Szukam pomocy z wyjaśnieniem eksperymentu

Other. Komnata pomocnicza. Nie wiesz gdzie zamieścić swoje pytanie? Zamieść je tutaj, najwyżej przeniesiemy.

Moderator: #Chemia

Szukam pomocy z wyjaśnieniem eksperymentu

Postprzez Xara » 12 maja 2019, o 16:03

Witam serdecznie. Poszukuję kogoś, kto mógłby mi wyjaśnić pewien eksperyment i zachodzące w nim reakcje, który widziałem w internecie.
Eksperyment polega na uzyskaniu bardzo twardego materiału, podobno porównywalnego twardością do stali, przy użyciu 3 składników: Styropianu, limonenu i spirytusu.

Najpierw kawałki zwykłego styropianu, czyli spienionego polistyrenu, wkłada się do dużego słoja, po czym spryskuje się go limonenem, czyli substancją uzyskiwaną ze skórki owoców cytrusowych.
Limonen rozpuszcza styropian do formy płynnej.
Następnie do słoja wlewa się dużą ilość spirytusu, czyli alkoholu etylowego. Po zamieszaniu w słoju tworzy się galaretowata zawiesina, którą należy wyjąć ze słoja, następnie uformować do porządanego przez nas kształtu i na końcu podgrzać np. w piekarniku.
Substancja poddana obróbce termicznej powinna stwardnieć.

Tak mniej więcej wygląda ten proces. Moje pytania są następujące:

Co właściwie uzyskaliśmy, czym jest owa stwardniała substancja, oraz co zostało w słoju?
Z góry dziękuję za pomoc.
Xara

Re: Szukam pomocy z wyjaśnieniem eksperymentu

Postprzez kno3 » 12 maja 2019, o 21:01

Moim zdaniem nie brzmi to sensownie i bardzo sceptycznie bym podchodził do tego eksperymentu. Po dodaniu etanolu polistyren powinien się wytrącić z roztworu w postaci strzępków i tyle.
kno3

Postprzez Xyzabcvmc » 12 maja 2019, o 21:30

Jestem tego samego zdania co poprzednik i na prawie 100% jestem pewien, że nie będzie to porównywalne do stali. Po podgrzaniu chyba znów otrzymujesz styropian tylko taki nie wiem jak to nazwać sprasowany
Xyzabcvmc

Postprzez rexbu » 28 cze 2019, o 21:19

Chodzi chyba eksperyment przedstawiony na tym filmie. https://youtu.be/vZLlUsqXzE8
rexbu

Powrót do Inne