Odpowiedz w wątku  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Kolekcja pierwiastków 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2015, o 18:14
Posty: 29
Post Kolekcja pierwiastków
Witam.

Chciałbym podzielić się moim ostatnim projektem. Kolekcjonuję pierwiastki i celem ich ładnej prezentacji zbudowałem dla nich półkę.
Na zdjęciu niewiele z nich, ponieważ w dalszym ciągu poszukuję większej ilości jednakowych buteleczek. Ostatecznym celem jest zebranie wszystkich stabilnych pierwiastków, nieradioaktywnych, tj. 81 (od H do Bi, z wyjątkiem Tc i Pm).


1) Czy ktoś orientuję się gdzie można kupić takie fiolki: http://www.bionovo.pl/szukaj.html?szukaj=L-0321&x=0&y=0 ? Niestety ta firma nie sprzedaje osobom prywatnym.
2) Ktoś jeszcze na tym forum kolekcjonuje pierwiastki i pochwali się swoimi okazami?


Załączniki:
uop.jpg
uop.jpg [ 90.09 KiB | Przeglądane 20553 razy ]

_________________
Moja kolekcja pierwiastków: 71/81. Najnowsze: Eu.
21 sty 2015, o 20:18
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Ambitnie ! Ja co prawda nie kolekcjonowałem , lecz zdobywałem :P . Polegało to na tym ,że jeśli kiedykolwiek otrzymałem pierwiastek , lub jego związek to zamalowywałem kratkę z pierwiastkiem no i powiem ,że sporo tego jest. Masz już bizmut ? Z preparatu z apteki o nazwie DERMATOL można go łatwo otrzymać. Z całego serca polecam książkę "pierwiastki w moim laboratorium" cz. I i II . Autor to Stefan Sękowski. Jak narysuje od nowa planszę (poprzednia jest wspólstrawiona od siarkowca , lekko nadpalona i widać na niej ślady kolorowych soli :lol: ) Tu masz linka , jak w szkole tak robilismy (mój pomysł :mrgreen: ) : http://www.nowaera.pl/component/projektzklasa4/projekty/pokaz/415.html

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


21 sty 2015, o 20:53
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sty 2010, o 01:56
Posty: 191
Lokalizacja: Łódź
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Co do buteleczek, wystarczy zajrzeć na allegro i poszukać, zobacz sobie:
http://allegro.pl/mala-buteleczka-szkla ... 18244.html
http://allegro.pl/buteleczka-szklana-z- ... 27173.html
http://allegro.pl/mini-buteleczka-szkla ... 75827.html

Co do samego kolekcjonowania, pomysł jest dobry. ;) Ja w tło tej ramki dałbym jakąś płytę z drewna, na którą nakleiłbym układ okresowy taki, jak tutaj: http://www.periodictable.com/, swoją drogą, zrobiłem nie tak dawno jego spolszczoną wersję, zamierzam zrobić z tego plakat, bo się bardzo ładnie prezentuje. ;)

Idąc dalej, sam kiedyś też próbowałem coś pokolekcjonować, ale jakoś potem o tym zapomniałem, jednak mam kilka pierwiastków nadal, np. jod, antymon, cynk. :)

_________________
Przypominam o stosowaniu 2.4.3. punktu regulaminu!

Pisać posty komunikatywne, zgodne z przyjętymi zasadami ortografii i gramatyki.
Jak się wkurzę - zacznę wywalać posty.

Nabijania postów też nie lubię, drażnią mnie goście, wcinają się wszędzie nie mając naprawdę nic ciekawego do powiedzenia.


21 sty 2015, o 20:57
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Sądzę ,że jednak największą frajdę sprawia ich własne otrzymywanie :mrgreen:

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


21 sty 2015, o 21:21
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sty 2010, o 01:56
Posty: 191
Lokalizacja: Łódź
Post Re: Kolekcja pierwiastków
@compaqchemlab, owszem, ale jeśli chcesz je mieć w naturalnej postaci, albo w formie bryłek/granulek - czyli tych, moim zdaniem najbardziej wyględnych, a nie w proszku, czy pyle, to pozostaje chyba tylko metoda kupna/dostania. 8)

_________________
Przypominam o stosowaniu 2.4.3. punktu regulaminu!

Pisać posty komunikatywne, zgodne z przyjętymi zasadami ortografii i gramatyki.
Jak się wkurzę - zacznę wywalać posty.

