Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Pytanie techniczne o szkło lab. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 3 gru 2017, o 12:08
Posty: 20
Post Pytanie techniczne o szkło lab.
Hej wszystkim, jako że coś tam próbuję działać w temacie chemicznym ale nie żeby od razu coś gotować, to trochę czytam o tym wszystkim i jeszcze długa droga przede mną do warzenia zupek no ale nie ważne, moje pytanie jest takie. Czy istnieją opisy użytkowania szkła laboratoryjnego ale takie konkretne np. do jakiej temperatury może być ogrzana probówka lub kolba stożkowa lub okrągłodenna, czy można grzać czystym płomieniem np z palnika kuchennego lub (czysto teoretycznie np palnikiem takim do lutowania). Chodzi mi o tak jakby specyfikację poszczególnych szkiełek, szukam od kilku dni i nie wiem czy to mi w ogóle jest potrzebne, nie chce się w to pchać bez wiedzy, najpierw muszę wszystko wiedzieć żeby coś potem osiągnąć bez błędów,.
Jak kupuję powiedzmy telewizor to mam instrukcję z rysunkami pilota i rozpiskę który guziczek do czego służy a tu w chemii słabo z opisami albo nie umiem i nie wiem jak i czego szukać, prosty przykład - musiałem przeszukać mnóstwo materiału żeby się dowiedzieć po co na kolbie miarowej jest wytrasowana kreseczka ( na tych samych typach w różnych miejscach) i się zastanawiałem długo ale w końcu gdzieś ale tylko przez przypadek znalazłem odpowiedź, lub co oznacza na ww kolbie 14,5/15??? też musiałem długo szukać żeby się dowiedzieć, pytam was po prostu czy są jakieś proste ale też dokładne opisy sprzętów laboratoryjnych? powiedzmy rozrysowana kolba i jej dokładny opis,. Jeśli możecie i zrozumieliście mój problem to odpowiedzcie, podajcie jakieś linki namiary może być po angielsku, znalazłem kilka filmów co ktoś nagrał, nawet fajne ale czy nie ma oficjalnych opisów tylko trzeba liczyć że ktoś coś kiedyś nagra? czy wymyśliłem sobie złe hobby czy wymyślam sam problemy,???


4 maja 2018, o 09:05
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Pytanie techniczne o szkło lab.
Bo chemia, a tym samym praca laboratoryjna to wiele lat nauki w szkole technicznej/zadowodowej oraz na studiach, więc ciężko, aby była jedna strona/książka która odpowie Ci na te pytania.
Dodatkowo żadna książka nie odpowie Ci na pytanie związane z kuchenką gazową, bo nie jest to w zakresie pracy żadnego laboratorium. Laboratorium ma palniki gazowe lub gazowo-tlenowe, a nie kuchenki gazowe, więc takie opisy znajdziesz.

Polecam na początek znaleźć jakieś podręczniki do techników chemicznych lub zawodówek chemicznych z tytułem związanym z techniką pracy laboratoryjnej.

Co do t. max dla poszczególnych szkieł - to musisz najpierw wiedzieć jaki typ szkła masz w ręce, próbówki to pewnie najzwyklejsze szkło sodowe, a kolby i inny sprzęt to np. już szkło boro-krzemowe, w labo są też szkła zrobione z czystego kwarcu. A co do temperatur chyba słabo szukałeś, bo nawet na wikipedii to jest (zresztą wynika to ściśle z właściwości szkła i jego składu): https://pl.wikipedia.org/wiki/Szkło_laboratoryjne - a jak brakuje opisów szkła które Cię interesuje to nazwa do google i szukanie, najlepiej w wersji anglojęzycznej. Niestety do ogarniania chemii potrzebujesz wieloletnie zbieranej wiedzy + jeszcze więcej doświadczenia.

