Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Alergia 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 25 sie 2016, o 21:51
Posty: 2
Post Alergia
Witam!

Od lat borykam się z problemem alergii na kurz, roztocza oraz pierze. Była ona najsilniejsza w czasach wczesnego dzieciństwa (jakieś 8-10 lat), lecz dziś jej tak bardzo nie odczuwam pomimo przebywania w domu na działce który był największym alergenem jaki napotkałem. Brałem wszelkiego rodzaju leki na alergie i ostatnio zainteresował mnie ich skład, gdyż nie jestem pewien czy pomagały mi one w ogóle w jej zwalczaniu. Nie były to jakieś specjalistyczne zastrzyki czy chociażby jakieś doustne aparatury, np: inhaltor, tylko zwyczajne tabletki bez recepty do kupienia w aptece (nie wiem czy mogę podać ich nazwę, więc na razie nazwijmy je na potrzeby tego posta lekiem X). Mimo wszystko, były mi one zawsze polecane przez lekarzy przy każdej wizycie, co nie wzbudzało u mnie żadnych sprzeciwów. Dziś jednak mam pewne wątpliwości i chciałbym dociec czy w waszej opinii te specyfiki w jakikolwiek sposób mogą zatrzymać przebieg tej alergii nawet na krótki czas.

Lek X ma następujące składniki:

- 10 mg cetyryzyny dichlorowodorku
- laktoza jednowodna
- celuloza mikrokrystaliczna
- skrobia kukurydziana
- powidon K-25
- stearynian magnezu
- karboksymetyloskrobia sodowa
- krzemionka koloidalna bezwodna
- laurylosiarczan sodu
- hypromeloza
- makrogol 6000

O cetyryzynie dichlorowodorku czytałem następujące rzeczy:
Cytuj:
Cetyryzyna we wczesnej fazie reakcji alergicznej [...] hamuje wywołany endo- i egzogenną histaminą odczyn skórny. W późniejszej fazie hamuje migrację komórek uczestniczących w procesie zapalnym, zwłaszcza eozynofilów w skórze i spojówkach, oraz zmniejsza ilość uwalnianych przez nie mediatorów odczynu zapalnego, które mogą powodować uszkodzenia nabłonka dróg oddechowych i przyczyniać się do rozwoju astmy oskrzelowej. Cetyryzyna zmniejsza ekspresję cząsteczek adhezyjnych (ICAM-1, VCAM-1). Usuwa objawy alergii wywołane uwalnianiem histaminy przez inne mediatory lub czynniki uwalniające histaminę, takie jak PAF i substancja P, jest skuteczna w hamowaniu odpowiedzi u osób z pokrzywką wywołaną swoistymi bodźcami (zimno, ucisk)...

źródło: https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=166

Jednakże pomimo jej zażywania i tak czułem się tragicznie, nie mogłem oddychać, a oczy szczypały i łzawiły. Czy jest możliwe żeby była odrzucana przez mój organizm? Wątpię, lecz nie wgłębiałem się w to jakoś bardziej. Nie to jest głównym problemem. O innych substancjach czytałem niewiele, ale na samym opakowaniu jest napisane że to jedynie wspomagacze.

Moje pytanie brzmi:
Czy lek o podanym składzie jest w stanie mi pomagać i czy jest sens jego dalszego kupna? Jeśli tak czy są jakieś lepsze alternatywy oraz czy moja alergia mogła po prostu ustąpić z wiekiem?

Jeśli podobny temat był już poruszany na tym forum z chęcią chciałbym zostać do niego przekierowany odpowiednim linkiem. Przyznam także, że znając większe lub mniejsze podstawy chemii, część tej listy nic mi nie mówi. Jestem także świadomy, że może to nie być odpowiednie miejsce na tego typu wątki i mogę tutaj nie znaleźć satysfakcjonujących mnie odpowiedzi - dlatego z chęcią chciałbym zostać pokierowany na inne fora lub portale specjalistyczne związane z medycyną/chemią, etc. Liczę na wszelką pomoc.