Nabijania postów też nie lubię, drażnią mnie goście, wcinają się wszędzie nie mając naprawdę nic ciekawego do powiedzenia.


21 sty 2015, o 21:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2015, o 18:14
Posty: 29
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Nie spodziewałem się takiego entuzjazmu :D

compaqchemlab: Sękowskiego znam na pamięć, prawie na wyrywki :P bizmut mam, większość pierwiastków pochodzi z kolekcji odczynników z liceum, które ukończyłem. Miałem złotą, a nawet platynową nauczycielkę :) część pierwiastków, np. srebro, otrzymałem samemu, a właściwie wydzieliłem z azotanu(V) srebra i stopiłem na dmuchawce ustnej na węglu

adam001d: korki z korka nie przekonują mnie za bardzo, nie mam do nich zaufania. Tło będzie, w planach jest nawet podświetlane :)

rtecwet: znam ofertę tej strony, nawet w planach są zakupy :)

PS. Półka na lantanowce i aktynowce również jest, ale jest mało imponująca i niestety pusta :)

Pozdrawiam

_________________
Moja kolekcja pierwiastków: 71/81. Najnowsze: Eu.


21 sty 2015, o 21:36
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Kolekcja pierwiastków
no fakt , bierzesz sobie pilniczek i piłujesz bryłkę Molibdenu albo wolframu czy jeszcze gorzej : Irydu :twisted: Można ampułkować . A półeczkę trzeba solidną zrobić , by ołowiany pojemniczek z uranem uniosła :lol: . Wiem , że durną nazwę sobie wybrałem :roll: Po prostu Adam.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


21 sty 2015, o 21:40
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sty 2010, o 01:56
Posty: 191
Lokalizacja: Łódź
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Flerow, chodziło mi przede wszystkim o to, żebyś sobie poszukał. ;) A co do miejsc na pierwiastki, których nie da się zdobyć, jak np. te promieniotwórcze, to możesz postawić pustą fiolkę, a obrazek w tle (jak proponuję) będzie wystarczający. ;)

_________________
Przypominam o stosowaniu 2.4.3. punktu regulaminu!

Pisać posty komunikatywne, zgodne z przyjętymi zasadami ortografii i gramatyki.
Jak się wkurzę - zacznę wywalać posty.

Nabijania postów też nie lubię, drażnią mnie goście, wcinają się wszędzie nie mając naprawdę nic ciekawego do powiedzenia.


21 sty 2015, o 21:44
Zobacz profil

Dołączył(a): 24 paź 2012, o 21:07
Posty: 114
Post Re: Kolekcja pierwiastków
osobiście sam zbieram pierwiastki i związki własnoręcznie otrzymane, w tym nawet niewielkie ilości As2S3, króry otrzymałem z arsenopirytu naturalnego. Można z niego zrobić też arszenik, czy arsen wolny. Minerał ten występuje w np Złotymstoku, w dużych ilościach. Moim zdaniem arsen byłby ciekawy do otrzymania, lecz odczynniki są raczej niedostępne dla tego podałem propozycję z minerału. Przy tym ma się niezłą satysfakcję


21 sty 2015, o 21:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2015, o 18:14
Posty: 29
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Compaqchemlab: miło mi :P czy aż tak solidna to nie wiem, jeżeli mam coś trzymać w pojemniku ołowianym to wolę tego w ogóle nie mieć ;)

Fiolek owszem szukałem, znam google O.O nie znalazłem wg mnie odpowiednich dlatego pytam. W miejscach pierwiastków poczynając od kiuru będą obrazki, a pozostałe miejsca będą puste w nadziei zdobycia pierwiastka w "bezpiecznej" (albo "bezpieczniejszej") postaci, np. zubożały U czy Am/Np z czujnika dymu :)

Arsen w niewielkiej ilości już mam, a z jego związkami wolę nie mieć do czynienia przez ich toksyczność.

Zreflektowałem się i przedstawiam listę moich pierwiastków:
czyste: Li, C, N (powietrze :) ), Na, Mg, Al, P, S, K, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, As, Mo, Ag, Cd, Sn, Sb, I W, Au (podobno 22 karatowe) Hg, Pb, Bi
w związkach: H, B, O, Cl, Ca, Cr, Br, Sr, Ba,

_________________
Moja kolekcja pierwiastków: 71/81. Najnowsze: Eu.


21 sty 2015, o 21:57
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sty 2010, o 01:56
Posty: 191
Lokalizacja: Łódź
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Jeśli chcesz wyzwania, to możesz przedstawić wodór jako ciężką wodę, albo trytową, ale tej drugiej raczej nie zdobędziesz.