Co do porównania do TV - TV jest sprzedawane każdemu do zastosowań domowych, wyposażenie laboratorium jak sama nazwa wskazuje nie jest do zastosowań domowych, więc producent nie musi dawać specyfikacji i instrukcji do prostego sprzętu bo handluje z firmą która ma wiedzę i doświadczenie, a nie tzw. zwykłym Kowalskim. Inna sprawa, że kupując w normalnych miejscach szkło, odczynniki i sprzęt zawsze dostaje się specyfikacje i instrukcje.

Co do kolby miarowej kreseczek i oznaczeń gwintów - zapraszam ponownie do książek w styku podstawy techniki laboratoryjnej, podstawy analityki itp. jest też chyba książka która omawia większość szkła laboratoryjnego - a może jest to po prostu załącznik do jakiejś książki z analityki - już nie pamiętam.

W skrócie - 2-3 lata spędzania czasu w bibliotece, antykwariatach i kupowania książek na allegro z dziedziny chemii (oraz oczywiście ich czytania) rozwiąże większość Twoich pytań i pewnie doda kilka kolejnych.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


4 maja 2018, o 10:46
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 gru 2017, o 12:08
Posty: 20
Post Re: Pytanie techniczne o szkło lab.
No więc właśnie nakupowałem kilka książek, mam różnych materiałów z netu ale jak wspomniałem albo wymyślam sobie sam problem nie związany z tym albo niewłaściwie czegoś szukam,. To teraz porównanie do samochodu, niektórzy wsiadają do auta i wiedzą tylko że autka lubią pić benzynę i trzeba im ją dawać, a drugi może nie umie naprawiać auta ale wie że tam jest silnik jak mniej więcej pracuję i potrafi go prawidłowo użyć, a są też tacy co sami przerabiają coś fabrycznego na jeszcze lepsze bo się lepiej znają niż ... , i ja też nie chce nic od razu stawiać na palnik i pichcić tylko bardziej bym chciał poznać jak co działa i tu jest pewnie mój problem, bo chce wiedzieć jak co działa a nie co można tym uzyskać, ale najprostszy przykład jakie chciałem wyszukać informacje, mam sobie erlenmeyerke 250 termisil bez szlifu i chciałem wyszukać gdzieś w necie cokolwiek o tym czymś, choćby kiedy było produkowane, lub z jakiego jest szkła i jeszcze więcej a tu nie bardzo, nie za dużo znalazłem, a szkiełek będzie coraz więcej ( no chyba że coś nie pójdzie to odpuszczę). No przecież w necie teraz to jest tyle informacji że ho, różne skany o różnych rzeczach, starocie archiwa nawet nie wiem co jeszcze można znaleźć a o tym co ja chce to nie za dużo,. Ok będę szukał dalej czytał zobaczymy, na razie dzięki, jak coś będę miał do zapytania to najwyżej zaryzykuję.


4 maja 2018, o 13:06
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Pytanie techniczne o szkło lab.
TlenekHelu napisał(a):
No więc właśnie nakupowałem kilka książek, mam różnych materiałów z netu ale jak wspomniałem albo wymyślam sobie sam problem nie związany z tym albo niewłaściwie czegoś szukam,. To teraz porównanie do samochodu, niektórzy wsiadają do auta i wiedzą tylko że autka lubią pić benzynę i trzeba im ją dawać, a drugi może nie umie naprawiać auta ale wie że tam jest silnik jak mniej więcej pracuję i potrafi go prawidłowo użyć, a są też tacy co sami przerabiają coś fabrycznego na jeszcze lepsze bo się lepiej znają niż ... , i ja też nie chce nic od razu stawiać na palnik i pichcić tylko bardziej bym chciał poznać jak co działa i tu jest pewnie mój problem, bo chce wiedzieć jak co działa a nie co można tym uzyskać, ale najprostszy przykład jakie chciałem wyszukać informacje, mam sobie erlenmeyerke 250 termisil bez szlifu i chciałem wyszukać gdzieś w necie cokolwiek o tym czymś, choćby kiedy było produkowane, lub z jakiego jest szkła i jeszcze więcej a tu nie bardzo, nie za dużo znalazłem, a szkiełek będzie coraz więcej ( no chyba że coś nie pójdzie to odpuszczę). No przecież w necie teraz to jest tyle informacji że ho, różne skany o różnych rzeczach, starocie archiwa nawet nie wiem co jeszcze można znaleźć a o tym co ja chce to nie za dużo,. Ok będę szukał dalej czytał zobaczymy, na razie dzięki, jak coś będę miał do zapytania to najwyżej zaryzykuję.


