Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Przechowywanie lantanu 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2015, o 13:41
Posty: 295
Post Przechowywanie lantanu
Witam
Ostatnio zbiłem ampułkę z lantanem, metal przeniosłem do niewielkiej fiolki i zalałem parafiną ciekłą. Wykonałem kilka doświadczeń:
wrzuciłem kawałek do wody - nie reagował nawet po podgrzaniu, próbowałem też go zapalić, kawałek wielkości łepka od szpilki rozgrzałem do czerwoności i nic. Za to drobne wióry (otrzymane poprzez ścieranie pilnikiem) palą się bardzo dobrze (coś jak "zimne ognie").

Zastanawia mnie jedno: czy lantan musi być trzymany w parafinie/nafcie/pod argonem czy wystarczy zwykły szczelny pojemnik ?

Jeżeli nie reaguje z wodą to można by go otrzymać poprzez elektrolizę wodnych roztworów jego soli ?
Przy okazji się spytam jak wygląda reaktywność innych lantanowców, jest podobnie jak w przypadku lantanu (z tego co wiem europ reaguje gwałtownie z wodą) czy wygląda inaczej, oraz czy trzeba je też trzymać w parafinie/pod argonem ?

_________________
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P


1 mar 2017, o 23:59
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Przechowywanie lantanu
Myślę, że powoli będzie się utleniał.

To, że nie reaguje (a przynajmniej nie reaguje energicznie) nie oznacza, że się da elektrolizą z wody otrzymać, patrz przykładowo magnez, aluminium, wolfram, tytan, molibden.

Do takich pytań polecam krótki research o metodach produkcji danego metalu
pure lanthanum can be produced by electrolysis of molten mixture of anhydrous LaCl3 and NaCl or KCl at elevated temperatures


2 mar 2017, o 19:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2012, o 18:01
Posty: 421
Post Re: Przechowywanie lantanu
Lantan reaguje z powietrzem i wodą, wobec czego musi być w szczelnym pojemniku z płynną parafiną. Najlepiej w ampułce szklanej.
Na pewno żadnego lantanowca nie da się otrzymać drogą elektrolizy wodnego roztworu jego soli.
Z wiedzy, którą posiadam, żaden lantanowiec nie reaguje z wodą bardziej niż metaliczny wapń.


4 mar 2017, o 08:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..