Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
subit 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 17 maja 2023, o 00:54
Posty: 1
Post subit
Hej, piszę do was bo szukam informacji a zasoby internetu podobnie jak chatgpt okazują się być ograniczone. Subit to substancja na którą klejono niegdyś parkiety, jest rakotwórczą mieszanką asfaltów i zawiera benzopiren. Został wycofany w latach '90. Mam go w mieszkaniu i przymierzam się do wymiany lub renowacji parkietu. Wszystkie informacje na jakie trafiłam oraz porady fachowców parkieciarzy nakazują wejść w koszty i usuwać po pierwsze parkiet, po drugie kuć podłogę, polecane są firmy zajmujące się utylizacją subitu oraz chemia blokująca jego parowanie. Często informacje te wykluczają się wzajemnie, wskazywane jest że lepik to co innego niż subit, że obie substancje były używane w innych latach - lepik przed '80, subit po. Że lepik nie jest szkodliwy i jeśli benzyna rozpuszcza mój klej to nie mam się co martwić. Tak samo jeśli lepiszcze z mojego parkietu nie wydziela zapachu, to znaczy że jest bezpieczny. Zamieszanie z subitem każe mi podejrzewać, że cała ta afera może być próbą masowego naciągania inwestorów i żerowania na ludzkim strachu. Jeżeli we wszystkich budynkach wybudowanych przed rokiem 1980 jest substancja rakotwórcza i wszyscy o tym wiedzą dlaczego nie ma ogólnego rozporządzenia o jego utylizacji, tak jak ma to miejsce z azbestem? Widzę tu dużo niejasności, stąd moje poszukiwania - czy jest w naszym kraju miejsce w którym można znaleźć rzetelne informacje, czy są laboratoria badające mieszanki lepików z tamtych lat, czy może jednak żyjemy w dżungli i trzeba się z tym pogodzić. Dołączam tekst interpelacji sprzed dekady.
https://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/Inter ... y=25660CDD


17 maja 2023, o 01:28
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: subit
Skąd wiesz, że masz to w mieszkaniu ? Moim zdaniem: brak specyficznego zapachu chemicznego (trochę jak asfalt) który nasila się w wysokiej temperaturze to nie masz problemów.
Jeżeli jest taki zapach to bez względu na to czy to lepik czy subit czy cokolwiek innego - zrywanie podłogi i utylizacja. Posadzki myślę, że nie trzeba kuć, wystarczy zeszlifować, ale już same deski parkiety do utylizacji.

A co do labo: albo analiza powietrza na benzopireny, albo zrywanie podłogi i pobieranie próbki i następnie szukać labo na uczelniach zajmujących się paliwami i ropopochodnymi.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


19 maja 2023, o 09:49
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: subit
Jeżeli parkiet jest z lat 80-tych, to można założyć że wszystko lotne już tam z niego i z pod niego wyparowało.
Jeżeli ktoś ma co do tego wątpliwości i nawkręcali go na a-benzopiren itp., należy zrobić analizę powietrza.
Najlepiej j/w, kiedy jest ciepło lub wręcz gorąco w mieszkaniu, bez wietrzenia. Takie analizy robi się standardowo, oczywiście wszystko płatne kilka stów.
Najlepiej skontaktować się w tej sprawie z lokalną Stacją Sanitaro-Epidemiologiczną lub inną Państwową Inspekcją Sanitarną.
Oni tam robią dużo rzeczy z powietrza np. benzen, bakterie , grzyby, pyły... itp itd. Oczywiście każda dodatkowa analiza to dodatkowa kasa, ale z tego co pamiętam są różne "pakiety" analiz. Nie wiem jak to teraz wygląda, trzeba się spytać.
Azbest... ? Wystarczy przejechać się po Polsce i widok dachów krytych eternitem nie jest wcale jakiś rzadki.


20 maja 2023, o 01:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..