_________________
Przypominam o stosowaniu 2.4.3. punktu regulaminu!

Pisać posty komunikatywne, zgodne z przyjętymi zasadami ortografii i gramatyki.
Jak się wkurzę - zacznę wywalać posty.

Nabijania postów też nie lubię, drażnią mnie goście, wcinają się wszędzie nie mając naprawdę nic ciekawego do powiedzenia.


21 sty 2015, o 22:09
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Kolekcja pierwiastków
A myślałeś o jednorazowym zamykaniu w płaskodennych probówkach (zatapianie) ? Krzem można otrzymać w ciągu jednego dnia : szukasz jakiegoś procesora (te czarne) i spalasz obudowę w płomieniu . Pozostaje piękna płyteczka krzemu z nienaruszonymi wzorami (nanoukłady i ścieżki) -jak z logo intela :D
Jeśli chcesz tanio jednakowe buteleczki , to można by się dogadać z hutą szkła ( taką jak u nas w cz-wie)

Tu masz fajną wizualizację takiej szafeczki : http://wiedzoholik.pl/jedyny-w-swoim-rodzaju-interaktywny-uklad-okresowy-pierwiastkow-dostepny-za-darmo/


Si! - A-001d

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


21 sty 2015, o 22:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2012, o 18:01
Posty: 421
Post Re: Kolekcja pierwiastków
iwox: Związki arsenu są bardzo szkodliwe, nie powinno się ich używać na zajęciach w szkole, a tym bardziej w domu...Ciekawi mnie co zrobiłeś z odpadami :roll:
Flerow: Jak przechowujesz rtęć? Jeśli jest trzymana w domu to bezwzględnie powinna być z zatopionych ampułkach ponieważ paruje a jej opary są niewyczuwalne. Po czasie zaszkodzi zdrowiu...

Ciężka woda też jest dostępna na podanej stronie :P
Tryt niestety jest strasznie drogi i promieniotwórczy. Ale kto bogatemu zabroni :lol:

_________________

Zapraszam
http://www.odczynniki.pl.tl


21 sty 2015, o 22:38
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sty 2010, o 01:56
Posty: 191
Lokalizacja: Łódź
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Co do trytu, energia maksymalna cząstki beta przy rozpadzie wynosi jakieś 19 keV, co znaczy, że już 10 cm powietrza jest w stanie całkowicie zaabsorbować to promieniowanie, więc nie widzę żadnego problemu, problem bardziej leży w cenie i dostępności, aniżeli w szkodliwości. ;)

_________________
Przypominam o stosowaniu 2.4.3. punktu regulaminu!

Pisać posty komunikatywne, zgodne z przyjętymi zasadami ortografii i gramatyki.
Jak się wkurzę - zacznę wywalać posty.

Nabijania postów też nie lubię, drażnią mnie goście, wcinają się wszędzie nie mając naprawdę nic ciekawego do powiedzenia.


21 sty 2015, o 22:51
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Rtęć dobrze się przechowuje pod wodą (do oznaczania przewodnictwa lub destylowaną) -wtedy nie ma bata -nie paruje . Butelka musi posiadać dodatkowo kołpak jak do kwasów. Legenda głosi ,że w okolicach Częstochowy był sobie gość co mosiężne klucze chciał sobie "posrebrzyć" rtęcią więc do garnka wrzucił klucze , wlał rtęć i odparowywał - w domu na gazie. Sytuacja sprzed kilkunastu lat , a NDSy przekroczone do dziś dnia kilkuset krotnie....

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


22 sty 2015, o 10:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2015, o 18:14
Posty: 29
Post Re: Kolekcja pierwiastków
W miejsce wodoru najlepszy będzie... wodór w ampułce :) tak, mało efektowny, ale zawsze można dodać lampę wyładowczą. Z ciekawych próbek rozważałem właśnie ciężką wodę albo tzw. brelok trytowy, choć podejrzewam, że obecnie to jakieś chińskie cudeńko nie zawierające tego izotopu.

Rtęć w ilości około 0,3 ml, do czasu zdobycia ampułek do zatapiania, jest umieszczona w ependorfce pod warstwą wody i dodatkowo ta ependorfka znajduje się w większej, zakorkowanej probówce.