Na studiach poznaje się doskonałe powiedzonko które obrazuje to z czym się zmagasz: "prawdziwe studiowanie zaczyna się tam gdzie kończy się google" :)
Ale widzę, że masz problem ogólnie z szukaniem czegoś w google, bo wpisując termisil w googlach wyskakuje jako odpowiedź strona huty szkła termisil która je produkuje i na której znajdziesz specyfikację szkła i jego właściwości.

Termisil to nazwa handlowa szkła boro-krzemowego produkowanego przez hutę w Wołominie.
Produkcja pewne trwa do dziś.
http://www.termisil.com/charakterystyka_szkla.php
Oczywiście szkło laboratoryjne od nich jest pewnie odrobinę inne niż to do kuchni, ale więcej poczytasz pewnie w certyfikatach etc.
Na szkle w zależności do producenta jest czasem wybita kodowa data produkcji, trzeba poszukać - ale aby wiedzieć co w danym kodzie jest co, to trzeba najlepiej popracować w danej hucie, bo są to kodowanie wewnętrzne, lub mieć wieloletnie doświadczenie i znajomości w branży.

Ogólnie szkło jest na tyle rozbudowaną dziedziną że w kraju mamy kilka uczelni które kształcą w tym kierunku, np. wydział który kończyłem: AGH - Inżynieria Materiałowa i Ceramika.

Póki co mam delikatne wrażenie, że chcesz poznawać zaawansowane szczegóły dotyczące danych kwestii, a nie masz ogólnych podstaw.
Bo np. martwisz się o szkło laboratoryjne w kontekście ogrzewania go kuchenką gazową, a sama kuchenka gazowa jest tak skonstruowana, że nie osiągniesz na niej warunków do topienia szkła laboratoryjnego. Inna sprawa, że w laboratoriach rzadko używa się otwartego ognia, a elektryczne systemy grzewcze (bezpieczeństwo, bardziej stała temperatura w czasie).
Ale aby o tym wiedzieć trzeba jednak trochę posiedzieć w technologii i np. poczytać o stożkach palnika, czy też wpływie tlenu na temperaturę ognia, potem zastanowić się jak jest zbudowana kuchenka i jej palnik i jaki gaz w niej płynie. Potem porównać otrzymane parametry z parametrami różnych typów szkła.
Ale koniec końców nawet bez wiedzy technologicznej, a bardzo dużym oczytaniu w chemii można do tych wniosków dojść.

Co do książek - jakie już chemiczne przeczytałeś ?


A co do działania samochodu, aby wiedzieć i rozumieć jak działa potrzebujesz wiedzy z:
- termodynamiki
- mechaniki
- wytrzymałości materiałów
- fizyki ogólnej
- trochę materiałoznawstwa się też przyda
A co do własnoręcznych przeróbek - to cóż: doświadczenie i pogłębianie wiedzy. A najlepiej na początku ukończenie szkoły kierunkowej która daje podstawy wiedzy.
ps. w jakim jesteś wieku ?

