Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Roztwór przesycony 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lip 2006, o 14:53
Posty: 39
Post Roztwór przesycony
Cześć
Mam pytania: czy chcąc otrzymać jakikolwiek roztwór przesycony, trzeba się stosować do sposobu z uzyskaniem roztworu nasyconego w wyższej temperaturze i stopniowego schładzania? Jest jakaś "nowocześniejsza" metoda? Czy po sprowadzeniu do temp. pokojowej, roztwór jest dalej nietrwały termodynamicznie? Na googlach nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi.
pozdro :wink:


10 sie 2006, o 20:58
Zobacz profil
Post Re: Roztwór przesycony
Nie wiem co masz na myśli mówiąc nowocześniejsza?
Bo oprócz powyższego sposobu można zmniejszyć rozpuszczalność, zwiększając stężenie jednego z jonów.
np. jeżeli jest to roztwór KCl dodając HCl, zmniejszy się rozpuszczalność KCl i roztwór przesyci się.
Można też dodać do roztworu acetonu lub etanolu, który zmniejsza rozpuszczalność substancji jonowych (jeżeli takie miałeś na myśli)


10 sie 2006, o 21:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lip 2006, o 14:53
Posty: 39
Post 
Chodziło mi o jakąś nowocześniejszą metodę, opracowaną przez naukowców w ciągu ostatnich lat (jeżeli taka istnieje)


10 sie 2006, o 21:23
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, o 00:29
Posty: 703
Lokalizacja: behind enemy line
Post 
jeżeli takowa istnieje to tak właściwie my jej nie wykorzystamy gdyż zapewne bedzie potrzebny bardziej specjalistyczny lab :wink:

_________________
Obrazek

Studentem jestem i nikt, kto ma wódkę, nie jest mi obcy.


10 sie 2006, o 21:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lip 2006, o 14:53
Posty: 39
Post 
Nietrwały termodynamicznie - chodziło mi właśnie o to, że gdy gwałtownie obniży się temperaturę, nadmiar substancji rozpuszczonej zostanie wykrystalizowany.


11 sie 2006, o 14:12
Zobacz profil
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post Re: Roztwór przesycony
james_bond napisał(a):
Cześć
jest dalej nietrwały termodynamicznie? Na googlach nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi.
pozdro :wink:


Co rozumiesz pod pojęciem nietrwały termodynamicznie ??. R-r nasycony jest w stanie równowagi z substancją rozpuszczoną i rozpuszczalnikiem w danej temperaturze. Jeżeli obniżysz temp. to rozpuszczalność maleje i nadmiar substancji wytrąca sie. Jeśli temperaturę ponownie podniesz wytrącona substancja ponownie się rozpuści.

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


11 sie 2006, o 14:24
Zobacz profil
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
ale zdarza się, że nadmiar nie wykrystalizowuje, tak jest w przypadku Na2SO4, Na2S2O3 i często KNO3 takie niespodzianki robi, to jest rzeczywiście termodynamicznie nietrwałe, wystarczy dostarczyć energi np. przez wstrząśnięcie albo wrzucić kryształek substancji o identycznym układzie krystalicznym co substancja rozpuszczona i układ gwałtownie osiąga stan równowagi, czyli staje się termodynamicznie najstabilniejszy :)

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


11 sie 2006, o 16:36
Zobacz profil
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
DMchemik napisał(a):
ale zdarza się, że nadmiar nie wykrystalizowuje, tak jest w przypadku Na2SO4, Na2S2O3 i często KNO3 takie niespodzianki robi, to jest rzeczywiście termodynamicznie nietrwałe, wystarczy dostarczyć energi np. przez wstrząśnięcie albo wrzucić kryształek substancji o identycznym układzie krystalicznym co substancja rozpuszczona i układ gwałtownie osiąga stan równowagi, czyli staje się termodynamicznie najstabilniejszy :)


Tak jest w przypadku roztworu przesyconego. R-r przesycony to nierównowagowy.

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


11 sie 2006, o 19:59
Zobacz profil
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
ale w końcu James Bond pytał o przesycony :) A z cukrem łatwo zrobić r-r przesycony, bo nie należy do związków łatwo krystalizujących, siarczan miedzi też krystalizuje po czasie :)

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


12 sie 2006, o 10:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..