Jak uniknąć samozapłonu Al

Other. Komnata pomocnicza. Nie wiesz gdzie zamieścić swoje pytanie? Zamieść je tutaj, najwyżej przeniesiemy.

Moderator: #Chemia

Jak uniknąć samozapłonu Al

Postprzez TlenekHelu » 3 gru 2017, o 13:06

Jak być może czytaliście dział "Przywitaj się" tak że się przywitałem, a teraz od razu z grubej rury jak to na mnie przystało zadam pytanie, jeszcze nie rozróżniam w którym dziale zadać moje pytanie więc piszę tutaj, więc:

Jako początkujący chciałem uzyskać sproszkowane aluminium, zrobiłem młyn kulowy, pierwszy raz uzyskałem dobrze sproszkowany glin i wszystko było ok, ale za drugim razem wyszło mi chyba za dobrze bo po odetkaniu pojemnika w którym się wszystko miksowało nastąpił samozapłon, gdy tylko poruszyłem pojemnikiem wydobył się obłoczek z aluminium i powoli zaczęło się wszystko spalać pięknym oślepiającym ogniem,. Około 3 dni mielenia poszło z dymem, było to pierwsze nieoczekiwane, nieplanowane doświadczenie chemiczne odkąd się bawię tym hobby ( czyli od ok 3 tygodni). I najprostsze pytanie jak w temacie, jak uniknąć samozapłonu, (przecież nie zacznę wydmuchiwać tego pyłu który powstał podczas mielenie, no nie?)
Jeśli uważacie pytanie za słabe to proszę o usunięcie tematu. Dzięki i bądźcie silni jak wiązania kowalencyjne.
TlenekHelu

Re: Jak uniknąć samozapłonu Al

Postprzez Gbeyo » 4 gru 2017, o 10:08

Przemysłowe sproszkowane aluminium jest dość często pokrywane preparacją na bazie substancji tłustych (chyba głównie stearyna).
Ma to za zadanie ograniczyć pasywację.
Myślę, że to jest odpowiedni kierunek.
Gbeyo

Re: Jak uniknąć samozapłonu Al

Postprzez TlenekHelu » 4 gru 2017, o 11:06

No i już mam jakiś kierunek, czyli najpierw trzeba było mi przeczytać coś o przemysłowym mieleniu a potem brać się do roboty, dzięki za odpowiedź, poczytam i zobaczę czy się czegoś dowiem.
TlenekHelu

Powrót do Inne