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


4 maja 2018, o 13:44
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 gru 2017, o 12:08
Posty: 20
Post Re: Pytanie techniczne o szkło lab.
Tak jak mówię/mówisz ja od razu chce nie wiadomo co poznać o wydaje mi się to ważne i tu może robię błąd ale ja tyle co zaczynam z tym wszystkim i to nawet nie w szkole tylko sam dla siebie, bo szkoła już dawno za mną, nie wiem czy w ogóle nie za późno na działania w tej dziedzinie,. Co do książek to mam około 15 i to od lat 60 XX w. do współczesnych i z każdej się dowiaduję czegoś nowego,. Wydawało mi się że to jest ważne żeby wiedzieć w jakiej temp się coś może zepsuć, pamiętajcie że ja dopiero zaczynam się wszystkiego dowiadywać, a że od kilkunastu dni nic nie mogłem się dowiedzieć to napisałem tu, proszę o jeszcze jedną odpowiedź, czy takie pytania jak ja zadaję są odpowiednimi pytaniami czy stwarzam problem tam gdzie faktycznie go nie ma,. Czy mogę was o coś pytać czy raczej sobie jako absolutny początkujący darować zabawę w to wszystko, bo ja to traktuję jak ciekawą rozrywkę jak i co działa ale jeśli jednak te moje pytania są bez sensu to może lepiej będzie jak sobie daruję to wszystko, bo to mi do niczego nie jest potrzebne, ani do szkoły ani nic, ja to tylko i wyłącznie dla siebie,. Jeśli chcecie poznać książki jakie mam to potem mogę podać,. Co do termodynamiki to też próbuję zrozumieć a i ogólną fizykę też ale powolutku, mój wiek to już końcówka czyli 34 l.


4 maja 2018, o 16:27
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Pytanie techniczne o szkło lab.
TlenekHelu napisał(a):
Tak jak mówię/mówisz ja od razu chce nie wiadomo co poznać o wydaje mi się to ważne i tu może robię błąd ale ja tyle co zaczynam z tym wszystkim i to nawet nie w szkole tylko sam dla siebie, bo szkoła już dawno za mną, nie wiem czy w ogóle nie za późno na działania w tej dziedzinie,. Co do książek to mam około 15 i to od lat 60 XX w. do współczesnych i z każdej się dowiaduję czegoś nowego,. Wydawało mi się że to jest ważne żeby wiedzieć w jakiej temp się coś może zepsuć, pamiętajcie że ja dopiero zaczynam się wszystkiego dowiadywać, a że od kilkunastu dni nic nie mogłem się dowiedzieć to napisałem tu, proszę o jeszcze jedną odpowiedź, czy takie pytania jak ja zadaję są odpowiednimi pytaniami czy stwarzam problem tam gdzie faktycznie go nie ma,. Czy mogę was o coś pytać czy raczej sobie jako absolutny początkujący darować zabawę w to wszystko, bo ja to traktuję jak ciekawą rozrywkę jak i co działa ale jeśli jednak te moje pytania są bez sensu to może lepiej będzie jak sobie daruję to wszystko, bo to mi do niczego nie jest potrzebne, ani do szkoły ani nic, ja to tylko i wyłącznie dla siebie,. Jeśli chcecie poznać książki jakie mam to potem mogę podać,. Co do termodynamiki to też próbuję zrozumieć a i ogólną fizykę też ale powolutku, mój wiek to już końcówka czyli 34 l.


