Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
substancja fluorescencyjna, barwnik fluorescencyjny do żywno 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 6 lip 2016, o 09:20
Posty: 3
Post substancja fluorescencyjna, barwnik fluorescencyjny do żywno
Witam!
Niestety nie jestem chemikiem :-( ale jestem wędkarzem :-) i całkiem niedawno zauważyłem u innego wędkarza płyn fluorescencyjny o dość uniwersalnym zastosowaniu. Dodawał go do zanety jak i moczył w nim rosówki (dżdżownice). Płyn świecił zielonkawą poświatą, szczególnie wieczorem, a przynęta w wodzie smużyła jak algi w torze wodnym za jakimś okrętem :-). Nie był to płyn kupiony jako gotowy w sklepie i twierdził (wędkarz), że sam go przygotował ze składników z Czarnobyla - że niby taki dowcip. Przyznam, że lepiej połowił węgorzy niż ja, nawet jakiś mały sumek mu się uwiesił i nie wiem, czy była to zasługa świecącego (fosforyzującego) składnika czy jakiegoś innego, niemniej bardzo mnie zaintrygował. Próbuję sam przygotować taki płyn i pierwsze kroki oczywiście skierowałem w poszukiwaniu barwnika fluorescencyjnego. Niestety, jedyna firma, która takowy posiada, twierdzi, że nie nadaje się do przygotowywania płynów. Posiadają proszek i swoją właściwość uzyskuje w procesie wypieku pieczywa. Nawet jeżeli w bezbarwnym płynie spróbuję zastosować białe tło, to kolor "pójdzie" w kierunku pastelu. A za tem nie uzyskam efektu fluorescencji. Przyznam, że zalezy mi, aby mój płyn był "bezpieczny", dlatego szukałem wśród firm zaopatrujących przemysł spożywczy. Ale nawet barwnik, który oni posiadają jest przeznaczony do pasz dla zwierząt a nie do żywności :DDD. Przecież w spożywczym można kupić napoje lekko fluorescencyjne - nie tylko toniki, a jednak typowego barwnika spożywczego o tej właściwości na rynku nie ma. Myślę, w konkluzji, że barwnik jako taki jest zwykły spożywczy, a efekt fluorescencji uzyskuje się dodając jakąś magiczną substacją. Czy wiecie może jaką (chinina - niestety jest gorzka)? Powiedzcie mi moi mili, czy istnieje jakas solucja dla tego problemu?


6 lip 2016, o 10:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 gru 2008, o 21:32
Posty: 284
Lokalizacja: Tiutiurlistan
Post Re: substancja fluorescencyjna, barwnik fluorescencyjny do ż
Czy wyglądało to tak?

Obrazek

Ten barwnik nazywa się fluoresceina, tak jakby co :) Do kupienia bez większego problemu przez internet.

_________________
Terz chcem gwiasdke.


6 lip 2016, o 14:56
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 lip 2016, o 09:20
Posty: 3
Post Re: substancja fluorescencyjna, barwnik fluorescencyjny do ż
Kolor się zgadza, miał postać żelu i był mniej wyrazisty. Myślę, że fluoresceina mogła byc jednym ze składników, właśnie tym odpowiedzialnym na "świecenie". Już googluję tą fluoresceinę. Bardzo dziękuję za odpowiedź.


6 lip 2016, o 22:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..