Ciekłe gazy

Other. Komnata pomocnicza. Nie wiesz gdzie zamieścić swoje pytanie? Zamieść je tutaj, najwyżej przeniesiemy.

Moderator: #Chemia

Ciekłe gazy

Postprzez CWIN » 16 kwi 2017, o 00:01

Witam

Na filmie: https://www.youtube.com/watch?v=GE7H3vUYXEo jest pokazane że gdy "puścimy" propan z butli i ją odwrócimy to można go wylać. Czy jest to możliwe zrobienie czegoś takiego np. z azotem czy tlenem ??
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P
CWIN

Re: Ciekłe gazy

Postprzez chemik23 » 16 kwi 2017, o 13:22

Jest to mozliwe. Tylko sa pewne problemy.
1. Prolan jest skrajnie łatwopalny
2. W mieszaninie z powietrzem silnie wybuchowy
3. dodatek "zapachowy"

Ps. Po co Ci ciekły propan??
Chemik 23
chemik23
@MODERATOR

Postprzez CWIN » 16 kwi 2017, o 14:33

Ja się pytałem czy jest to wykonalne z innymi gazami np. azotem czy tlenem :P
Kiedyś odwróciłem "do góry nogami" sprężone powietrze i gaz wypływał strumieniem kropel (zamroziłem tak rtęć).
I mam nadzieje że za tego posta nie dostanę warna :P
CWIN

Postprzez chemik23 » 16 kwi 2017, o 19:50

pewnie ze się da zwłaszcza przy dużych butlach. ja tak otrzymałem ciekły azot ;)
Chemik 23
chemik23
@MODERATOR

Postprzez nicnowego » 25 kwi 2017, o 22:37

jest mała różnica - propan-butan w butli jest skroplony a azot, argon itd. jedynie silnie sprężonytak, że z samej butli "raczej na pewno" nie poleci płynny gaz niezależnie od ustawienia butli.

może to Cię zacinteresuje.

http://www.tomek.strony.ug.edu.pl/cieklytlen.htm

ps. ciekłym tlenem się nie baw. poczytaj o historycznych metodach, o przemysłowych takie tam jak w linku. czytaj, czytaj, czytaj !!!
ps. #2 dawno, dawno temu w trakcie zajęć terenowych nosiliśmy bańkę tak na oko 8-12l ciekłego azotu. i kiedyś bańka została przewrócona. w pomieszczeniu niezbyt jasnym, ale za to dość ciepłym i o dużej wilgotności powietrza. PANIKA!!! do dziś się śmieję co tam się wówczas działo :)
ps. #3 dawno ........-//- zwędziliśmy kostkę "suchego lodu". zawinięta w fartuch dotarła do pokoju. i znów piękne wspomnienia tym razem z akademika :)

a tak btw. w tamtych "dawnych czasach" zanurzyłem paczkę (na sznurku) takich sobie papierosów w ciekłym azocie. jak już azot przestał wrzeć wyjąłem, zawinąłem w ręcznik i na drugi dzień paliłem. wydawały mi się o niebo lepsze. ciekaw jestem czy zadziałała sugestia, poranny kac czy może "coś jest na rzeczy".
nihil novi sub sole

"zadajmy sobie pytanie czy musiało do tego dojść?
skoro doszło to znaczy, że musiało!"
nicnowego
@MODERATOR

Postprzez wersal76 » 3 sie 2017, o 22:10

nicnowego napisał(a):jest mała różnica - propan-butan w butli jest skroplony a azot, argon itd. jedynie silnie sprężonytak, że z samej butli "raczej na pewno" nie poleci płynny gaz niezależnie od ustawienia butli.

może to Cię zacinteresuje.

http://www.tomek.strony.ug.edu.pl/cieklytlen.htm

ps. ciekłym tlenem się nie baw. poczytaj o historycznych metodach, o przemysłowych takie tam jak w linku. czytaj, czytaj, czytaj !!!
ps. #2 dawno, dawno temu w trakcie zajęć terenowych nosiliśmy bańkę tak na oko 8-12l ciekłego azotu. i kiedyś bańka została przewrócona. w pomieszczeniu niezbyt jasnym, ale za to dość ciepłym i o dużej wilgotności powietrza. PANIKA!!! do dziś się śmieję co tam się wówczas działo :)
ps. #3 dawno ........-//- zwędziliśmy kostkę "suchego lodu". zawinięta w fartuch dotarła do pokoju. i znów piękne wspomnienia tym razem z akademika :)

a tak btw. w tamtych "dawnych czasach" zanurzyłem paczkę (na sznurku) takich sobie papierosów w ciekłym azocie. jak już azot przestał wrzeć wyjąłem, zawinąłem w ręcznik i na drugi dzień paliłem. wydawały mi się o niebo lepsze. ciekaw jestem czy zadziałała sugestia, poranny kac czy może "coś jest na rzeczy".

fajki po konserwacji w ciekłym azocie były bardziej suche :) i zmieniłą sie struktura nikotyny i bibułki :)
wersal76

Powrót do Inne