Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Oczyszczanie jodku rtęci 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Oczyszczanie jodku rtęci
Ostatnio zrobiłem sobie jodek rtęci:
w probówce umieściłem kilka kryształków jodu i małą kulkę rtęci. Po paru dniach powstał czerwony proszek (jodek rtęci) ale zostało trochę jodu. Czy można by było ten jod usunąć np. zalewając tak otrzymany jodek rtęci roztworem tiosiarczanu sodu? czy tiosiarczan sodu reaguje z jodkiem rtęci? Jeśli tak, to można usunąć te resztki jodu innym sposobem? Chciałbym sobie zrobić odczynnik Neßlera :P

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


20 paź 2016, o 21:17
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 paź 2016, o 18:58
Posty: 76
Post Re: Oczyszczanie jodku rtęci
CWIN napisał(a):
Ostatnio zrobiłem sobie jodek rtęci:
w probówce umieściłem kilka kryształków jodu i małą kulkę rtęci. Po paru dniach powstał czerwony proszek (jodek rtęci) ale zostało trochę jodu. Czy można by było ten jod usunąć np. zalewając tak otrzymany jodek rtęci roztworem tiosiarczanu sodu? czy tiosiarczan sodu reaguje z jodkiem rtęci? Jeśli tak, to można usunąć te resztki jodu innym sposobem? Chciałbym sobie zrobić odczynnik Neßlera :P

Można usunąć jod przez sublimację (Podgrzewasz mieszaninę, a fioletowe pary jodu osadzasz na czymś zimnym, na przykład podgrzewasz mieszaninę w zlewce, a na zlewkę kładziesz parownicę z kostkami lodu.) Jod osadzi się na spodzie parownicy, a jodek rtęci zostanie w zlewce.


22 paź 2016, o 14:22
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..