Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Pytanie o płaszcz grzejny 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 4 sty 2023, o 22:56
Posty: 6
Post Pytanie o płaszcz grzejny
Witam. Mam trochę amatorskie pytanie. Otóż przymierzam się do destylacji alkoholu i nie posiadam jeszcze płaszcza grzejnego. Czy możliwe jest użycie zamiast niego zwykłej kuchenki elektrycznej i osadzenie kolby okrągłodenne w "formie" zrobionej z folii aluminiowej, tak by ciepło było rozprowadzene podobnie jak przy użyciu płaszcza ? Wiem, że jest to amatorskie ale potrzeba matką wynalazków.


16 sty 2024, o 19:46
Zobacz profil

Dołączył(a): 1 kwi 2017, o 14:34
Posty: 48
Post Re: Pytanie o płaszcz grzejny
1. Jakie alkohol? Mam nadzieję, że jakiś legalny. Jak etylowy to się nie chwal, bo będziesz miał wizytę pewnych panów w domu
2. Jak alkohol ma temp. wrzenia mniejszą niż 100*C to można na łaźni wodnej ew. olejowej w garnku. Zamiast tego ogrzewaj kuchenką kolbę ALE NIE BEZPOŚREDNIO (łaźnia powietrzna), Folię po bokach, aby chronić przed stratą ciepła
3. Ile litrów ma ta kolba? Jak duża to może pęknąć alkohol się zapali i będzie problem. Dlatego zamiast folii lepsza będzie łaźnia wodna z garnka jak temp. wrzenia alkoholu mniejsza niż 100 *C.

Witam. Mam trochę amatorskie pytanie. Otóż przymierzam się do destylacji alkoholu i nie posiadam jeszcze płaszcza grzejnego. Czy możliwe jest użycie zamiast niego zwykłej kuchenki elektrycznej i osadzenie kolby okrągłodenne w "formie" zrobionej z folii aluminiowej, tak by ciepło było rozprowadzene podobnie jak przy użyciu płaszcza ? Wiem, że jest to amatorskie ale potrzeba matką wynalazków.


18 sty 2024, o 00:43
Zobacz profil

Dołączył(a): 4 sty 2023, o 22:56
Posty: 6
Post Re: Pytanie o płaszcz grzejny
Chodziło mi o izopropylowy alkohol, mam trochę litrów z odzysku zanieczyszczonego. Kolba o pojemności litra, większych nie posiadam. Ale dzięki za odpowiedź, łaźnia woda będzie w sam raz. Temperatura wrzenia izopropylowego to około 82°


18 sty 2024, o 14:33
Zobacz profil

Dołączył(a): 1 kwi 2017, o 14:34
Posty: 48
Post Re: Pytanie o płaszcz grzejny
Sam kiedyś regenerowałem izopropanol. Coś na ten temat wiem. Łaźnia wodna i płyta grzejna w zupełności wystarczy. Weź sobie jakiś garnek i grzej. Pytań kilka. Po czym ten izopropanol jest zanieczyszczony, jakiego jest koloru? Jak po wodzie i myciu rzeczy to może mieć w sobie wodę. Po czyszczeniu farb itp. jak ma jednolity kolor destylacja będzie ok. Dobrze wziąć kolumnę Vigreaux lub jakąś inną i do kolby podłączyć. Izopropanol silnie rozszerza się wraz z temperaturę więc lej tylko do 60% obj. kolby lub mniej. Używaj kamyków wrzennych/sit molekularnych/ pumeksu/ potłuczonej porowatej porcelany, bo inaczej strzeli ci pod sufit. Informuję ponadto, że jak masz roztwór wodny to ci idealnie przestanie wrzeć jak się izopropanol skończy w cieczy destylowanej. Jednakże jak masz poniżej 13 % wody to będziesz miał zawodniony. Izopropanol z wodą tworzy azeotrop mający 13 % wody. Więc wtedy będzie destylował układ izopropanol woda. Jak nie potrzebujesz super bezwodnego izopropanolu to nie problem. Sam robiłem takie rzeczy ale na 10 l kolbie.


20 sty 2024, o 20:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..