Związek chemiczny zmieniający kolor w określonej temperaturz
Autor
Wiadomość
sobal
Dołączył(a): 6 sie 2016, o 12:34 Posty: 1
Związek chemiczny zmieniający kolor w określonej temperaturz
Dzień dobry Szanownemu Gronu,
W związku z nowym ciekawym projektem potrzebuję pomocy w znalezieniu związku chemicznego, który mógłby zmienić kolor w określonej temperaturze. Konkrety: Stały kolor, możliwość wygodnego nanoszenia na podłoże bawełniane lub kartonowe, zmiana koloru w temperaturze 24-25 stopni Celsjusza.
Będę wdzięczny za wszelkie pomysły, z góry dziękuję i życzę miłego weekendu
6 sie 2016, o 12:57
CWIN
Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41 Posty: 305
Re: Związek chemiczny zmieniający kolor w określonej tempera
Jodek olowiu zmienia barwe wraz z temperaturą, normalnie jest żółty ale im wyższa temperatura tym bardziej zmienia barwe na czerwoną. Jednak temperatura musi byc dosc wysoka (powyżej 70C). Jezeli dobrze pamiętam to jodek rtęci zmienia kolor wraz z temperaturą. Mozna tez stworzyć roztwór który zmienia kolor pod wpływem temperatury, normalnie jest różowy, jednak im cieplej tym bardziej niebieski. Jak go zrobic: sporządzamy nasycony roztwór soli kuchennej do ktorego dodajemy kilka kryształków chlorku kobaltu, jak chlorek się rozpuści roztwór gotowy.
6 sie 2016, o 19:18
31Ga_nonymus
Dołączył(a): 6 sie 2016, o 02:32 Posty: 28
Re: Związek chemiczny zmieniający kolor w określonej tempera
Domyślam się, że chodzi o nadruk na koszulkach, stąd też przedział temperaturowy. Na zagranicznych portalach aukcyjnych poszukałbym pod "Thermochromic Pigment", aczkolwiek nie wiem nic o toksyczności podanych związków, ewentualnych właściwościach uczulających, ani tego w jaki sposób zaaplikować podany pigment aby "trzymał się" na nanoszonym medium. Jeżeli zdecyduje się Pan na wykonanie owego projektu proszę podzielić się spostrzeżeniami co do uzyskanych efektów.
7 sie 2016, o 01:52
CWIN
Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41 Posty: 305
Re: Związek chemiczny zmieniający kolor w określonej tempera
Jodek olowiu i jodek rteci są silnie tokyczne Chlorek kobaltu szkodliwy.
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników