcza się zarodki. Zarodki naświetla się światem lamp ksenonowych. W takich warunkach metan się rozkłada a węgiel krystalizuje na powierzchni diamentu. Tą metodę można zastosować również do pokrycia powierzchni metalu warstwą diamentu. Wymagane jest, by stal zawierała domieszki chromu/glinu/tytanu i była uprzednio azotowana. Na powierzchni stali są wtrącenia faz węgla. Dlatego nawęglanie prowadzi do wytworzenia grafitu/węglików. Jeżeli jednak powierzchnie zabezpieczymy np. twardymi azotkami chromu lub tytanu, możemy na jej powierzchni otrzymać cienką ale zawsze warstwę diamentu.

_________________
"Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły"
http://www.youtube.com/watch?v=tqtiIUEbiMQ


7 lut 2011, o 16:35
Zobacz profil

Dołączył(a): 4 mar 2009, o 18:40
Posty: 23
Post 
Diamenty wytwarzane domowymi sposobami
Nie bardzo wiem czy się śmiać, czy po prostu puścić mimo uchem.
Ale do czegoś takiego sceptycznie podchodzę.


22 sie 2011, o 13:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2009, o 14:38
Posty: 167
Lokalizacja: Chojnów
Post 
W TV oglądałem jak robili tzn. pakowali węgiel do stalowej tuby , zaspawają ją a następnie wkładają ja w stos z 3 T ANFO :twisted: i detonują . w wyniku tego nie powstaje diamenty ale proszek diamentowy ( taki czarny ) nim są powlekane brzeszczoty itd.

_________________
Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona.


22 sie 2011, o 20:25
Zobacz profil

Dołączył(a): 28 kwi 2020, o 10:31
Posty: 1
Post Re: Diamenty z węgla
No, gdyby to było tak proste to każa by chciała kolczyki z diamentami: https://esclusiva.pl/kolczyki-z-diamentami z tego co by zostało po grillu ;).


28 kwi 2020, o 10:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..