Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Kilka pytań. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 30 kwi 2016, o 19:09
Posty: 24
Post Kilka pytań.
Oto moje pytania (ponumeruje je żeby łatwiej pyło odpowiadać i napisać je tak żeby się nie pogubiły):
1. Podczas elektrolizy soli morskiej (elektrody z miedzi) jedna z nich(+?) pokryła się niebieskim a ostatecznie żółto-zielony i tu właśnie pada pytanie co to jest?
2.Podczas tej samej elektrolizy (ok. 3,5 h) pojawiło się niebieskie coś które opadło na dno reszta jest lekko biała ale wciąż przejrzysta kolejne pytanie brzmi co to jest?
3. Jak uzyskać podtlenek azotu?
4. Tajemnicza śruba (?) wysadzona do wody utlenionej i octu 30% zaczeła wytważać biały twór który opadł na dno a reszta zabarwiła się na pomarańczowo pytanie brzmi jaki metal to "zpowodował"?
5. Po roztwożeniu spalonego KMnO4 w wodzie utlenionej pozostały czarne drobinki pytanie jest następujące co to jest (podejrzewam któryś z tlenków Mn) i jeśli mam rację to jak to zredukować do zwykłego manganu?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

_________________
___________________________________________________
Rozumiem wiele ale żeby na H2O2 powiedzieć kwas wodny?!


4 maja 2016, o 21:36
Zobacz profil

Dołączył(a): 30 kwi 2016, o 19:09
Posty: 24
Post Re: Kilka pytań.
4. Odnośnie koloru roztworu udało mi się ustalić (niełatwo) że to octan żelaza (III), biały twór jednak dalej nie jest zidentyfikowany.

_________________
___________________________________________________
Rozumiem wiele ale żeby na H2O2 powiedzieć kwas wodny?!


5 maja 2016, o 08:38
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Kilka pytań.
1 i 2. chlorek miedzi (I) - biały, tlenek miedzi (I) - pomarańczowy/brązowy, wodorotlenek miedzi (II) - niebieski, hydroksychlorek miedzi (II) - zielony. Ogólnie masz miedź, chlor, tlen, wodór, myślisz jakie to związki może utworzyć zawierające miedź i szukasz ich właściwości
3. szukanie nie boli :wink: http://www.vmc.org.pl/index.php/component/content/article/49-nieorganiczna/185-podtlenek-azotu
4. Zapewne chodzi o zwykłą ocynkowaną śrubę. Jeśli chcesz, aby ktoś pomógł, to nie każ mu zgadywać. Napisałbyś istotną informacje: jaka to śruba ? śruby mogą mieć różne powłoki, mogą być nierdzewne, mosiężne, tytanowe i inne
biały twór to też mało precyzyjna podpowiedź. Nie chcę opieprzać, pewnie zaczynasz zabawę z chemią, jedynie zwracam uwagę, że dobrze jest podać istotne informacje. Bo równie dobrze mogę pomyśleć, że to kłaczkowaty osad wodorotlenku cynku albo organiczne zabrudzenia, czy rodzaj powłoki organicznej.
5. Zapewne MnO2, może Mn2O3, jeśli dłużej prażyłeś w czerwonym żarze. Aluminotermia, albo może mniejsze dałby radę w małym zamkniętym tyglu grafitowym prażyć w wysokich temperaturach. Albo przeprowadzić w siarczan - przepuszczanie gazowego SO2 przez zawiesinę MnO2 lub prażenie z stężonym kwasem siarkowym i elektroliza. Czyli niezbyt łatwo ;)


5 maja 2016, o 17:11
Zobacz profil

Dołączył(a): 30 kwi 2016, o 19:09
Posty: 24
Post Re: Kilka pytań.
3. Szukałem w google i nic nie znalazłem
4. Nie wiem jaka to śruba. Jakoś trudno mi określić ten biały twór coś w rodzaju gluta (?) z nauczycielką chemi udało się tylko ustalić że to może być wodorotlenek i jeśli najpierw wlałem wodę utlenioną a potem ocet to ocet się utlenił i powstało coś na a (ktoś wie co to mogło być? Tak szukałem i nic)

_________________
___________________________________________________
Rozumiem wiele ale żeby na H2O2 powiedzieć kwas wodny?!


