odpowiedzią na twoje pytanie jest : Rozporządzenie Ministra Zdrowiaw sprawie kryteriów i sposobu klasyfikacji substancji i preparatów chemicznych
Mówiąc w olbrzymim skrócie : jeśli substancja spełnia pewne kryteria opisane w dokumencie powyżej to uzyskuje stosowne oznaczenia. To że ich nie uzyskała świadczy tylko i wyłącznie o tym że tak został zaklasyfikowana.
Warto pamiętać iż człowiek to nie szczur a kryteria zmienne bywają i często to co uznane było za bezpieczne nawet dla dzieci okazuje się po jakimś czasie bardzo niebezpiecznym związkiem (ale to raczej nie dotyczy twojego azotanu)
Na forum znajdziesz kilka dyskusji na temat zasadności zaliczenia danego związku tu czy tam. Każda klasyfikacja jest tylko klasyfikacją a jej idea nie jest odanie dokładnych właściwości związku tylko "szybka informacja" i prowadzenie jakiejś systematyki pozwalającej w prosty sposób określać cechy związku jak i tworzyć następne akty prane
O kadmie i jego związkach była także dyskusja na forum - warto popatrzeć.
Tak samo ostrożnie należy podchodzić do informacji typu LD50 i zbliżonych.
W każdym z powyższych przypadków w środku siedzi jakaś metoda badawcza a co za tym idzie królowa oszustów - statystyka
Zdolność danej substancji do kumulacji / zabicia / spowodowania alergii jest w pewnych przypadkach oczywista i bezdyskusyjna, w pewnych przypadkach dokładność obliczeń i sposób zaokrąglania może wpływać na klasyfikacje, jedno szczurze życie może zmienić sporo w klasyfikacji - tak to bywa w przypadku gdy trzeba coś sklasyfikować.
Nie jest do dezawuowanie powyższego dokumentu i innych ale raczej sugestia aby sobie poczytać co jest podstawą danej klasyfikacji. W konkretnych przypadkach należy zwrócić się raczej stronę konkretnych danych toksykologicznych. Oznaczenia odają cechy substancji ale raczej traktowałbym to jako informacje wstępną o istniejących zagrożeniach stanowiącą podstawę do dalszych działań administracyjno logistycznych ale nie konkretną informacją toksykologiczną.