Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Jak przygotować do malowania pigment mini ołowianej 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 13 lip 2010, o 18:11
Posty: 3
Lokalizacja: Lublin
Post Jak przygotować do malowania pigment mini ołowianej
Mam pigment mini ołowianej w kolorze jasno-pomarańczowy , chciałbym go wykorzystać , doczytałem , że rozpuszcza się w benzynie lakowej i w skład musi wejść jakaś ilość pokostu lnianego , jeśli to prawda to w jakich proporcjach ? poproszę o poradę


13 lip 2010, o 19:50
Zobacz profil
*****

Dołączył(a): 9 mar 2006, o 13:13
Posty: 234
Lokalizacja: Wrocław
Post 
Przede wszystkim minia nie rozpuszcza się w benzynie lakowej. Pigment to cząstka stała, która tworzy zawiesinę w roztworze substancji błonotwórczej. Dawno dawno temu były produkowane "farby olejne" takie, o których wspomniałeś. Minię (czy inny pigment) ucierano z pokostem na gęstą pastę aż do zmielenia ziarn pigmentu poniżej założonej wielkości, a następnie rozcieńczano mieszaninę benzyną do konsystencji "pod pędzel". Do ucierania pasty używa się przeróżnych urządzeń: szybkoobrotowe mieszadła tarczowe (dyspermaty) - np. do farb na ściany; młyny trójwalcowe - jeszcze chyba w farbach drukarskich; młyny perełkowe - najpopularniejsze. Można próbować też ręcznie, za pomocą tygla i piszczela :twisted: Robota ciężka, ale satysfakcja z własnoręcznie wykonanej farby spora. Trzeba tylko dobrać odpowiednią lepkość pasty do ucierania, po utarciu dobrać ilość pokostu (jeśli składnika błonotwórczego będzie za mało w stosunku do pigmentu, to farba będzie matowa i może pękać; jeśli za dużo, to nie będzie miała krycia i może się marszczyć) i na koniec rozcieńczyć benzyną lub terpentyną. Zalecam też ostrożność w kontaktach z minią - wycofano ją z użycia z uwagi na szkodliwość ołowiu.


14 lip 2010, o 10:01
Zobacz profil

Dołączył(a): 13 lip 2010, o 18:11
Posty: 3
Lokalizacja: Lublin
Post Jak przygotować do malowania pigment mini ołowianej
Dziękuję za zainteresowanie . Pigment ten jest już w takim stanie dosłownie jak puder wiec ucieranie go nie ma potrzeby. rozpuścił się samym pokostem i kryje , tylko nie wysycha cały czas się klei (lepki). sprawdzam w malutkich ilościach . Drugą część rozpuściłem w benzynie lakowej i też się rozpuściło tylko po pomalowaniu i pięknym wyschnięciu cała powłokę można strzepnąć albo zetrzeć. sypie się. I tak eksperymentuję bez sensu.


14 lip 2010, o 10:49
Zobacz profil
*****

Dołączył(a): 9 mar 2006, o 13:13
Posty: 234
Lokalizacja: Wrocław
Post 
Pokost wysycha kilka dni, zanim przestanie się kleić. Samo odparowanie benzyny (schnięcie fizyczne) jest szybkie, a po nim następuje sieciowanie wiązań podwójnych przy udziale tlenu z powietrza i sykatyw zawartych w pokoście. To już znacznie powolniejszy proces. Jeżeli chcesz zrobić farbę szybkoschnącą, to zamiast pokostu i benzyny zastosuj capon i rozpuszczalnik nitro. Wtedy też pewnie się przekonasz do ucierania, no chyba że rzeczywiście masz jakąś minię mikronizowaną :szok:


14 lip 2010, o 11:12
Zobacz profil

Dołączył(a): 13 lip 2010, o 18:11
Posty: 3
Lokalizacja: Lublin
Post Jak przygotować do malowania pigment mini ołowianej
Czyli zrobię jak radzisz i utrę póżniej odpiszę dziekuje !!!


14 lip 2010, o 11:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..