_________________
Moja kolekcja pierwiastków: 71/81. Najnowsze: Eu.


22 sty 2015, o 16:01
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lip 2012, o 03:02
Posty: 84
Lokalizacja: Polska
Post Re: Kolekcja pierwiastków
O takie coś chodzi ? Zakupione na allegro...sprawują się dobrze no i ten estetyczny wygląd :) Sprzedawca miał w ofercie też inne fiolki i butelki oraz ampułki do zatapiania...


Załączniki:
3ml.JPG
3ml.JPG [ 180.87 KiB | Przeglądane 20465 razy ]
5ml.JPG
5ml.JPG [ 197.36 KiB | Przeglądane 20465 razy ]

_________________
Wyodrębnianie związków pochodzenia roślinnego => http://chomikuj.pl/SzaryCzlowiekzSzarejPolski
22 sty 2015, o 16:48
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Fiolki takie miałem okazję zbierać, jak byłem chory na zapalenie płuc. Można powiedzieć, że zebrałem je "boleśnie" :lol: Ale takie się nadają ekstra. Najlepiej jednak mieć formę w kształcie sześcianu i zatapiać w plexi.

[edit] Miałem pisać o drucikach z czystego molibdenu w żarówkach, ale widzę, że to już masz. Już biorę się za przerysowywanie mojego "podbojowego układu okresowego".

[edit2]
Moja propozycja : Nie wszystkie pierwiastki ładnie się prezentują jako wydzielone w stanie czystym, więc można oprócz nich ustawić fiolki z ich związkami, co się ładnie prezentują. Przykład: Związek kobaltu i cynku czy glinu - przepiękne pigmenty (zielone i niebieskie) szczególnie miłe dla oka, a w półeczce z pewnością znajdzie się dla nich miejsce, a i będą przyciągać wzrok gości i znajomych.

Dokleiłem. Ale mała uwaga, naucz się proszę pisać poprawną polszczyzną, a w szczególności właściwie używać przecinków, bo oczy niestety bolą... A-001d.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


22 sty 2015, o 17:45
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Wybacz, taki głupi programistyczny nawyk. Drogi Panie Flerow: Udało mi się przerysować moją planszę podbojów. Pierwsza wersja była od linijki, ale wydaje mi się ,że te ręczne linie są milsze oku. Zamieszczam też zdjęcie z książki która mnie zainspirowała. Uwzględniłem także na planszy Pierwiastki, które były by "zdobyte" dopiero za kilka lat, lub w ogóle, gdyby nie pomoc z VMC 8) . Pozdrawiam!
http://chomikuj.pl/compaqAdam/Vortal+M*c5*82odego+Chemika/FOTO
P.S. Pierwiastek traktuję za zdobyty , gdy otrzymam/kupię/dostanę zarówno wolny pierwiastek jak i jego związek (śmiesznie będzie przy gazach szlachetnych :lol: )

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


27 sty 2015, o 18:41
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 gru 2010, o 00:26
Posty: 613
Lokalizacja: z VMC
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Jako że temat zaczyna być ciekawy oraz wielu interesuje, odsyłam wszystkich do nowego tematu gdzie będzie można wymieniać się własnymi zasobami pierwiastkow chemicznych :arrow:
viewtopic.php?f=20&t=26923
pozdrawiam
eko


28 sty 2015, o 02:15
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lut 2015, o 16:32
Posty: 18
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Witam sam też kolekcjonuje pierwiastki chemiczne. Jeśli chcesz je zachować na dłużej to najlepszym rozwiązaniem jest ich zakup w ampułkach, szczególnie tych najbardziej reaktywnych np. Brom, chlor czy potas i rubid. Sam powiadam pierwiastki od l.a 1 do l.a 95 z wyjątkiem Tc, Fr, Ra, Ac, At, Np, Pu, Pm, Rn oraz Pa. Kupowałem je w wielu sklepach internetowych na całym świecie. Nie jest to tania kolekcja ale za to jest wyjątkowa. Dodatkowym problemem w zakupie poza ceną są też obostrzenia w handlu niektórymi elementami np. Th czy U- długo się ich naszukałem czy też Br, Rb czy Cs- firmy czy sklepy internetowe ze względów prawnych nie zawsze chcą je wysyłać za granice, jeśli już to przesyłka hazmat - piekielnej drogą. Poza tym niektóre z pierwiastków są bardzo drogie np. Ampułka 1g rubidu koszt ok 300 złotych- i muszisz ją kupić bo samemu Rb nie otrzymasz. Fiolka 0.1 g Th to koszt od 500 do nawet 1000 zł, a 1g Rh to ok 400 zł. Na szczęście nie wszystkie są drogie i trudno dostępne, wiele z nich np. Cu, Ni, Ga, Ge, Li, Na czy nawet K lub Cl można kupić w ampułkach naprawdę w miarę tanio- np. Cl za ok 80 zł a H za ok 30. Ważne też aby w kolekcji uwzględnić wszystkie odmiany danego pierwiastka np. Wodór ma 3 odmiany, selen 2 a fosfor aż 4. Jeśli chodzi o Twój pomysł z półką to fajna rzecz ale niezbyt rozsądna- dlaczego? A no dlatego że część z pierwiastków nie powinno umieszczać się w miejscach łatwo dostępnych np brom czy potas. Polecam raczej małą walizeczkę z przegrodami w kształcie układu okresowego- mi taką, zamykaną na klucz wykonał stolarz za 350 zł. Podsumowując sporo pracy i wydatków przez Tobą, ale jak już zakończych to będziesz miał wyjątkową kolekcję elementów z których wszystko i wszyscy jesteśmy zbudowano. Pozdrawiam i powodzenia.


