Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
ciężki temat. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 13 paź 2015, o 19:53
Posty: 4
Post ciężki temat.
Witam
Posiadam wanne trawialniczą do odlakierowywania detali na gorąco. Środek bazowy składa się głównie z alkoholu benzylowego i wodorotlenku potasu. Po rozpuszczeniu dużej ilości lakieru środek bardzo traci na sile. I tu moje pytania:
1) Jaki rodzaj filtracji najlepiej zastosować(obecnie jest filtracja workowa jednak nie oczyszcza to
efektywnie tej cieczy)
2) Jak poprawić siłę trawienia(regenerować) gdyż wzmacniacze i produkt bazowy jest strasznie drogi(jak dodam wodorotlenku potasu lub alkoholu benzylowego poprawi się jego moc trawienia? Co jest głownie odpowiedzialne za moc tego środka)?
3)Na etykiecie podane są tylko te dwa związki czyli alkohol benzylowy i wodorotlenek potasu jak dowiedzieć się czy użyte zostały tam inne środki, a jeśli nie zostały to w jakich proporcjach zmieszany jest wodorotlenek i alkohol.

Jeśli macie jakieś sugestie bardzo proszę o odpowiedz z góry dziękuję.


3 gru 2015, o 16:49
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: ciężki temat.
Cześć,
czytałem twojego posta chyba z 5 razy i wydaje mi się, że zaczynam rozumieć co chciałeś przekazać :P
Jak rozumiem Twoim problemem jest usuwanie lakieru (odlakierowanie) z jakiegoś detalu.
Obecnie używasz produktu handlowego o nazwie "X" który składa się między innymi z: alkoholu benzylowego i wodorotlenku potasu.
Nie jesteś pewny czy produkt ten można jakoś zastąpić, a zastąpić trzeba bo jest dość drogi (drogi to ile wg. Ciebie ? :P )

Co do rozpuszczenia lakieru oraz straty "mocy" to jak najbardziej się zgadza i jest to poprawne zachowanie (reagenty przereagowały, więc trzeba dodać nowych).
Filtrowanie przez workownicę jest też słuszne, ponieważ cząstki stałe zawarte w roztworze mogą się ponownie osadzać na detalach, więc filtracja jest wskazana, dodatkowo te cząstki stałe będą przedostawać się do ścieków, co też jest problemem - najlepiej je odfiltrować.

Czynniki poprawiające usuwanie lakierów - w tym przypadku zakładam że: pH oraz temperatura.
pH korygujesz poprzez dodatek wodorotlenków (prawdopodobnie można zastosować też wodorotlenek sodu, który jest tańszy od wodorotlenku potasu, z tym, że od około pół roku na terenie Europy jest spory problem z dużymi ilościami ługów sodowych - mała dostępność).
temperatura - teoretycznie, im cieplej - tym szybciej, ale jeżeli detal jest wrażliwy na temperaturę to trzeba uważać. W wysokich temperaturach może też pojawić się problem tego, że detal zmieni barwę po usunięciu lakieru. Dodatkowo im wyższa temperatura tym bardziej agresywna jest ta kąpiel - więc może okazać się, że detale/wanna zaczną korodować/trawić się.
W skrócie - temperatura może pomóc, ale też zaszkodzić - zostaw jak jest w instrukcji.

Ja bym na Twoim miejscu zrobił tak:
- przefiltrował starą kąpiel do usuwania lakierów
- połowę wywalił (oczyścił na podczyszczalni zakładowej)
- z drugą połowę uzupełnił tylko wodorotlenkiem potasu/sodu i alkoholem benzylowym i sprawdził czy działa; jak zadziała, to spróbowałbym zrobić to samo tylko za pomocą alkoholu benzylowego oraz wodorotlenku potasu/sodu.
- jak nie zadziała, to szukać trzeba stosunku ługu do alkoholu i produktu "X" które zadziałają
Ja tak kiedyś ściągałem z miedzy maski uv.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


4 gru 2015, o 19:42
Zobacz profil

Dołączył(a): 13 paź 2015, o 19:53
Posty: 4
Post Re: ciężki temat.
Dziękuje za odpowiedz.
Czym mogę zastąpić alkohol benzylowy(co posiada podobne właściwości?) gdyż jego cena jest dość wysoka ok 40zł a wanna ma pojemność 900l.
Wodorotlenek kosztuje ok 5zł za kilo więc jest do przyjęcia.

Chyba, że macie pomysł na zrobienie własnej kąpieli z zastosowaniem innych produktów bazowych.
Np. glikol zmieszany z wodorotlenkiem potasu co o tym myślicie?


5 gru 2015, o 21:41
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: ciężki temat.
jak kupujesz w jednolitrowych butelkach czystości cz.d.a. czy innej cz. to masz taką cenę ;)
to samo wodorotlenek za 5 PLN/kg <lol>

to że wanna ma 900 l nie znaczy, że całą ją masz napełnić alkoholem ;)
prześlij instrukcję do gotowego produktu.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


6 gru 2015, o 15:18
Zobacz profil

Dołączył(a): 13 paź 2015, o 19:53
Posty: 4
Post Re: ciężki temat.
Produkt to stripal 2000 k3/m firmy foster posiadam karte charakterystyki i dokładny opis substancji zamieszczę poźniej.


7 gru 2015, o 13:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2007, o 23:05
Posty: 61
Lokalizacja: ZACHPOM
Post Re: ciężki temat.
Wpisałem w googla, dwie minuty badań i jakie wnioski:
kupić na Ukrainie. Wcześniej dowiedzieć się dokładnie o obostrzeniach.
Na przykład na alkohol benzylowy obowiązuje cło 5,5%, a na KOH tyleż samo. Źródło
Czyli przy obecnym kursie hrywny i założeniu, że VAT odliczysz - litr wychodzi około 10zł.
Tutaj mają po 6,50 netto - ale jeśli kupujesz beczki, musisz pytać, ile kto zejdzie z ceny, prawo hurtu, wiadomo...
Różne zasady, w tym w roztworach - bo pewnie nie potrzebujesz w postaci stałej, a $ zawsze się przydadzą... http://systopt.all.biz/lugi-ug17328 - też ceny dużo lepsze niż Twoje wyobrażenie ;)

Jeszcze wspomnę, że nie mam żadnego doświadczenia z tą firmą, ale jak to mówią - do odważnych świat należy :)

Pozdrawiam!

_________________
piop staje się Alchemikiem, dołącza do tego cechu. Dojrzewa.


22 lut 2016, o 04:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..