25 sie 2016, o 23:10
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lip 2012, o 03:02
Posty: 84
Lokalizacja: Polska
Post Re: Alergia
Witam
Lek który Pan zażywa należy do 2 generacji leków przeciwhistaminowych, ale to zapewne Pan wie... 2 generacja charakteryzuję się wolniejszym działaniem, ale dłuższym (do 24h) Leki drugiej generacji ze względu na wystąpienie objawów senności oraz wolniejsze działanie podaję się wieczorem ...

Alergia jest wstanie ustąpić z wiekiem poprzez częste wystawienie organizmu na kontakt z alergenem organizm po prostu się przyzwyczai, ale nie leczona alergia może prowadzić do astmy tak więc jest sens zażywania tych leków co do Pana przypadku leki powinien dopasować lekarz specjalista.

Alternatywną są leki generacji 3, które działają silniej np.
Lewocetyryzyna, Desloloratadyna ... oraz leki stabilizujące komórki tuczne : Kromoglikan sodu, nedokromil
dwa ostatnie na receptę.

Nie wiem czy dobrze rozumnie ma Pan alergie od dziecka i stosuję pan tylko leki bez recepty? Jeśli tak to bardzo dobrym pomysłem byłaby wizyta u alergologa, który dopasuje leki itp.

_________________
Wyodrębnianie związków pochodzenia roślinnego => http://chomikuj.pl/SzaryCzlowiekzSzarejPolski


26 sie 2016, o 14:25
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Alergia
Polecam wybrać się do innego lekarza celem porównania tego co zaproponuje do tego co już miałeś.
Druga sprawa warto wybrać się odpłatnie lub po naciskach na lekarza na badania alergologiczne w których stwierdzą na co jesteś uczulony - bo to, że wiele lat temu dostałeś info, że jesteś uczulony na to i na tamto to albo mógł być to błąd, albo typ alergii się zmienił.

Niestety z alergiami jest tak, że całe życie możesz nie mieć alergii na nic, aż pewnego dnia zaczniesz mieć, w drugą stronę też to działa - ale myślę, że bardziej tutaj chodzi o złe rozpoznanie.

Co do samego leku to myślę, że ubijał/zmniejszał objawy, a nie likwidował przyczynę, przez co z czasem organizm sam nauczył się walczyć z alergenami.
Jeżeli lek pomaga (zmniejsza dyskomfort), to sens kupowania jest, jeżeli natomiast po zażyciu czujesz się jeszcze gorzej to warto przemyśleć zmianę leku - ale to już lepiej z lekarzem na podstawie badań i wywiadu ustalać, a nie przez forum dyskusyjne; bo to, że jednej osoby coś pomoże nie znaczy, że drugiej też. Do wielu leków są przeciwwskazania do stosowania od ciśnienia krwi, przez ekspozycję na światło słonecznie, a na kierowaniu pojazdami kończąc.

Co do nazwy leku myślę, że spokojnie możesz podać - dzięki czemu niektórzy specjaliści z tego forum, będą o danym leku mogli powiedzieć Ci więcej.

A co do typów i działania to tak jak PanDaniel pisze, są różne i mają różny wpływ na człowieka i chorobę

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


26 sie 2016, o 16:53
Zobacz profil

Dołączył(a): 25 sie 2016, o 21:51
Posty: 2
Post Re: Alergia
Dziękuje Panie Danielu za odpowiedź (Tobie również Sulik)! Zapytam matki o nazwy leków jakie najczęściej mi dawała i może niedługo zamieszczę ich tutaj pełną listę.


27 sie 2016, o 00:14
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Alergia
cetyryzyny dichlorowodorek Też to brałem jako Zyrtec chyba. Mnie pomagało :roll:

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


27 sie 2016, o 22:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..