21 lut 2015, o 17:03
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sty 2010, o 01:56
Posty: 191
Lokalizacja: Łódź
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Wow, no jestem pod wrażeniem. A czy mógłbyś pokazać jakieś fotki tej swojej kolekcji? ;)

_________________
Przypominam o stosowaniu 2.4.3. punktu regulaminu!

Pisać posty komunikatywne, zgodne z przyjętymi zasadami ortografii i gramatyki.
Jak się wkurzę - zacznę wywalać posty.

Nabijania postów też nie lubię, drażnią mnie goście, wcinają się wszędzie nie mając naprawdę nic ciekawego do powiedzenia.


21 lut 2015, o 17:32
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lut 2015, o 16:32
Posty: 18
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Witam, na początek może taka mała próbka mojej kolekcji, z czasem dorzucę więcej w lepszej jakości


Załączniki:
IMG_1302-1.JPG
IMG_1302-1.JPG [ 109.56 KiB | Przeglądane 20299 razy ]
21 lut 2015, o 18:02
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sty 2010, o 01:56
Posty: 191
Lokalizacja: Łódź
Post Re: Kolekcja pierwiastków
Ach, robią naprawdę wrażenie. ;) Ale wyłapałem literóweczkę, angielska nazwa cezu brzmi "caesium", zamiast "casium". ;)
Z chęcią przyjrzałbym się im bliżej... ;) Aż mnie obiektyw swędzi, hehehe. ;D

Jak przechowujesz te promieniotwórcze?
Cieszy mnie, że wśród nas znalazł się prawdziwy kolekcjoner pierwiastków, pogratulować tylko. 8)

_________________
Przypominam o stosowaniu 2.4.3. punktu regulaminu!

Pisać posty komunikatywne, zgodne z przyjętymi zasadami ortografii i gramatyki.
Jak się wkurzę - zacznę wywalać posty.

Nabijania postów też nie lubię, drażnią mnie goście, wcinają się wszędzie nie mając naprawdę nic ciekawego do powiedzenia.


21 lut 2015, o 20:06
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lut 2015, o 16:32
Posty: 18
Post Re: Kolekcja pierwiastków
W najbliższym okresie wrzuca parę lepszych fotek ale grupami np. Litowce, berylowce czy lantanowce. Co do literówki to te nazwy są po łacinie 8) , Ale błędy mogą się zdarzyć każdemu. Jeśli chodzi o pierwiastki promieniotwórcze to jedynie legalnie można kupić zubożony uran i tor- do ich przechowywania wystarczy ampułka z grubego borokrzemowego szkła. Licznik gaigera co prawda i tak piszczy, ale to już jest bezpieczne.Pancerza ołowianego nie potrzeba. Ważne aby zatrzymało promieniowanie alfa. O wiele jednak trudniej przechowywać fluorowce - czysty fluor jest zbyt reaktywny, nawet szkło zżera, więc jedynie mieszanka fluor- hel wchodzi w rachubę, chlor i brom - przechowywać tylko w szklanych ampułkach- żadne butelki- brom przenika przez wszystko.
Może kiedyś opiszę jak pierwiastki najbezpieczniejszych przechowywać, w końcu doświadczenie mam spore.


21 lut 2015, o 22:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..