No to jesteśmy rówieśnikami :)
Twoje pytania mogą być głupie dla kogoś kto ma bardzo małą wiedzę :) z drugiej strony dla kogoś kto długo pracuje w branży mogą być dość niewygodne i trudne do odpowiedzi z tego powodu, że pewnie nikt się nad nimi nie zastanawia w pracy, bo po prostu się tak robi i koniec.
W kwestii szkła - sama temperatura nie powinna być problemem bo na grzałce elektrycznej czy kuchence gazowej raczej nie osiągniesz temperatury 800-1200 stopni C, więc nie ma problemu, problemem natomiast mogą być tzw. szoki temperaturowe, czyli np. wyciągasz zimną zlewkę z paczki i kładziesz od razu na gorący palnik/grzałkę - wtedy może pęknąć, podobnie w drugą stronę - gorąca zlewka na lodowatą blachę.
W laboratorium najczęściej stosuje się płytki ceramiczne lub odpowiednio impregnowane i nie palne drewno na które kładzie się gorące zlewki, aby odbiór ciepła ze szkła nie był zbyt szybki i tym samym nie powstawały duże naprężenia.
Ale wracając do meritum - z jednej strony ważne jest aby znać maxymalne warunki w których dana rzecz może pracować, z drugiej należy wiedzieć że dany palnik czy grzałka i tak się nie rozgrzeje do takiej temperatury.

Proponuję poszukać książki: technika pracy laboratoryjnej, podstawy techniki pracy laboratoryjnej oraz w googlach skrypty do tych przedmiotów/wykładów.
Dodatkowo poszukaj:
1. książek z serii chemia analityczna pod redakcją: J.Minczewski, Z.Marczenko, są 3 tomy
2. podstawy chemii nieorganicznej. Bielański
3. seria pracownia chemiczna (3 tomy: analiza jakościowa, ilościowa, instrumentalna). Jarosz, Malinowska. To podręcznik do techników chemicznych - bardzo dobrze opisane metody np. rozdziału i analizy danych jonów

W każdej z tych książek powinieneś dowiedzieć się sporo nt. podstaw chemii oraz jak obsłuchiwać dany sprzęt laboratoryjny, do czego służy oraz jak jest zbudowany.
Niestety nie znam jakiegoś kompendium w jednej książce.

Poznawanie chemii to trochę poznawanie "jak działa świat" więc jest trochę rzeczy do nauczenia się z różnych dziedzin, ale znając chemię lub chodź jej podstawy łatwiej zrozumieć np. zastosowanie danych materiałów w technologii czy też geologię i wiele innych zjawisk, dodając do tego trochę podstaw fizyki zaczyna się dużo więcej klarować.

A wracając do palników etc. na początku można je odpuścić, z prostego powodu, jest sporo doświadczeń i zagadnień które nie potrzebują ogrzewania, a można dzięki nim zdobywać doświadczenie.

Ogólnie czytaj, pytaj i poszerzaj wiedzę.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


4 maja 2018, o 20:21
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 gru 2017, o 12:08
Posty: 20
Post Re: Pytanie techniczne o szkło lab.
Cześć wszystkim, jako żeby nie stwarzać oddzielnych wątków postanowiłem zadać kolejne pytanie właśnie tu, w tym samym wątku tylko nie wiem czy dobrze zrobiłem proszę o ewentualne ostrzeżenie lub ban.

Dalej się tym wszystkim bawię tak na sucho a co za tym idzie znowu nabyłem coś ze szkła, a dokładniej chłodnicę ale taką której typu ani fachowej nazwy i zastosowania nie mogę nigdzie odnaleźć, jest to typ coś a'la Liebiga bez szlifów lecz wewnętrzna rurka nie jest spawana z zewnętrzną, jest po prostu wyciągana, nie wiem dlaczego tak jest - może żeby się lepiej myło lub ...?
zastanawiałem się też czy wewnętrzna wyciągana rurka nie może czasem służyć jako chłodnica powietrzna?
I na koniec zastanawiam się jak uszczelniać połączenia między rurkami podczas pracy owej chłodnicy, i czy aby ona jest konkretnie do prac laboratoryjnych a może do domowej produkcji alkoholi.

Dziękuję za ewentualne odpowiedzi, zdrówka życzę, cześć.


Załączniki:
Komentarz: Zdjęcie nie przedstawia prawdziwych wymiarów, musiałem zmienić rozmiar.
chlodnica1.jpg
chlodnica1.jpg [ 56 KiB | Przeglądane 3235 razy ]
22 paź 2018, o 17:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..