8 maja 2016, o 14:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 gru 2008, o 21:32
Posty: 284
Lokalizacja: Tiutiurlistan
Post Re: Kilka pytań.
Podziwiam niejasność twoich postów.
Cytuj:
ocet się utlenił
Jak poznałeś, że coś się utleniło? Skąd wiesz, że to akurat ocet? NMRa masz w oczach, czy jak?
Cytuj:
powstało coś na a (ktoś wie co to mogło być?
Taka jej marchewkowa nać w tę i nazad! Chyba nie odróżniasz obserwacji od swoich domysłów. Czy: wydzielał się gaz, jaki miał zapach, czy był palny/podtrzymujący palenie. Czy cokolwiek zmieniło kolor? Z jakiego na jaki? Czy wytrącił się osad (kłaczkowaty/galaretowaty/inny-opisz; niepotrzebne skreślić)? Jaki był kolor osadu?
Pytania dodatkowe, z gwiazdką: Czy kwas octowy miał 30% czy nadtlenek wodoru miał 30%? [jeśli kwas był 30%, to nie spodziewałbym się w sumie za wielu wytracających się w tych warunkach wodorotlenków] Czy znasz podstawowe metody analizy jonów metali? Jeśli nie - zerknij za tym, to są często bardzo ładne reakcje. Poszukaj Sękowskiego (bodaj "Bazar chemiczny"), odsącz gluta, przemyj na sączku, poddaj dalszym badaniom, zaangażuj w to swoją chemicę.

I - nie, po dodaniu wody utlenionej do octu ocet się nie utleni. A już na pewno nie do aldehydu (bo jeśli już, to aldehydy utleniają się do kwasów).

_________________
Terz chcem gwiasdke.


9 maja 2016, o 07:20
Zobacz profil

Dołączył(a): 30 kwi 2016, o 19:09
Posty: 24
Post Re: Kilka pytań.
@ MacHalski Czytanie postów nie boli na 90% odpowiedź padła.

_________________
___________________________________________________
Rozumiem wiele ale żeby na H2O2 powiedzieć kwas wodny?!


9 maja 2016, o 08:37
Zobacz profil

Dołączył(a): 30 kwi 2016, o 19:09
Posty: 24
Post Re: Kilka pytań.
Proszę o złączenie tych postów

Ale dzięki za przypomnienie nazwy aldehyd.

_________________
___________________________________________________
Rozumiem wiele ale żeby na H2O2 powiedzieć kwas wodny?!


9 maja 2016, o 15:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 gru 2008, o 21:32
Posty: 284
Lokalizacja: Tiutiurlistan
Post Re: Kilka pytań.
Twoich akurat mnie boli :) No i też tak sobie dumam, co to może być za wodorotlenek, który wytrąca się w 30% kwasie octowym. Chyba że to było tylko 3% - to wtedy już się nie dziwię.
Jeśli to był wodorotlenek cynku to odsącz go, przemyj i zadaj wodą amoniakalną. Jeśli rozpuści się całkowicie, będzie to odróżnienie od wodorotlenku glinu.
Na przyszłość do analizy tu masz kilka ładnych stron z obrazkami: http://www.e-chemia.nazwa.pl/efektowna/?page_id=33

_________________
Terz chcem gwiasdke.


9 maja 2016, o 18:04
Zobacz profil

Dołączył(a): 30 kwi 2016, o 19:09
Posty: 24
Post Re: Kilka pytań.
Faktyczne z tym octem to moje niedopatrzenie jest 20%
6. Po wylaniu pomarańczowej cieczy śruba pokryła się czarną "naroślą" (nie wiem jak to nazwać) co to jest?

_________________
___________________________________________________
Rozumiem wiele ale żeby na H2O2 powiedzieć kwas wodny?!


9 maja 2016, o 20:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..